Przywiązanie do mediów społecznościowych „wymusza” na nas ciągłe bycie on-line. Nie inaczej jest również, w przypadku, gdy używamy smartfona pancernego. Kontakt z globalną siecią, z całą pewnością ułatwi nam wbudowany modem 4G/LTE Cat 4 (50 Mbit/s / 150 Mbit/s), który zapewni dostęp do szybkiego Internetu. System operacyjny telefonu to Google Android w wersji 6.0, czyli znany naszym Czytelnikom Marshmallow. System jest „czysty”, ale już zdecydowanie przestarzały system, na aktualizację prawdopodobnie nie ma, co liczyć. Chociaż, w przypadku myPhone, można być dobrej myśli, że się mylimy.


Fabryczny zestaw aplikacji obejmuje chyba wszystko, czego typowy turysta będzie potrzebować na szlaku. Poza typowymi aplikacjami Google’a producent dodaje kilka, nie zawsze potrzebnych „śmieci”. które jednak częściowo można odinstalować, lub wyłączyć. Jeśli czegoś nie znajdziemy wystarczy sięgnąć do prawie nieprzebranych zasobów sklepu z aplikacjami Google Play.

Dostęp do Internetu w każdym miejscu to jednak nie tylko sieci społecznościowe, ale również możliwość sprawdzenia pogody, aktualnych map czy przeczytania opinii o restauracji, do której chcielibyśmy się wybrać. A jeśli podróżujemy na własną rękę i nasza wycieczka zakłada zwiedzenie kilku miast, warto sprawdzić gdzie w danej miejscowości szukać niedrogiego noclegu. A gdy zgubimy się w drodze na wakacje lub podczas uprawiania sportów jak wspinaczka, jazda crossowa, narciarstwo, czy wszelkiego rodzaju sporty wodne. Wtedy najprościej dyskretnie wyciągnąć telefon i sprawdzić na mapie, w którym miejscu się znajdujemy i w którą stronę musimy się udać. Wbudowany moduł GPS z A-GPS + GLONASS oraz usługi geolokalizacji pomogą nam szybko odszukać drogę i podpowiedzą, które miejsca warto odwiedzić. Świadomość, że w razie potrzeby, nawet na największym odludziu, można wezwać pomoc daje dodatkową motywację do realizacji ambitnych celów.


GPS działa stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach, precyzyjność lokalizacji (błąd 2-3 m) jest na przeciętnym poziomie. Telefon na bieżąco podawał informację, o naszym połozeniu, w pociągu, czy też autobusie. W zamkniętych pomieszczeniach, tylko w pobliżu okna udało mi się odebrać sygnał z satelitów. Poniżej wyniki z przeprowadzonych testów, z wyłączonym A-GPSem i w pochmurny dzień.


Wbudowane WiFi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth i NFC – wszystkie te trzy rodzaje komunikacji w trakcie testu sprawowały się bez zarzutu. Czułość Wi-Fi mogła by być na wyższym poziomie, choć przeciętnemu użytkownikowi nie powinno to zbyt doskwierać.


Hammer AXE M LTE ma wysokie, jak na pancerny smartfon osiągi. Wyposażony jest w ośmiordzeniowy (Octa Core) procesor MTK6752V, taktowanzegarem 1.7 GHz, który w połączeniu z 2GB pamięci RAM sprawia, że system operacyjny śmiga bez odczuwalnej zadyszki. Nawet w przypadku uruchomienia jednocześnie wielu aplikacji system działa płynnie i nie ma przestojów. Wspomagany przez grafikę GPU Mali-T760 GPU, jak na telefon pancerny, to całkiem przyjemna kombinacja. W specyfikacji należy wspomnieć również o 16GB pamięci wewnętrznej, z tego dla użytkownika, pozostaje nieco ponad 8,5 GB. Urządzenie posiada slot na kartę microSD o pojemności do 32 GB. Planując urlop, zakładamy, że pogoda nam dopisze i większość czasu spędzimy odpoczywając na plaży. Co jednak zrobić, kiedy przez cały dzień będzie padał deszcz? Mając testowanego smartfona, możemy na przykład obejrzeć film lub poczytać książkę. Pochmurny dzień lub oczekiwanie na spóźniający się pociąg, mogą nam uprzyjemnić również liczne gry dostępne na smartfony. Zastosowana konfiguracja umożliwia sprawne funkcjonowanie interfejsu, nieźle radzi sobie też z multimediami i wystarcza też do zaawansowanej zabawy z grami pobranymi ze sklepu Google. W popularnym AnTuTu Benchmark model ten osiągnął ponad 35 tys. punktów, biorąc pod uwagę, że został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy nie uznają kompromisów i potrzebują niezawodnych i wytrzymałych urządzeń, jest to wynik całkiem dobry.



Po kilku dniach użytkowania muszę stwierdzić, że wszystko działa naprawdę stabilnie i szybko. Widać, że twórcy oprogramowania bardzo dobrze je zoptymalizowali. Ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest do zaakceptowania.