Obsługa i ergonomia.

Mio K70 Explora
Mio K70 Explora

Obudowa Mio K70 Explora została wykonana z dobrej, jakości materiałów i telefon prezentuje się naprawdę fajnie. Prawie pod każdym kątem łatwo odczytujemy informacje, które wyświetla nam dotykowy ekran o wymiarach 460×760 mm – nawet w słoneczny dzień widoczność jest dość dobra. Niestety utrzymana w ciemnej, połyskującej kolorystyce szklana szybka na całej szerokości telefonu sprawia, że będziemy narzekać na nadmiar mało estetycznych odcisków palców.

Mio K70 Explora - Samsung Omnia
Mio K70 Explora – Samsung Omnia

Jej tylnia część pokryta jest czarnym polerowanym lakierem, boki zaś okala pasek w kolorze metalu.

Mio K70 Explora - Menu Mio
Mio K70 Explora – Menu Mio

Po właczeniu wyświetlany jest ekran Dzisiaj. Na ekranie Dzisiaj wyświetlane są zbliżające się spotkania, aktywne zadania i informacje o poczcie e-mail. Stuknięcie w daną aplikację powoduje jej otwarcie. Poza stuknięciem i przeciąganiem, można także przeciągać panel w poprzek lub w górę i w dół, rysikiem albo palcem. Niestety czułość panelu dotykowego to minus K70, czasem musimy kilka razy dotknąć jego powierzchni, aby uruchomić wybraną pozycję.

Mio K70 Explora - Menu Windows Mobile
Mio K70 Explora – Menu Windows Mobile

Menu Mio to alternatywny interfejs i moim zdaniem bardziej ciekawy. Udostępnia on nowy wygląd Windows Mobile, miniaturowe ikonki optymalizacji w dolnej części panelu szybkiego dostępu, zmianę panela w funkcję Slid Touch oraz animowane przejścia. <

Mio K70 Explora - Menu Windows Mobile
Mio K70 Explora – Menu Windows Mobile

Menu Mio składa się z 3 paneli: Teraz ekran, Menu szybkiego uruchamiania (Quick Menu) oraz Szybki Wybór. Dostęp do niego można uzyskać poprzez stuknięcie Menu Mio na ekranie Dzisiaj. Poruszamy się po Menu Mio przesuwając palcem w lewo/oprawo lub rysikiem stukając w wybrana pozycję.

>Ekran Mio można używać w widoku poziomym poprzez automatyczne obrócenie urządzenia. Czujnik orientacji, moim zdaniem trochę zbyt wolno radzi sobie ze zmianą trybu wyświetlania. Teraz ekran umożliwia uzyskanie widoku wszystkich ważnych informacji bez konieczności przechodzenia przez wiele czynności. Teraz ekran udostępnia następujące informacje: Ikona prognozy pogody, Ikona wiadomości, wskaźnik głośnika ( profil Normalny, Cichy i tylko Wibracji), zegar (na środku), pasek powiadamiania i kalendarz.

Mio K70 Explora - do wyboru zegar analogowy lub cyfrowy
Mio K70 Explora – do wyboru zegar analogowy lub cyfrowy

Czas światowy udostępnia do wyboru trzy różne kompozycje: Standardowa, Stylowa i Cyfrowa. W kompozycji Stylowa na ekranie wyświetlane są zegary dwóch różnych miast, a w kompozycji Cyfrowa czterech miast. Menu szybkiego uruchamiania składa się z 2 części: Inteligentne uruchamianie w górnej części (12 skrótów) i 6 elementów niżej. Dla często używanych programów zostało wstępnie zdefiniowanych 12 skrótów. 6 elementów menu pomaga w szybkim dostępie do niektórych używanych narzędzi. Panel Szybkiego wybierania pokazuje do 16 zdjęć wybranych kontaktów.

