Funkcje i wyposażenie


Telefon działa pod kontrola Androida 2.1. Aktualizacja do nowej wersji Froyo ma pojawić się w okolicach września tego roku. Urządzenie, podobnie jak Samsung Wave posiada interfejs, nakładkę TouchWiz 3.0 UI. Ponownie widać tutaj inspirację twórców TouchWiz telefonem iPhone. Wystarczy spojrzeć chociażby na listę aplikacji, która przewijana jest horyzontalnie a nie wertykalnie, jak ma to miejsce w pozostałych telefonach z Androidem.

Ekran główny to wciąż ten sam, lekko zmieniony dzięki widżetom ekran znany z reszty telefonów z Androidem. Mamy dostępne 7 w pełni edytowalnych ekranów za pomocą widżetów. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania aktywnych tapet, reagujących na dotyk. Tapety są panoramiczne, oznacza to, że przechodząc do kolejnych ekranów odkrywamy dalszy kawałek fotografii. Pasek stanu u góry pozwala na szybkie włączenie sieci Wi-Fi, Bluetooth, czy też trybu cichego, wibracji obsługę odtwarzacza muzycznego. U dołu ekranu znajdziemy cztery dostępne skróty: klawiatura, kontakty, wiadomości, menu. Dłuższe przyciśnięcie przycisku: ekran startowy pozwala na sprawdzenie, uruchomienie 6 ostatnich aktywnych aplikacji.

W dobie XXI wieku oraz zamiłowania ludzi do serwisów społecznościowych nie mogło zabraknąć aplikacji Social Hub, integruje ona wiadomości, statusy z Facebook, Twitter, e-maile oraz tekstowe. W rzeczywistości jest to swego rodzaju szybki skrót do dedykowanych aplikacji Facebook, Twitter, klienta e-mail, czy też wiadomości SMS/MMS. Porównywanie Social Hub z Timescape Sony Ericsson’a mogłoby okazać się lekkim grzechem.

GLxy S posiada świetnie działającą przeglądarkę internetową dzięki wydajnemu procesorowi z obsługą multi-touch (gest szczypiec, podwójne tapnięcie). Niestety użytkownicy telefonu nie znajdą tutaj automatycznego dopasowania tekstu do powiększenia strony. Przeglądarka nie obsługuje technologii Flash, zmieni się to z aktualizacją do Androida 2.2 Froyo. Miłym zaskoczeniem jest możliwość tworzenia z telefonu bezprzewodowego punktu dostępu za pomocą funkcji router Wi-Fi.

Co do jakości połączeń głosowych nie mam zastrzeżeń, szkoda jednak, że telefon nie posiada drugiego mikrofonu w celu eliminacji szumów z otoczenia. Zwracałem również uwagę na tzw. „chwyt śmierci” znany z telefonu iPhone 4. W przypadku Galaxy trzymając telefon w ręce nie widać znacznej utraty zasięgu w miejscu gdzie zasięg sieci jest bardzo dobry, dobry. Inaczej ma się jednak w sytuacji kiedy zasięg naszego operatora jest minimalny, trzymając telefon kurczowo znika on do zera w ciągu paru sekund. W codziennym użytkowaniu jest to praktycznie nie zauważalne. Tak widoczne objawy, jak te przedstawione przez jeden z konkurencyjnych portali nie występowały. Według mnie winowają w tym przypadku było samo wadliwe urządzenie, a nie cała seria telefonów Galaxy S.

W telefonie znajdziemy aparat 5MPix oraz możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości HD- 720p. Same fotografie wykonane za pomocą modelu Galaxy S nie odstają od pozostałych smartphone’ów zaskoczyła mnie pozytywnie jakość nagrywanego wideo, filmy HD przy prawie 30fps na sekundach mogą wywołać na niektórych spore wrażenie. Szkoda, że brakuje lampy LED.

Odtwarzacz muzyczny nie odbiega od tych, które znajdziemy w standardowym mp3 playerze. Jest on identyczny jak w Samsung Wave. Mamy możliwość segregowania utworów wg. artysty, albumu, gatunku itd. Odtwarzacz działa zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym. Drugi z nich swoim wyglądem przypomina nieco Cover Flow z telefonu iPhone, w tym przypadku jednak okładki wyświetlane są na płytach. Jakość dołączanych słuchawek dousznych mile mnie zaskoczyła, istnieje możliwość aktywacji dźwięku przestrzennego 5.1. Telefon posiada ponadto radio FM(wymagane podłączenie słuchawek) oraz specjalną dedykowaną aplikację z przejrzystym interfejsem.

Odtwarzacz wideo nie jest może rewolucyjny pod względem wyglądu jednak liczba formatów wspieranych jest czymś czego pozostali producenci mogą pozazdrościć. Prosto z pudełka telefon obsługuje formaty DivX, Xvid, H.263, MPEG4, ASF, WMV. Jakby tego było mało telefon otwiera pliki w rozdzielczości 720p, co jak na urządzenie mobilne jest rzeczą bardzo przyjemną.

Spotkałem się z opinią, że GPS w Samsung GAlaxy S nie jest zbyt dokładny co niestety w niektórych przypadkach jest prawdą, w szczególności podczas wolnej jazdy samochodem. Nie oznacza to jednak, że błąd wyświetlania rzeczywistej pozycji za pomocą aplikacji Google Maps sięga kilkudziesięciu metrów, raczej mówimy tutaj o niewielkim problemie, który jest uciążliwy.

Telefon podobnie jak Wave posiada sklep z aplikacjami oraz grami koreańskiego producenta- Samsung Apss, jednak w tym przypadku produkcji jest dużo mniej łącznie 8 w momencie pisania recenzji. Dobrze, że konsument ma możliwość korzystania z oryginalnego sklepu Android Market. Niestety w Polsce nadal nie można zakupować płatnych aplikacji.