Internet/Łączność

Telefon obsługuje wszystkie najważniejsze dostępne obecne technologie transmisji danych. microUSB (2.0), Bluetooth (2.1 z profilem A2DP), HSDPA (7,2 Mbps), HSUPA (2 Mbps) oraz WiFi w standardzie b/g.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Przeglądarka Internetowa
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Przeglądarka Internetowa

Systemowa przeglądarka nie obsługuje wielodotyku, tak więc wszelkie operacje związane z przybliżaniem lub oddalaniem treści trzeba wykonywać ręcznie, za pomocą przycisków „+” oraz „-„. Wśród opcji natychmiast widocznych dla użytkownika znajduje się automatyczne dopasowywanie tekstu do szerokości ekranu, co w połączeniu z jego wielkością bardzo ułatwia przeglądanie sieci.

Trochę głębiej odnajdziemy możliwość ustawienia m.in. takich opcji jak rozmiar tekstu, blokowanie wyskakujących okien, wczytywanie obrazów, obsługę skryptów Java czy wtyczek. Znalazł się tutaj również menedżer haseł oraz opcji dotyczących prywatności.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - www.telix.pl
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – www.telix.pl

Wśród alternatywnych przeglądarek odnajdziemy w Android Markecie m.in. dwie sztandarowe i najbardziej popularne propozycje Opery – Mini oraz Mobile. Obydwie dostępne są bezpłatnie.

W systemie znalazły się również dwie aplikacje do obsługi poczty email – standardowa oraz dedykowana usłudze Gmail. Ta druga oferuje funkcjonalność praktycznie taką samą jak w przypadku wersji biurkowej. Jednym z drobnych jego niedociągnięć jest brak obsługi kolorów etykiet, co wprowadza niewielki chaos w skrzynce odbiorczej.

Z komputerem telefon porozumiewać się może bezprzewodowo lub za pomocą kabla microUSB (z aktywnym trybem ładowania). Jego pamięć może być obsługiwana zarówno za pomocą dedykowanej aplikacji (PC Companion) lub widoczny jako przenośna dysk twardy, który można obsługiwać z poziomu Eksploratora Windows.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Gmail
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Gmail

X10 posiada wbudowany aparat o rozdzielczości 8 Mpx, którym wykonamy zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli. Ustawienie ostrości ułatwi nam bezdotykowy autofocus oraz pojedyncza dioda LED, doświetlająca rejestrowane kadry (również światłem stałym). Z dostępnych funkcji znajdziemy tutaj również funkcję stabilizacji obrazu, geotagging (oznaczanie zdjęć współrzędnymi geograficznymi), wykrywania uśmiechu oraz możliwość wyłączenia dźwięku migawki.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Aparat
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Aparat

Jakość zdjęć wykonanych X10 należy do przeciętnych. O ile kształty przedmiotów są zachowane i zgodne z naturalnymi, o tyle kolory są zauważalnie wyblakłe. Trochę gorzej sytuacja przedstawia się po powiększeniu zdjęć – w takim przypadku obraz zaczyna się rozmywać, wpływając negatywnie zarówno na jego ostrość, jak i ogólny odbiór.

Testowany telefon umożliwia także rejestrowanie materiałów wideo w jakości 720p (1280 x 720 pikseli) i prędkości do 30 klatek na sekundę. W tym czasie możliwe jest, podobnie jak i w przypadku zdjęć, doświetlanie rejestrowanych ujęć światłem ciągłym.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1

Jakość wideo nie zaskakuje. Pomimo dobrych parametrów wyjściowych i jakości obrazu około 6200 kb/s, nie jest on idealnie płynny, nawet przy mało dynamicznych ujęciach. Także jakość samego obrazu pozostawia niemało do życzenia – jest on przede wszystkim niewyraźny, nawet dla elementów znajdujących się na pierwszym planie, a kolory całego materiału są wyblakłe.

Przykłady: Tutaj

Pod tym względem fotograficznym i filmowym Sony Ericsson się nie popisał. Po aparacie o takich parametrach należałoby się spodziewać czegoś więcej, niż tylko rozdzielczości zdjęć i prędkości nagrywania. Pod tym względem konkurencja oferuje znacznie więcej, nawet przy aparatach o zbliżonych lub niższych parametrach.

Telefon wyposażony został w ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 1500 mAh i oznaczeniu BST-41. Według producenta ma ono zapewnić nawet do 415 godzin pozostawania w trybie czuwania, jednak wielkość tę śmiało można włożyć pomiędzy bajki – rzeczywistość nie wygląda aż tak różowo. Przy włączonej pełnej synchronizacji (poczta Gmail, komunikator GTalk, aplikacje Timescape oraz Tweetdeck) telefon konsumuje ogromne ilości energii, co akurat w przypadku Androida nie jest niczym zaskakującym.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1

Wystarczy dodać do tego około 35 minut rozmów, pół godziny przeglądania sieci po WiFi, pełną synchronizację przez 2 godziny po WiFi, słuchanie muzyki przez godzinę i czas pracy urządzenia kurczy się do 20 godzin. Przy bardziej aktywnym korzystaniu z funkcji multimedialnych, o co w przypadku Androida nie jest trudno, może się okazać, że od rana do wieczora to maksymalny czas, po którym trzeba będzie sięgnąć po ładowarkę.