Multimedia

X10 obsługuje pliki muzyczne zapisane w formatach MP3, eAAC+, WMA oraz WAV. Wśród plików wideo kompatybilne będą te zapisane w formatach lub za pomocą kodeków MP4, H.263, H.264 oraz WAV. Do ich obsługi wykorzystywana jest aplikacja Mediascape, której warto poświęcić kilka słów więcej.

Jest to aplikacja, która w jednym miejscu segreguje wszystkie media dostępne w pamięci telefonu, a więc muzykę, wideo oraz obrazy. Menu główne aplikacji pozwala na wybór interesujących nas danych, prezentując w jednym miejscu m.in. miniatury odpowiadające wybranej kategorii.

I tak – w przypadku muzyki mamy natychmiastowy dostęp do miniatur okładek albumów pięciu ostatnio odtwarzanych utworów, takiej samej liczby ostatnio dodanych, ulubionych, najczęściej odtwarzanych oraz losowych. Wybranie którejkolwiek z pozycji przenosi nas do odtwarzacza i uruchamia wybrany element. Z jego poziomu otrzymujemy informację o wykonawcy, piosence oraz tytule albumu z którego pochodzi oraz okładki albumu. Jeśli nie znajduje się ona w naszym zbiorze – istnieje możliwość pobrania jej z tego miejsca, z poziomu menu. Niżej umieszczono trzy klawisze sterowania muzyką (poprzedni, pauza/play, następny utwór), pasek postępu wraz z dodatkowymi informacjami, a także dodatkowe opcje (powtarzanie, mieszanie, zaznacz jako ulubione oraz wyślij) – wszystko to obsługiwane jest jedynie w orientacji pionowej ekranu. Znajdziemy tutaj również klawisz powrotu do menu głównego, a także umożliwiający wyszukanie informacji o danym artyście w sieci – m.in. poprzez wyszukiwarkę Google oraz serwis YouTube.

I to w zasadzie wszystkie dostępne opcje. Zabrakło tutaj chociażby korektora muzycznego oraz bardziej zaawansowanych ustawień, np. lepszego zarządzania i kolejkowania utworów muzycznych. Ogólnie poza widowiskowym wyglądem (ale już niekoniecznie takim działaniem – o czym szerzej będzie w dalszej części) samej aplikacji – nie oferuje ona znacznie więcej niż standardowy odtwarzacz muzyczny w telefonie.

Filmy obsługiwane są przez tą samą aplikacje Mediascape, której układ menu głównego jest zbliżony. Odnajdziemy tutaj miniatury ostatnio odtwarzanych materiałów, ostatnio dodanych, ulubione, najczęściej oglądane oraz losowe. Wybranie któregokolwiek z nich przenosi nas bezpośrednio do odtwarzacza, który posiada jedynie kilka opcji. Trzy przyciski służące do sterowania, pasek postępu, dodaj do ulubionych oraz możliwość wysłania odtwarzanego właśnie filmu to jedyne, co tutaj odnajdziemy. Opcje menu pozwalają jedynie na usunięcie materiału wideo oraz podgląd jego właściwości, wśród których znalazła się jedynie informacja o… czasie trwania filmu. To zdecydowanie za mało.

Obydwa menu aplikacji umożliwiają na głównych ekranach poszczególnych kategorii wyświetlanie danych pochodzących z sieci. W przypadku muzyki będą to dane pochodzące z usługi PlayNow, w przypadku zdjęć – obrazy z wybranego serwisu społecznościowego (Facebook i/lub Picasa).

W telefonie zabrakło obsługi plików zapisanych z wykorzystaniem kodeków DivX/XviD, co przy takich jego parametrach aż się prosi o uwzględnienie. Nie posłuchamy również radia, przynajmniej tego tradycyjnego, gdyż brak jest tutaj odpowiedniej aplikacji.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - TimeScape
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – TimeScape

Timescape to aplikacja, która zbiera wiele informacji znajdujących się w telefonie lub napływających do niego z sieci w jednym miejscu. Wszystkie one prezentowane są w jednym zbiorczym lub w dedykowanych menu, przedstawione jako kafelki przeglądane w orientacji pionowej. Wśród obsługiwanych funkcji i aplikacji znalazły się rejestr połączeń, wiadomości, maile, zdjęcia, muzyka oraz statusy z serwisu mikroblogowego Twitter oraz społecznościowego Facebook. Ich widoczność, ale już nie kolejność, można ustawić w odpowiednim menu.

Wybranie dowolnego z kafelków powoduje przejście do wybranej części menu z daną informacją lub do odpowiedniej strony www (w przypadku serwisów społecznościowych). Powrót do aplikacji można zrealizować poprzez wybór strzałki, jednak w tym przypadku operacja taka po wejściu do serwisu Twitter z niewiadomych przyczyn nie jest możliwa – przeglądarka będzie się zapętlać, wczytując cały czas tę samą stronę.

