Aparat

Patrząc na specyfikacje aparatu, zmiany względem iPhone 5S są niewielkie. Matryca ma nadal 8 Mpix i lampa błyskowa jest ponownie podwójną, ale to tylko pozory. Apple poprawiło wiele cech aparatu, dzięki czemu w praktyce sprawdza się on wyraźnie lepiej od poprzednika. Jedynie funkcja błyskawicznego ustawiania ostrości wydaje się chwalona trochę na wyrost, gdyż w porównaniu do starszych modeli, różnica nie jest znacząca. Niemniej, smartfon wyostrza ujęcia błyskawicznie i tutaj trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Z resztą, same zdjęcia też robią naprawdę świetne wrażenia. W korzystnych warunkach oświetleniowych fotografie są bardzo szczegółowe, mają zazwyczaj idealnie odwzorowane kolory i imponującą dynamikę (np. brak łun w pobliżu jaśniejszych fragmentów kadru).

porównanie iPhone 6 oraz iPhone 5S
porównanie iPhone 6 oraz iPhone 5S

Natomiast w ciemniejszym otoczeniu liczba rejestrowanych detali trochę spada, jednak nadal jest ona zadowalająca i zdecydowanie ponadprzeciętna, a do tego aparat skutecznie pozbywa się cyfrowego szumu. W porównaniu do konkurencyjnych urządzeń (np. Sony Xperii Z2 lub Samsunga Galaxy S5), algorytm usuwania detali nie jest aż tak agresywny, więc zdjęcia wychodzą zaskakująco szczegółowe i jasne (jak na smartfona) nawet w gorszych warunkach (kilka przykładowych zdjęć). Trzeba więc przyznać, że iPhone 6 jest jednym z najlepszych fotograficznych smartfonów, aczkolwiek zdjęciom zrobionym w trudnych warunkach trochę brakuje do niedoścignionej pod tym względem Nokii Lumii 1020. Mankamentem jest też brak sprzętowego spustu migawki, który ułatwia robienie udanych zdjęć jedną ręką.

porównanie iPhone 6 oraz iPhone 5S
porównanie iPhone 6 oraz iPhone 5S

Cieszy też obecność kilku dodatkowych funkcji. Część z nich pojawiła się już w starszych modelach, ale i tak warto wspomnieć o licznych filtrach na obraz, dostępie do ustawień ekspozycji oraz możliwości szybkiego i wygodnego modyfikowania czasu naświetlania migawki, dzięki czemu ręcznie można rozjaśnić lub przyciemnić ujęcie.


Spore zmiany dotknęły funkcji nagrywania wideo. iPhone 6 umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD (1080p) w aż 60 klatkach na sekundę, co sprawia, że filmiki są wyraźnie płynniejsze w porównaniu do poprzedników. Z drugiej jednak strony, konkurencja również zapewnia podobne parametry nagrywania. Poza tym nagrania charakteryzują się ponadprzeciętnie wysoką szczegółowością oraz dobrze odwzorowanymi szczegółami i kolorami. Miłym dodatkiem jest też tryb rejestrowania obrazu w zwolnionym tempie. Ograniczona zostaje wtedy rozdzielczość, ale liczba klatek na sekundę rośnie do niesamowite 240 (u bezpośredniej konkurencji jest to najczęściej 120), dzięki czemu wideo jest jeszcze bardziej spowolnione.