Dane podstawowe

Test Nokia C5
Test Nokia C5

Model C5 to tańsza wersja biznesowych smart fonów GSM/ HSDPA opartych na systemie Symbian 9.3 S60 serii „E” firmy Nokia. Telefon umożliwia utrzymać stały kontakt przez e-mail, komunikatory internetowe i sieci społecznościowe oraz pozwala na przeglądanie mobilnego Internetu. Użytkownicy aparatu mogą w łatwy sposób aktualizować profil i sprawdzać statusów znajomych w serwisie Facebook. Standrdowo mamy takie rozwiązania jak Nokia Ovi Mail czy Nokia Messaging. Usługa Nokia Messaging daje dostęp do usług pocztowych, takich jak Hotmail, Gmail i Yahoo Mail, w telefonie. Ponadto w C5 użytkownik może używać większość funkcji, jakie oferuje platforma S60 3rd. Z standardowo bezpłatną nawigacją pieszą i samochodową Ovi Map z oraz funkcją udostępniania swojej lokalizacji znajomym z Facebooka i przeglądarką Internetową ze wsparciem technologii Flash. Nawigacja jest oparta o A-GPS, a to oznacza, ze do ustalenia położenia używa serwerów operatora sieci i generuje dodatkowe koszty. Test transmisji danych dla nawigacji mobilnych: Tutaj . Czego brakuje, to modułu Wi-Fi.

W Pudełku oprócz telefonu i ładowarki oraz baterii BL-5CT znaleźliśmy zestaw słuchawkowy pełniący także rolę anteny i kabel USB. Zestaw sprzedażowy, którego cena wynosi średnio 530 zł zapewne będzie różnił się nieco od tego jaki otrzymaliśmy do testów.

Funkcje i wyposażenie.

Na początek dane techniczne producenta, bez zagłębiania się w szczegóły. Telefon obsługuje sieci GSM/GPRS/EDGE na pasmach 850/900/1800/1900 MHZ i trzeciej generacji UMTS/HSDPA ( 10,2 Mb/s – pobieranie / HSUPA 2 Mb/s – wysyłanie) oraz Bluetooth2.0 z EDR i ma wymiary 112 na 46 na 12,3 mm oraz waży 89,3 gramów. Obudowę konstruktorzy wyposażyli w kolorowy ekran o rozdzielczości (QVGA) 320 x 240 pikseli i slot na kartę microSD o pojemności do 16 GB – podstawowa pamięć 50 MB. Można producenta pochwalić za gniazdo AV 3,5 mm oraz złącze micro USB . Warto przypomnieć, że od 2012 roku telefony komórkowe standardowo mają być już ładowane dzięki takiemu samemu interfejsowi. Gniazdo micro USB zlikwiduje konieczność stosowania różnych ładowarek do różnych telefonów i prawdopodobnie konieczność oferowania z każdym telefonem kolejnej ładowarki. W zestawie załączono nowoczesną ładowarkę Nokia AC-8, która zaraz po naładowaniu informuje nas o tym, aby odłączyć telefon, aby zasilacz niepotrzebnie nie marnował energii.

Test Nokia C5 - bateria
Test Nokia C5 – bateria

Według producenta bateria litowo-jonowa o pojemności 1050 mAh powinna dostarczyć zasilanie na 12 godzin pracy w sieciach GSM i 4,9 godzin rozmów wideo. Zmagazynowana w niej energia ma także wystarczyć ewentualnie na 630 godzin w trybie czuwania. W pełni naładowana bateria pozwala na 34-godzinne odtwarzanie plików muzycznych w trybie offline. W tym elemencie Nokia C5 zaskoczyła nas dość pozytywnie. Podczas testu C5, oprócz telefonowania służyła nam do słuchanie muzyki z odtwarzacza lub radia, pstrykania zdjęć oraz surfowaniu po Internecie, akumulatorek trzeba było doładowywać po tygodniu użytkowania. Jest to wynik wyższy niż przeciętny.

