Aparat fotograficzny to element, który przynajmniej na papierze w G4 prezentuje się świetnie. Mamy zatem bardzo jasną przysłonę f/1,8, 16-megapikselowy sensor, możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW oraz laserowy autofocus. Zanim przekonacie się, jak to wszystko wypada w praktyce, przyjrzyjmy się aplikacji aparatu.


Aplikacja została podzielona na 3 główne tryby: Prosty, Podstawowy (domyślny) oraz Ręczna. W pierwszym z nich jedyne, co możemy zrobić, to po prostu dotknąć ekranu i zrobić zdjęcie, bez możliwości dostosowania żadnych parametrów. Wygląda to tak:


W Trybie Podstawowym możemy, poza standardowymi zdjęciami, tworzyć panoramy oraz łączyć ujęcia z przedniego oraz tylnego aparatu. Jest do dyspozycji tryb HDR, możliwość zwolnienia migawki po wypowiedzeniu określonego słowa, czy też samowyzwalacz.


Tryb Ręczna pozwala na manualne sterowanie niemal każdym parametrem: balansem bieli, punktem ostrości, wartością ISO (od 50 do 2700), czasem otwarcia migawki, czy wartością przysłony. Wszystkie opcje są przedstawione czytelnie i intuicyjne, a wartości regulujemy za pomocą suwaków.


Laserowy autofocus sprawdza się świetnie, błyskawicznie ustawiając ostrość na wybranym punkcie. Również w gorszych warunkach oświetleniowych ostrzenie zajmuje aparatowi maksymalnie sekundę.

Jakość zdjęć wykonanych G4 jest po prostu rewelacyjna. Dzięki jasnemu obiektywowi na zdjęciach udaje się osiągnąć małą głębię ostrości, a aparat rejestruje dużą ilość szczegółów. Kontrast, nasycenie barw, balans bieli – wszystkie te elementy stoją na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Aparatowi nie straszna jest nawet noc, kiedy większość komórkowych sensorów generuje wielkie ilości szumów. Zdjęcia z tego smartfona o zmroku wyglądają świetnie.

Przykładowe zdjęcia:








G4 równie dobrze radzi sobie z rejestrowaniem filmów w rozdzielczości 4K, przy 30 klatkach na sekundę. Obraz jest płynny i bardzo ostry, a jakość nagrywanego dźwięku bardzo dobra. Możemy również kręcić w 1080p lub 720p z klatkażem do 120 klatek na sekundę, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt slow-motion.

Przykładowe wideo:

Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli chcemy szybko uchwycić coś na zdjęciu, wystarczy przy zablokowanym ekranie nacisnąć 2 razy dolny przycisk regulacji głośności. Smartfon natychmiast uruchomi wtedy aplikację aparatu i od razu wykona zdjęcie.