Jest to jedna z nielicznych opcji tej aplikacji, która może wpłynąć na wygodę korzystania z niej. Poza tym warto również zdawać sobie sprawę z drobnej niedoróbki od strony estetycznej – w przypadku białego tła kafelka (przedstawiającego np. zdjęcie kontaktu w serwisie społecznościowym) dosyć trudno jest odczytać prezentowany na nim biały tekst. Sama aplikacja działa płynnie, z drobnymi czasem tylko zacięciami, jednak subiektywnie rzecz biorąc nie ma to większego wpływu na ogólną, bardzo pozytywną ocenę całej aplikacji. Na plus zaliczyć należy jej ogromną przydatność, wygodę obsługi oraz przejrzystość prezentowanych danych.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - MediaScape
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – MediaScape

Do obsługi zdjęć zgromadzonych w pamięci telefonu służy opisywana już aplikacja Mediascape. W głównym menu odnajdziemy miniatury ostatnio oglądanych, ostatnio wykonanych, ulubionych, moich albumów oraz znajomych. Można tutaj również zgromadzić zdjęcia pochodzące z serwisów Facebook lub Picassa.

Sama lista z miniaturami zdjęć prezentowana jest jedynie w orientacji pionowej, natomiast ich przeglądanie może się odbywać w obydwu. Można tego dokonać w standardowy sposób, jeden po drugim, lub w formie pokazu slajdów. Każde ze zdjęć można dodatkowo obrócić czy przyciąć, a także dowiedzieć się o jego podstawowych właściwościach – dacie wykonania, wielkości oraz współrzędnych geograficznych (w przypadku ich braku wyświetlane są wartości 0’00).

Wszystkie wiadomości otrzymywane na X10 przechowywane są w jednym miejscu i wątkowane według odbiorców. Jeden z trzech załączników – zdjęcie, materiał wideo (istniejące lub nowe) lub dźwięk (istniejący) można dodać za pomocą jednego dotknięcia ekranu. I poza kilkoma opcjami technicznymi więcej ustawień w tej funkcji telefonu nie odnajdziemy.

Systemowych aplikacji pomagających zarządzać czasem nie odnajdziemy zbyt wiele. W zasadzie będzie tu tylko jedna – kalendarz. Dzięki niemu zaplanujemy grafik wydarzeń na najbliższy dzień, tydzień czy miesiąc. Dostępny jest również widok w obydwu orientacjach ekranu przedstawiający wszystkie wydarzenia na nadchodzące dni (agenda). Jego układ, dzięki panoramicznemu wyświetlaczowi jest przejrzysty, a korzystanie z niego – bardzo wygodne. Każdemu z zapisanych zdarzeń można przypisać kilka przypomnień, jednak już nie priorytet.

Do obsługi plików biurowych służy pakiet aplikacji OfficeSuite w wersji 1.5 (241). Umożliwia on podgląd zbiorów zapisanych z rozszerzeniami .doc(x) (edytor tekstu), .xls (arkusz kalkulacyjny), .ppt (prezentacje multimedialne) oraz .pdf. Pakiet umożliwia jedynie podgląd plików zapisanych w wyżej wymienionych formatach – aby móc jest edytować lub tworzyć nowe, należy wykupić płatną wersję PRO aplikacji.

Sam pakiet działa sprawnie, chociaż posiada także kilka niedociągnięć. Na plus należy zaliczyć szybkie wczytywanie plików biurowych (również z poziomu wiadomości e-mail), bardzo płynne przesuwanie ich zawartości (również arkusza kalkulacyjnego – bez przeskakiwania co wiersz lub kolumnę) oraz możliwość ustawienia widoku na pełny ekran.

Z minusów warto wymienić natomiast, poza wspomnianą już ograniczoną funkcjonalnością podstawowej wersji, brak wyszukiwarki plików. Po wybraniu pamięci do przeszukania (telefon lub karta pamięci) użytkownik zostaje rzucony w gąszcz katalogów, gdzie sam, ręcznie musi odnaleźć interesujące go pliki biurowe. Przy większej liczbie katalogów jest to dosyć pracochłonna i spowalniająca całe działanie czynność. Nie znajdziemy tutaj również możliwości zapisu oglądanych właśnie dokumentów, np. przesłanych w mailu jako załącznik.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Google Maps
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Google Maps

Standardowo zainstalowany moduł AGPS bez problemu radzi sobie z określeniem naszego aktualnego położenia. Wystarczy bowiem kilka, do kilkunastu sekund, aby zobaczyć nasze współrzędne na systemowej mapie dostarczanej przez Google. W menu dostępne są również dwie inne aplikacje do nawigacji – Nawigacja oraz Wisepilot. Niestety, żadna z nich nie oferuje głosowej nawigacji krok po kroku na terenie Polski, a dodatkowe mapy, poza systemową, dostępne są bezpłatnie jedynie w wersji demonstracyjnej.

Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 - Wisepilot
Test Sony Ericsson X10 z Androidem 2.1 – Wisepilot