Mio K70 Explora - Menu Mio poziomo
Mio K70 Explora – Menu Mio poziomo

Klawiatura dotykowa, wyświetlana jest na ekranie urządzenia. W zależności od upodobań możemy włączyć tryb QWERTY, czyli pełną klawiaturę, lub tryb eKeyboard – podobny do klawiatury dostępnej w typowych telefonach komórkowych, rozpoznawania bloków/liter lub Transcriber. W czasie korzystania z panela wprowadzania telefon przewiduje wpisywany wyraz i wyświetla go nad panelem. W dowolnym programie np. Notatki, można użyć rysika do bezpośredniego pisania na ekranie. Wpisany tekst można potem edytować i formatować, co wydaje się być ważne, bo aplikacja niezbyt radzi sobie z polskimi literami. Tryb QWERTY jest wygodny w używaniu, ale częściej zdarza się nie trafić w wybraną literkę, a wszystko to ze względu na zdecydowanie za małe klawisze.

Mio K70 Explora - Samsung Omnia
Mio K70 Explora – Samsung Omnia

K70 (115 x 61.5 x 11.9 mm, waga 115g) jest płaski, nie uwiera w kieszeni spodni, nie przeszkadza w kieszeni marynarki, jest także wygodny w noszeniu i korzystaniu. Ponadto dobrze leży w dłoni.
Z zewnątrz telefon wyposażony jest skromnie. Na górnym panelu, patrząc od dołu, znajdziemy mikrofon i podświetlony na bursztynowo przycisk zasilania/zakończenia rozmowy i połączenia. Nad ekranem dotykowym od lewej widzimy obiektyw kamery do wideokonferencji, wskaźnik ładowania oraz dostępność sieci telefonicznej, słuchawkę i sensor światła.

Mio K70 Explora - lewy bok
Mio K70 Explora – lewy bok

Po lewej stronie obudowy umiejscowiono pokrętło przewijania i złącze miniUSB. Pokrętło przewijania ułatwia obsługę ekranu, poprzez obrót pokrętła w górę lub w dół. Poprzez naciśnięcie pokrętła zatwierdzamy wybór – funkcja podobna do przycisku „OK.” na klawiaturze. Podczas rozmowy pokrętło służy, jako regulator głośności. Złącze miniUSB można wykorzystać do podłączenia ładowarki, jako wejście słuchawkowe oraz jako gniazdo do podpięcia komputera. Na dole schowek na rysik.

Mio K70 Explora - prawy bok
Mio K70 Explora – prawy bok

Po przeciwnej stronie, patrząc od góry, znajdują się przycisk NAVI, który uruchamia opcjonalny program nawigacji. Niżej umiejscowiony klawisz aparatu uruchamia program aparatu w celu wykonania zdjęcia lub nagrywania filmu.

Mio K70 Explora - gniazdo GPS
Mio K70 Explora – gniazdo GPS

U góry producent umieścił otwór na pasek i złącze zewnętrznej anteny GPS.

Mio K70 Explora - tył
Mio K70 Explora – tył

Z tyłu obudowy znajdziemy soczewkę głównego aparatu fotograficznego, który został wbudowany w lusterko do autoportretów i głośnik. Pod pokrywą aparatu producent umieścił gniazdo karty SIM i złącze na karty pamięci. Gniazdo microSD (SDHC) umiejscowiono w ten sposób, że nie musimy wyjmować baterii, aby wyciągnąć kartę pamięci. I to wszystko bardzo skromnie, a zarazem elegancko.

Mio K70 Explora - gniazdo microSD
Mio K70 Explora – gniazdo microSD

Podsumowanie
Jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze – w tym telefonie jest bardzo pozytywne. Mio K70 spodoba się użytkownikom o najbardziej wyrafinowanych gustach i poszukujących aparatów z bogactwem funkcji, które urozmaicają sposoby korzystania z telefonów. Minus to słaba bateria, zbyt cienki rysik i brak radia.

Andrzej Kisiała