Smartphone wyposażono w 600-megahercowy procesor ARM11 i 128 megabajtów pamięci podręcznej, takie parametry sprawiają, że wszystko działa płynnie, a poszczególne aplikacje uruchamiają się dość szybko, nawet po uruchomieniu kilku programów działających w tle jednocześnie. Symbian OS v9.3 S60 3rd Edition, Feature Pack 2 zainstalowany w tym urządzeniu jest dobrze znany wszystkim użytkownikom smart fonów Nokii, dlatego w skrócie opisze tylko kilka ważniejszych funkcji tego, dla których warto kupić ten model. Dzięki funkcji Ovi Mapy – zainstalowane fabrycznie Ovi Mapy 3.0 – telefon pozwala szybko odnaleźć szukaną drogę. Funkcja dość szybko wyświetli nam potrzebne dane dobrze. Po wpisaniu danych w wyszukiwarce po około 1-2 minutach otrzymujemy potrzebne informacje z mapką dojazdu. Warto także dodać, że jakość rozmów zarówno głosowych, jak i połączeń wideo w testowanym egzemplarzu możemy uznać za dobrą. Nokia C5 także dobrze radzi sobie z przeglądaniem Internetu.

Test Nokia C5 - aparat i lampa LED
Test Nokia C5 – aparat i lampa LED

Zdaniem niektórych użytkowników większość nowych telefonów powinna już mieć wbudowane aparaty fotograficzne. Nokia C5 wyposażona jest w przyzwoity aparat fotograficzny pozwalający na wykonywanie zdjęć o wielkości 3,2-megapikseli i (2048 x 1536px) i kręcenie filmów o rozdzielczości VGA. Pomocniczy aparat o rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli) służy do połączeń wideo. Potrafi ona wykonywać zdjęcia w rozdzielczości QCIF. Moim zdaniem fotki robione w dobrych warunkach oświetleniowych są naprawdę dobrej jakości biorąc pod uwagę, że to jednak telefon, a nie cyfrówka. Przy gorszych warunkach oświetleniowych lub w ciemnych zaułkach, pomimo wbudowanej lamy doświetlającej pojawia się mocny szum i i niezbyt przyjemne dla oka kolory.

Przykłady zdjęć: Tutaj

Jeżeli potrzebujemy znajomym pokazać miejsce, gdzie zrobiliśmy fotkę możemy użyć funkcji geotagowania zdjęć, czyli zapisywania w pliku fotografii pozycji geograficznej miejsca w którym zdjęcie zostało zrobione. Gdy zajdzie taka potrzeba można skorzystać z zoomu cyfrowego lub z wbudowanej funkcji tworzenia zdjęć panoramicznych. C5 umożliwia także zapisanie filmów – ich długość ograniczona jest wielkością pamięci telefonu lub posiadanej karty pamięci. Nagrane video jest dość płynne, a jakość wystarczająca do wysłania np. do YouTube lub jako MMS-a. Przy oglądaniu na telewizorze już nie zachwyca.

Multimedialna oferta modelu C5 to standardowy odtwarzacz muzyczny oraz radio FM z funkcją RDS, dobrze znane aplikacje z innych testowanych telefonów firmy Nokia na Telix.pl. Formaty plików dźwiękowych: MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+. Funkcja equalizera pozwala na dostrojenie dźwięku do własnych preferencji. Jakość dźwięku wydobywająca się za pomocą głośników umieszczonych w obudowie, bądź stereofonicznego zestawu słuchawkowego Nokia WH-102 jest bardzo dobra. Warto dodać, że standardowa przeglądarka video Nokia C5 niezbyt dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów ściągniętych np. z Internetu w formacie 640×48o pikseli, da się zauważyć mocne „klatkowanie” i brak synchronizacji z dźwiękiem – kto jednak ogląda na tak małym wyświetlaczu filmy?.