Funkcje i wyposażenie

X10 pracuje pod kontrolą systemu Google Android w wersji 2.1 (Eclair) – aktualizacji wcześniejszej wersji 1.6 (Donut). Jego pracą zawiaduje procesor Qualcomm Snapdragon QSD8250, tykający z prędkością 1 GHz. Do pomocy otrzymał on 384 MB pamięci operacyjnej oraz 1 GB pamięci wewnętrznej, z której dla użytkownika dostępne jest jedynie około połowy. Jak taka konfiguracja sprawdza się w praktyce? Niestety, niezbyt dobrze.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Informacje o telefonie
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Informacje o telefonie

Działanie menu telefonu jest mierne. Problemy pojawiają się już podczas odblokowywania telefonu – odpowiednie ikony to umożliwiające często nie działają płynnie i nie zawsze reagują na dotyk za pierwszym razem. Wewnątrz menu wcale nie jest lepiej. Spore zastrzeżenia można mieć przede wszystkim do działania głównej jego części, czyli listy z wszystkimi funkcjami oraz zainstalowanymi aplikacjami. Szwankuje tutaj przede wszystkim płynność jej przewijania – obraz w tej części menu lubi przeskakiwać i z opóźnieniem reagować na wydawane polecenia. Nieznacznie lepiej jest wewnątrz menu z opcjami przewijanymi (menu telefonu czy spis kontaktów), jednak i tutaj wyraźnie widać brak płynności w ich przewijania. Do tego dochodzi niezbyt dobra czułość ekranu w tych częściach menu – konieczność ponownego wybrania danej opcji czy wykonania konkretnej czynności nie będą nagminne, jednak będą się zdarzać nierzadko, co może doprowadzić nie tylko u niezbyt cierpliwych osób do wzrostu ciśnienia. Biorąc pod uwagę parametry samego telefonu, takie działanie menu, z którym użytkownik stykać się będzie na każdym kroku, jest rzeczą karygodną. Zwłaszcza w urządzeniu pretendującemu do tych z grupy z wyższej półki. Poważny minus.

Dźwięki

Jakość rozmów prowadzonych przy wykorzystaniu X10 do wzorowych nie należy. Co prawda w słuchawce słychać będzie czysto i wyraźnie naszego rozmówcę, jednak jego głośność, nawet na najwyższym poziomie, będzie zbyt niska. W cichym otoczeniu nie będzie to mieć większego znaczenia, jednak na otwartej, ruchliwej i zatłoczonej przestrzeni może to już być niewielki problem. Zmusi nas to czasem do poszukania spokojniejszego miejsca pozwalającego na przeprowadzenie rozmowy.

Zewnętrzny głośnik nie za dobrze radzi sobie z odtwarzaniem muzyki. Płynące przez niego dźwięki charakteryzują się metalicznym pogłosem, zauważalnym zniekształceniem oraz wyraźnym brakiem tonów niskich. Taki sposób odsłuchu muzyki sprawdzi się w sytuacji „aby coś grało” – osoby chociaż trochę wrażliwe na jakość muzyki nie zdecydują się na taki sposób jej odtwarzania na dłuższą metę.

Znajdujący się w komplecie zestaw słuchawkowy jest dwuczęściowy i co ciekawe – obydwie końcówki posiadają wejścia JACK 3,5 mm. Niestety, nie został on wyposażony w pilota, jedynie w element z przyciskiem służącym do obsługi rozmów głosowych oraz mikrofon. Jakość odtwarzanych za ich pomocą dźwięków jest na bardzo dobrym poziomie – trafiająca do naszych uszu muzyka jest czysta, naturalna oraz niepozbawiona tonów niskich. Również jej głośności nie można za wiele zarzucić – bez większego problemu powinna przedrzeć się przez naturalne odgłosy ulicy.

Książka telefoniczna

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Książka Telefoniczna
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Książka Telefoniczna

Oprócz zapisywania samych kontaktów, oferuje ona również kilka innych ciekawych funkcji. Jedną z nich jest ta, że każdy z kontaktów można dowolnie połączyć z innym. Każdy dowolny wpis może również otrzymać opcję „kieruj połączenia bezpośrednio na pocztę głosową”, czyli coś jak przekierowania połączenia dla wybranego kontaktu lub czarna lista.

Każdy z kontaktów możemy również zintegrować z odpowiednim kontem na obsługiwanych serwisach społecznościowych (Facebook oraz Twitter) – wszystkich lub tylko tych zapisanych w książce. Pobierane są z nich awatary (wyświetlane obok nazwy w spisie kontaktów), aktualny status z wybranego komunikatora (m.in. Google Talk, AIM, Windows Live, Skype czy ICQ) czy serwisu społecznościowego. Oprócz tego w tym samym miejscu mamy również dostęp do historii połączeń z danym kontaktem, wymienionych wiadomości, maili oraz zdjęć jego dotyczących.

Wadą książki telefonicznej jest brak obsługi funkcji Smart Dialling – wprowadzenie pierwszych cyfr numeru bądź liter nazwy nie „podbiera” pasujących kontaktów ze spisu.