Test myPhone 1080 DURO

Firma myPhone zaprezentowała niedawno kolejny telefon serii Simple Life (Proste życie). Model myPhone 1080 DURO zachowuje podstawowe atrybuty urządzeń z tej serii: duże, dużą czcionkę w menu, funkcję SOS, czy blokadę klawiszy i latarkę aktywowaną za pomocą przełączników z boku obudowy. Dla osób ze słabszym wzrokiem dużą pomocą jest głosowe potwierdzenie naciśnięcia klawisza – DURO powie nam, który klawisz został naciśnięty. Trzeba przyznać, że 1080 DURO prezentuje się najlepiej spośród modeli tego producenta, które testowaliśmy na Telix.pl przeznaczonych dla osób oczekujących od telefonu podstawowej funkcjonalności. Czy myPhone 1080 DURO wzbogaca serię telefonów przyjaznych użytkownikowi i może być alternatywą dla telefonów tego segmentu rynku, spróbujemy odpowiedzieć w tym teście. Sugerowana cena detaliczna myPhone 1080 DURO – 399 złotych brutto.

Test myPhone 1080 DURO
Test myPhone 1080 DURO

Dane podstawowe

Telefon znajdziemy w standardowym pudełku. Do zestawu oprócz baterii załączony jest najpotrzebniejszy osprzęt: ładowarka sieciowa + kabel USB, Zestaw słuchawkowy z wygodną jedno-przyciskową obsługą i Instrukcję obsługi.
myPhone 1080 DURO wyposażono w baterię litowo-jonową o pojemności 1200 mAh. Według producenta telefon potrafi wytrzymać do 15 dni lub na przeprowadzenie do 300 minut rozmów bez potrzeby zasilania. W praktyce wynik nie jest tak dobry, średnio urządzenie musimy doładowywać raz na tydzień.

Test myPhone 1080 DURO - zestaw
Test myPhone 1080 DURO – zestaw

Funkcje i wyposażenie

Najnowszy przedstawiciel serii myPhone Simple Life posiada kilka cech, które wyróżniają go w produktach o podstawowej funkcjonalności. Kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala, moduł Bluetooth 2.0, aktywowany za pomocą definiowalnego niebieskiego przycisku nad wyświetlaczem, aparat cyfrowy – funkcje, które zwiększają funkcjonalność urządzenia. Prosta obudowa wykonana z solidnych materiałów (plastiku i metalu) powinna spodobać się wszystkim, którzy cenią sobie klasykę. Czarna obudowa i stonowana estetyka telefonu sprawiają, że robi on wrażenie urządzenia solidnego i przyjemnego w obsłudze. Wszystko jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nie odstaje.

Test myPhone 1080 DURO
Test myPhone 1080 DURO

Przykro to powiedzieć, ale ekran telefonu o rozdzielczości 220 x 176 pikseli nie zachwyca. Owszem, według specyfikacji jest kolorowy (prawdopodobnie wyświetla 65K – w specyfikacji brak o tym informacji), mimo to każda zawartość na tym wyświetlaczu wygląda jak w S55 – model telefonu komórkowego marki Siemens, który pokazywał 256 kolorów. Kolory wyglądają jak ubrania po kilku praniach w kiepskim proszku. Do tego białe litery i cyfry są słabo widoczne przy świetle słonecznym. Po wciśnięciu klawisza nawigacyjnego „w górę”, przechodzimy do Menu telefonu. Menu wyświetlane jest w postaci listy. Poruszanie się po Menu odbywa się za pomocą klawiszy nawigacyjnych: „w górę”, „w dół”, oraz za pomocą klawiszy OK (Lewy Klawisz Nawigacyjny) oraz Wstecz (Prawy Klawisz Nawigacyjny). Gdy zajrzymy do „środka” 1080 DURO i zagłębimy się w jego menu znajdziemy tylko te najbardziej oczekiwane cechy telefonu komórkowego. Jest ono bardzo przejrzyste i nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Znajdziemy w nim ustawienia wiadomości (SMS, MMS przez WAP), Rejestr połączeń, Spis telefonów – Kontakty, Profile, Ustawienia telefonu, Multimedia (Odtwarzacz muzyczny i radiom), organizer – Terminarz (Kalendarz, Kalkulator, Alarmy), Dyktafon i ustawienia aparatu oraz przeglądarka zdjęć. Wszystko „serwowane” w bardzo przystępnej i intuicyjnej formie.

Test myPhone 1080 DURO - multimedia
Test myPhone 1080 DURO – multimedia

Najważniejszą funkcją w testowanym urządzeniu jest przycisk SOS i głosowe potwierdzenie naciśnięcia klawisza – DURO powie nam, który klawisz został naciśnięty – funkcja bardzo przydatna dla osób ze słabszym wzrokiem. Okazało się, że ta funkcja telefonu wywoływała największy zachwyt wśród osób 50+, którym został pokazany. Warto dodać, że jeżeli komuś przeszkadza „seksowny” kobiecy głos, odpowiadający cyfrom naciskanych klawiszy może ją wyłączyć. Numer alarmowy – SOS pozwala na wpisanie pięciu numerów alarmowych. Po wpisaniu numerów alarmowych wystarczy wcisnąć przycisk SOS aby aktywować funkcję alarmową w telefonie. Po wciśnięciu przycisku SOS nastąpi trzykrotna próba połączenia z numerami zapisanymi w pozycjach Numery SOS. Po nieudanej próbie połączenia, telefon rozpocznie wysyłanie wiadomości alarmowej SMS, także trzykrotne dla każdego zapisanego kontaktu.

