Neffos C5L doskonale nadaje się do mobilnego Internetu wspierając przesył danych LTE FDD Kat4(pobieranie do 150Mb/s /wysyłanie do 50Mb/s), HSPA+ (pobieranie do 21Mb/s / wysyłanie do 5,76Mb/s) i DC-HSPA+(pobieranie do 42Mb/s /wysyłanie do 11Mb/s). smartfon sprawuje się dobrze podczas korzystania z przeglądarki. Płynnie działa przewijanie i przybliżanie stron. 4,5-calowy ekran pozwala na wygodne wpisywanie tekstu. Oczywiście wygodniej pisze się w widoku poziomym.

Na pokładzie znajdziemy również Wi-Fi działające w zakresach b/g/n. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że telefon gubił zasięg WiFi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż miały 1-2 kreski zasięgu, trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii. Udostępnianie połączenia jest możliwe za pośrednictwem funkcji Wi-Fi hotspot.


GPS wspomagany przez A-GPS działa dość stabilnie i w miarę szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po około minucie. A ekran 4,5 cali sprawia, że smartfon może zastąpić naszą dotychczasową nawigację w samochodzie.

Wiele osób pyta mnie o jakiś tani, dobry smartfon. Ponieważ zazwyczaj oczekują płynności działania i bezproblemowej obsługi gier, pojęcie „dobry smartfon” oznacza naprawdę przyzwoite urządzenie. Konstrukcja Neffos C5L kryje w sobie przeciętne podzespoły, ale wystarczające dla standardowych zadań. 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 210 (ARM Cortex-A7), pracuje z częstotliwością 1.1 GHz. Serce smartfona wspiera układ graficzny Adreno 304. Na dane użytkownika przeznaczone zostały 8 GB, z czego dostajemy około 5 GB. Pamięć dodatkowo można rozszerzyć poprzez gniazdo microSD o kolejne 32 GB. Taka konfiguracja pozwala na uruchomienie mniej pamięciożernych tytułów dostępnych w ofercie Google Play. Tylko 1GB pamięci operacyjnej będzie odczuwalne, gdy zechcemy pograć w bardziej wymagające tytuły, mogą one powodować denerwujące lagi i odczuwalny brak płynności. Podczas testu dało się zauważyć delikatne spowolnienia w płynności działania także interfejsu. Z tego, co zauważyłem przy dłuższym przeglądaniu Internetu, o grach nie wspomnę, bo to raczej oczywiste, da się zauważyć podniesienie temperatury obudowy. Jednak nie zauważyliśmy, aby to miało jakikolwiek wpływ na działanie telefonu.

Dla miłośników testów wydajnościowych, poniżej wyniki popularnych benchmarków.



Neffos C5L ma na pokładzie system Androida 5.1 Lollipop, z nakładką producenta. Nie znajdziemy menu aplikacji, które otwiera się dedykowanym, ekranowym przyciskiem. Wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. Osobiście mi on bardzo przypadł do gustu. TP-LINK na dodatek postarało się o kilka przydatnych modyfikacji. To, czy uznamy je za przydatne – pozostaje inną kwestią, dość subiektywną.


Na pewno „Zarządzanie systemem” to przydatne narzędzie dla każdego posiadacza smartfona z systemem Android. Program pozwala kontrolować wydajność urządzenia oraz zadbać o oszczędzanie energii. Menu Androida działa szybko i podczas testów ani razu się nie zawiesiło. Warto pochwalić dystrybutora, że praktycznie wszystkie komunikaty, funkcje i ich opisy są wyświetlane w języku polskim.