Funkcje i wyposażenie


HTC Sense kluczem do sukcesu telefonów tajwańskiego producenta

Interfejs HTC Sense w telefonie HTC Wildfire z Androidem 2.1 to wciąż ta sama nakładka, której pierwszą wersję poznaliśmy wraz z telefonem Hero (recenzja tego modelu rozjaśni Wam podstawowe możliwości HTC Sense). Modyfikacja, która została wprowadzona do nowych urządzeń tajwańskiej firmy nie jest znacząca. Nie będziemy skupiali się po raz kolejny na nowej wersji interfejsu, wszystkie szczegóły zostały już przez nas omówione w recenzji modelu Desire oraz Legend. Warto dodać, że Wildfire nie posiada aktywnych tapet, co specjalnie zresztą dziwić nas nie może, najwyraźniej taktowanie procesora nie pozwoliło by na płynne wyświetlanie animacji. Poniżej małe przypomnienie funkcji interfejsu, dla osób, które nie mają ochoty klikać w odnośniki.

Ekran główny składa się z 7 w pełni konfigurowalnych widżetów, do każdego z nich można przejść w szybki sposób wykorzystując multiitouch- gest szczypiec, lub naciskając przycisk „ekran główny”, użytkownicy Mac’a znajdą podobieństwo w tym momencie o Expose dobrze im znanego. Widżetów mamy mnóstwo, od kilku rodzajów zegarów po widżet pogody, odtwarzacza muzyki. Wybieranie odpowiednich funkcji, aplikacji w telefonie jest czystą przyjemność, dla tych, którzy potrzebują konkretnej aplikacji, która może zostać włączona zaraz po odblokowaniu telefonu idealna wyda się możliwość tworzenia skrótów.

Dla wszystkich fanów serwisów społecznościowych dobrą wiadomością jest zintegrowana aplikacja Facebook, Peep (Twitter) oraz Friend Stream. Ta ostatnia może zostać nazwana małym centrum wiadomości łączącym wszystkie informacje z dwóch wspomnianych serwisów. Widżet Friend Stream pozwala na wyświetlanie aktualizacji statusów z Facebook’a, Twitter’a, Flickr’a bezpośrednio na ekranie głównym. Dzięki czemu możemy pozostać w stałym kontakcie ze znajomymi.

Przechodząc do przeglądarki internetowej to wciąż ta sama wersja co w poprzednich modelach. Przy przeglądaniu internetu obsługiwania jest technologia Adobe Flash. Widać tutaj odrębne podejście firmy HTC w stosunku do Apple, bez względu na to co twierdzi firma z Cupertino Flash jest i będzie przez pewien jeszcze czas wykorzystywany na stronach. Wspomnianą obsługę Flash należy traktować jako miły dodatek, a nie podstawową funkcję, ze względu chociażby na wydajność procesora. Otwierając strony zauważymy różnicę w prędkości ich wczytywania między Desire, Legend a Wildfire. Nadal jednak uważam, że Androidowa przeglądarka jest jedną z najlepszych jaką znajdziemy w urządzeniach mobilnych. Małą wadą jest jakość wyświetlacza, przez co czcionki dość częstą przy przeglądaniu internetu nie wyglądają za dobrze.


Telefon posiada aparat 5Mpix z autofocus pozwalający na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 2592×11952 pikseli. Zaskoczyła mnie mile lampa błyskowa LED w tym modelu biorąc pod uwagę jego cenę. Jakość zdjęć nie powala na kolana, wydaje mi się, że są one nieco gorsze niż te robione przez Desire.

Sporym minusem jest maksymalna rozdzielczość nagrywanego wideo- 288×352 pikseli (CIF) przy 15fps. Podobną mogliśmy znaleźć w telefonie Hero, nie jest to żaden powód do radości.

Google Maps to aplikacja standardowa w telefonach z Androidem każdej firmy, tutaj nie jest inaczej, model został wyposażony zarówno w GPS jak i A-GPS. Jakość modułu wydaje mi się wręcz identyczna jak w Legend, Desire. „Niestety, jeśli chodzi o Google Maps, nie możemy nazwać tego programu nawigacją z prawdziwego zdarzenia, w naszym kraju funkcja turn-by-turn nie jest dostępna”. Za to mamy pełną obsługę gestów, w tym gestu szczypiec (przybliżanie), czy też podwójnego kliknięcia. Lokalizacja określania jest maksymalnie do 5 minut, w praktyce było to około 2 minut.

Funkcje multimedialne tym razem pominę, to ta sama galeria, przeglądarka obrazów plików wideo czy też odtwarzacz muzyczny jak w Desire.

Ponadto w Wildfire znajdziemy radio FM wraz z dedykowaną aplikację oraz funkcje latarki, która jak sama nazwa wskazuje polega na wykorzystaniu lampy błyskowej LED jako przenośną latarkę- wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację.

Pozostałe aplikacje są standardowe dla telefonów z Androidem tajwańskiej firmy: akcje, dyktafon, filmy wideo, footprints, gmail, historia połączeń, kalendarz, kalkulator, android market (sklep z aplikacjami grami dla Androida), poczta, pogoda, przeglądarka PDF, Quick Office, talk, teeeter, wiadomości, wyszukaj kontakt, youtube, zegar, zegar biurkowy.

Nie miałem żadnych zastrzeżeń do jakości połączeń głosowych.

Wildfire przy codziennym użytkowaniu bez nagminnego uruchamiania odtwarzacza mp3, przeglądarki internetowej, gps wytrzymuje nawet 2-4 dni, co jest wynikiem bardzo dobrym. Wszystko dzięki nieco gorszemu procesorowi, mniejszemu ekranowi w porównaniu z Desire.