Zdjęcia i Wideo

Samsung Galaxy Note 2 został wyposażony w aparat o rozdzielczości 8Mpix z diodą doświetlającą LED oraz kamerkę przednią o rozdzielczości 1,9Mpix. Chociaż po okresie korzystania z Nokii Pure View 808, zdjęcia wykonane przez wszystkie inne telefony, jakie miałem w ręku (w tym model GT-N7100), nie były nawet w połowie tak dobre, jak ostatnia komórka na Symbianie, to jednak koreański phablet należałoby umieścić w czołówce grupy pościgowej.


W dobrych warunkach oświetleniowych telefon robi całkiem niezłe zdjęcia. Zazwyczaj charakteryzują się one dużą liczbą detali, małymi szumami oraz szeroką rozpiętością tonalną. Niestety wystarczy, że trochę się ściemni lub na niebie pojawi się szarówka i cały czar pryska. Zdjęcia w pomieszczeniach zawierają sporo szumów i często są nieostre. Wyjątek od reguły następuje wtedy, gdy pokój jest dobrze oświetlony.


Mocnym punktem telefonu jest mnogość trybów fotograficznych. Począwszy od zdjęć panoramicznych i HDR, a skończywszy na najlepszym ujęciu twarzy. Ten ostatni robi nam kilka zdjęć, dając możliwość wyboru najlepszej mimiki twarzy każdej z osób objętych kadrem. HDR łączy zdjęcia o różnym poziomie ekspozycji, łącząc je w jedno o największym zakresie rozpiętości tonalnej.





Przy tworzeniu zdjęć panoramicznych najlepiej korzystać ze statywu i specjalnego uchwytu na telefon, w innym wypadku niezwykle łatwo o źle złączone ujęcia. W odróżnieniu od niektórych flagowców konkurencji, panoramy nie są rejestrowane w pełnej rozdzielczości obrazu, tylko w uboższej, okrojonej wersji. Zdjęcia seryjne często są nieostre lub zupełnie rozmazane. Dotyczy to sytuacji, w której zdecydujemy się na uwiecznienie chwili w jakimś pomieszczeniu. Na zewnątrz w czasie dnia jest już lepiej, niemniej jednak ujęcia jadących samochodów pozostawiają wiele do życzenia. To, że stary Sony Ericsson C901 sprzed 4 lat, radzi sobie lepiej w trybie bestpic, niż wszystkie współczesne high-endy, jest faktem dość kompromitującym, dla każdego z czołowych producentów smartfonów.


Galaxy Note 2 oferuje także pokaźną ilość ustawień dodatkowych. Balans bieli, ISO, pomiar światła to tylko niektóre z długiej listy parametrów, jakie możemy ustawić przed zrobieniem zdjęcia. Do wykonanych fotografii możemy dorzucić efekt w edytorze zdjęć, przerzucić je do programu Paper Artist lub do notatnika. Zarówno w jednym jak i drugi przypadku możemy je wykrajać lub edytować za pomocą rysika. Mnogość opcji zasługuje na uznanie. Ciekawostką jest możliwość uchwycenia kadru z zachowaniem tylko jednego koloru, reszta zostanie sprowadzona do odcieni szarości. Kilka przykładowych zdjęć wykonanych phabletem umieściłem tutaj.


Telefon oferuje możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD (1920 x 1080 pixeli) z szybkością 30 klatek na sekundę. Jakość nagrań stoi na naprawdę wysokim poziomie. To samo można powiedzieć o dźwięku, a wszystko dzięki obecności drugiego mikrofonu. Gdyby Samsung wprowadził jeszcze system stabilizacji obrazu, na wzór tego, jaki można spotkać w Nokii Lumia 920, to byłoby idealnie. Dodatkową funkcją jest możliwość robienia zdjęć podczas filmowania w rozdzielczości 6Mpix. Podsumowując, jeśli chodzi o jakość nagrywanych materiałów filmowych, to naprawdę jest za co chwalić producenta.