Test myPhone 1080 DURO - aparat fotograficzny i przycisk SOS
Test myPhone 1080 DURO – aparat fotograficzny i przycisk SOS

Kontakty muszą być zapisane w Spisie telefonów. Po aktywacji przycisku SOS, telefon będzie automatycznie odbierał połączenia przychodzące (w trybie głośnomówiącym). Będzie to sygnalizowane migającym, czerwonym znakiem SOS pod datą na wyświetlaczu telefonu.

Ilość kontaktów, które możemy zapisać w pamięci telefonu to 500 pozycji. Gdy zapisujemy nowy kontakt do pamięci telefonu do edycji mamy takie pola jak:

 • Numer telefonu
 • Data urodzin
 • Zdjęcie – możliwość przypisania zdjęcia do kontaktu
 • Dźwięk – możliwość przypisania określonego dźwięku dzwonka dla danego kontaktu.
 • Grupa osób – przypisanie kontaktu do jednej z pięciu grup osób (Przyjaciele; Rodzina; VIP; Biznes i Inni

W niektórych przypadkach pomocna będzie również funkcja prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym. Działa ona poprawnie nawet na głośnej ulicy. Niestety wydobywający się dźwięk, zwłaszcza przy najwyższych ustawieniach jest ”szeleszczący”. Alarm wibracyjny zamontowany w telefonie jest dosyć dobrze wyczuwalny. Rejestr połączeń pozwala na przeglądanie rejestru rozmów użytkownika telefonu i sprawdzenia między innymi:

 • Czasu połączeń
 • Kosztu połączeń
 • Ilości wysłanych / odebranych wiadomości SMS (Licznik SMS)
 • Ilości wysłanych lub odebranych wiadomości.

W ustawieniach telefonu znajdziemy także możliwość edycji i wyboru 4 profili (Ogólny, Wyciszony, Zestaw słuchawkowy i Bluetooth.) użytkownika. Jest to przydatne np. wtedy, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach.

myPhone 1080 DURO posiada możliwość wysyłania i odbierania wiadomości multimedialnych MMS. Wiadomość głosowa umożliwia nagranie wypowiedzi, dowolnego dźwięku itp. a następnie przesłanie go do konkretnej osoby w formie wiadomości MMS.

Test myPhone 1080 DURO - Profile
Test myPhone 1080 DURO – Profile

DURO posiada aparat o rozdzielczości do 1200×900 pikseli. Warto dodać, że aparat, który może czasem służyć jako lupa – ma czterokrotny zoom, przy czytaniu oraz Menu jest dostępny także bez włożonej karty SIM. Zdjęcie wykonujemy poprzez naciśnięcie klawisza zielonej słuchawki. Opcje ustawień aparatu pozwalają m.in. na: ustawienia jakości obrazu (niska, normalna, dobra) oraz rozmiar obrazu. Ponadto mamy możliwość ustawienia Bilansu bieli – wybór auto, światło dzienne, światło żarówki itp, jest Wybór trybu (dzień, noc) i Ustawienie efektów – sepia, skala szarości itp. Kamera nie jest mocną stroną tego telefonu. Każdy, kto chce telefonem z kamerą do 2-megapikseli robić zdjęcia, powinien się przyzwyczaić, że nie nadają się one zbytnio do umieszczenia w rodzinnym albumie. Zdjęcia nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych są lekko nieostre, a kolory słabo nasycone i zafałszowane. Przy gorszych warunkach lub, gdy się ściemni nie ma możliwości zrobienia dobrego zdjęcia. Dodatkowy zrobienie zdjęcia najczęściej są poruszone, spowodowane jest to długim czasem otwarcia migawki. Na zapis zdjęcia także musimy poświęcić kilka sekund.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Telefon pozwala na słuchanie muzyki MP3, posiada również radio FM. Radia FM nie można słuchać bez podłączenia słuchawek. In minus zaskoczył mnie fakt, że zarówno radio jak i wbudowany odtwarzacz wymaga obsługi zarządzania głośnością poprzez Menu. Podobno jest to urządzenie, które ma być proste w użytkowaniu, a tu naciskanie fizycznego przycisku głośności nic nie da.

Test myPhone 1080 DURO - radio FM
Test myPhone 1080 DURO – radio FM

Za pomocą Menedżera plików możemy przejrzeć zawartość folderów w telefonie oraz na karcie pamięci microSD, która jest obsługiwana przez telefon myPhone1080 DURO. Telefon posiada 4MB pamięci wewnętrznej.Autor |2011-01-22T09:23:00+01:0022 stycznia 2011 09:23|Kategorie: Artykuły, Dla seniora, myPhone, Sprzęt, Telefony, Testy i opinie, Zdrowie|Tagi: , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. robin 3 lutego 2011 w 21:30 - Odpowiedz

  Generalnie test na piątkę z minusem, ewentualnie czwórkę z plusem za mały wyświetlacz

  • LesH 9 stycznia 2012 w 13:41 - Odpowiedz

   Za zbyt mały wyświetlacz ceniłeś test, a nie telefon??? Tester powinien osobiście powiększyć ekranik fonu czy jak?

 2. jurny 9 stycznia 2012 w 16:59 - Odpowiedz

  to w zasadzie telefon o największym wyświetlaczu spośród takich telefonów

 3. Poldi 29 lipca 2012 w 12:40 - Odpowiedz

  Fajny,milutki o wyrazistym wyświetlaczu .Telefon na piątke.

 4. jurny 30 lipca 2012 w 21:49 - Odpowiedz

  [quote]Fajny,milutki o wyrazistym wyświetlaczu .Telefon na piątke. [/quote]
  Dziadek ma i jest zadowolony?

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.