Do czego służy zegarek? Przede wszystkim do pokazywania godziny. I z tego zadania to urządzenie wywiązuje się bardzo dobrze. Nie ma najmniejszych problemów z odczytaniem bieżącego czasu, mimo że podczas normalnego użytkowania podświetlanie ekranu rzecz jasna jest wyłączone.


Po jednokrotnym naciśnięciu przycisku zasilania uaktywnia się podświetlenie, które przyda się do sprawdzenia czasu gdy jest ciemno. Naciśnięcie go raz jeszcze powoduje przejście do menu.


Zegarek pracuje na zmodyfikowanej przez Sony wersji Androida. Po wejściu do menu widzimy siatkę ikon w układzie 3 na 2 oraz górną belkę, zawierającą informację o stanie baterii, otrzymanych powiadomieniach, włączonym module Bluetooth oraz godzinie. Ikony przesuwamy horyzontalnie, wykonując ruchy palcem w prawo albo w lewo a ekran nie ma żadnych problemów z interpretacją naszych poleceń. Nie można z kolei pochwalić jego niskiej rozdzielczości, która skutkuje poszarpanymi krawędziami, ani świecących czerni. Na Plus zaliczają się dobre kąty widzenia i wystarczająca jasność.


Domyślnie zainstalowane aplikacje to: Alarm, Latarka, Ustawienia, Minutnik i aplikacja informująca o nowych zdarzeniach. My jednak od razu zainstalowaliśmy dodatkowo m. in. Facebooka, Twittera, Latarkę, Gmaila, Muzykę, Kalandarz, aplikację Runastic czy program do przechwytywania obrazu z aparatu w smartfonie.


Może najpierw przejdźmy do ustawień – znajdziemy tu takie opcje jak włączenie/wyłączenie Bluetooth oraz wibracji, dostosowanie jasności ekranu, przegląd zainstalowanych aplikacji, ustawienia daty i godziny (którą zegarek domyślnie pobiera z telefonu), oraz opcje bezpieczeństwa, pomoc techniczną, reset urządzenia i różne numery identyfikacyjne.


Najbardziej ciekawą pozycją ustawień wydaje się jednak zmiana tarczy zegarka. Do wyboru mamy ich 10, co nie jest zbyt imponującym wynikiem, zwłaszcza gdy część powtarza się w wariancie z czarnym i białym tłem. Więcej tarcz możemy ściągnąć z Google Play, jednak za najlepsze z nich będziemy musieli zapłacić.



Jak działają powiadomienia, czyli jedna z najważniejszych funkcji tego zegarka? W chwili, gdy otrzymamy wiadomość SMS, gadżet informuje nas o tym za pomocą wyczuwalnej wibracji a my możemy odczytać treść wiadomości na ekranie.


Powiadomienia ze skrzynki e-mail oraz serwisów społecznościowych działają podobnie, jednak w tym wypadku możemy ustawić co jaki czas urządzenie ma sprawdzać, czy coś nowego się nie pojawiło. Nieprzeczytane wiadomości są sygnalizowane za pomocą żółtego kółka z numerkiem, pojawiającego się przy ikonie danej aplikacji. Aby oznaczyć wszystkie wiadomości za przeczytane, bez ręcznego wchodzenia w każdą z nich, wystarczy nacisnąć dotykowy przycisk opcji (z 3 kropkami) i kliknąć na ikonę koperty. Wszystkie nieprzeczytane wiadomości i powiadomienia z różnych aplikacji zestawione razem znajdują się pod ikoną dużego, żółtego koła.



Gdy ktoś do nas dzwoni, z poziomu zegarka możemy odebrać lub odrzucić połączenie, jednak rozmawiać musimy przez swój telefon bo SmartWatch nie posiada ani mikrofonu ani głośnika. Jeśli rozmawiamy przez zestaw słuchawkowy, może przydać się regulacja głośności.


Aplikacja telefonu na zegarku pozwala także na wybranie numeru, wyświetla rejestr połączeń, ulubione czy listę kontaktów.


Do ciekawszych aplikacji, z których możemy korzystać na zegarku, należy bez wątpienia aplikacja „Muzyka”, za pomocą której możemy sterować odtwarzaczem muzycznym zainstalowanym w telefonie. Wyświetla ona okładki albumów i pozwala na wstrzymanie i wznowienie muzyki, zmianę piosenki oraz regulację głośności. Ta prosta funkcjonalność jest bardzo praktyczna w sytuacji, jeśli lubimy słuchać muzyki na słuchawkach gdy gdzieś idziemy i nie musimy co chwilę wyciągać telefonu z kieszeni, w celu zmiany utworu. Również jeśli słuchamy w domu muzyki z podłączonego do wzmacniacza telefonu, zegarek może nam posłużyć za pilot.


Inna aplikacja godna uwagi służy do przechwytywania obrazu z aparatu w naszym smartfonie. Z jej pomocą możemy zdalnie robić zdjęcia oraz kręcić filmy, co może przydać się gdy potrzebujemy „ukrytej kamery”. Niestety, musimy liczyć się z lekkim opóźnieniem i brakiem płynności na małym ekranie zegarka – technologia Bluetooth nie jest widocznie najlepsza w strumieniowaniu obrazu.


Aplikacja Runastic, do której Sony prawdopodobnie dodaje darmowy kod aktywacyjny, jest podobna do Endomondo. W oparciu o moduł GPS w telefonie ustala naszą pozycję, liczy czas naszego biegu czy marszu, ustala dystans i liczbę spalonych kalorii. To przydatna opcja dla aktywnych, którym łatwiej jest w biegu spojrzeć szybko na zegarek niż wyciągać telefon.


Wielu z pewnością zastanawia się, jak działa aplikacja Latarka. I tutaj może czekać małe rozczarowanie – ekran telefonu świeci wtedy po prostu na biało, przy największej jasności. Pozostałych prostych funkcji, takich jak Stoper czy Alarm, raczej nie trzeba tłumaczyć.