Jesteś tutaj:-, Artykuły, Internet mobilny, iPhone, Operatorzy, Oprogramowanie-Komunikacja miejska w telefonie

Komunikacja miejska w telefonie

Pośpiech dnia codziennego, zmiany organizacji ruchu drogowego, częste zmiany rozkładu jazdy wszystko to może przyprawić o ból głowy, szczególnie te osoby, które często korzystają z miejskiej komunikacji publicznej.
Często też narzekamy na dewastację tabliczek z rozkładem jazdy (lub ich nadmiar z różnymi godzinami odjazdów), czy brak aktualizacji rozkładu na stronie przewoźnika…

I tutaj przychodzą nam z pomocą programy stworzone z myślą o podróżujących środkami komunikacji miejskiej. Programy te w łatwy sposób możemy wgrać do naszej komórki ze pomocą przeglądarki wap lub też poprzez kabel wprost z komputera.
Dzięki nim możemy lepiej zagospodarować swój czas mając dokładny rozkład jazdy, który pozwala nam zaplanować trasę łącznie z przesiadkami.

Programy tego typu przydają się również w zupełnie obcych dla nas miastach, stanowi on również uzupełnienie planu miasta i dodatek do przewodnika, aby zaplanować szybką trasę przejazdu i powrotu do miejsca zakwaterowania.

GINGER:

Ginger
Ginger

Na początku całej tej przygody pojawił się popularny do dziś Ginger, który doczekał się kilku ewolucji i odmian w zależności od typu telefonu, rodzaju platformy systemowej czy też grupy docelowych odbiorców.

Aby w pełni cieszyć się z aplikacji Ginger Blu (wersja programu dla osób niewidomych i niedowidzących) potrzebny nam będzie telefon działający pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian S60 (min: Nokia : 3230, 3650, 3660, 6260, 6600, 6620, 6630, 6670, 6680, 6681, 6682, 7610, 7650, N70, N90. N95 etc), oraz oprogramowanie udźwiękawiając, które można pobrać:

Nuance Talks: Tutaj

MobileSpeak: Tutaj

Video1:

Video2:

Program Ginger pozwala na odnajdywanie linii tramwajowych i autobusowych, określa kierunek jazdy, oraz podaje czas odjazdów z konkretnego przystanku na danej linii.
Mamy również możliwość określenia linii kursującej w danym regionie poprzez podanie nazwy przystanku, program zapamiętuje również historię ostatnich szukanych danych.

Program pracuje stabilnie szybko i podczas wielomiesięcznego użytkowania tylko raz wymagał przeinstalowania, ze względu na nie usunięcie starej wersji programu podczas aktualizacji. Więc pamiętajmy przed aktualizacją usuwajmy starą wersję programu.

Lista telefonów współpracujących z innymi wersjami Ginger:

mMPK

mMPK
mMPK

mMPK to swoisty rywal programu Ginger dostępny na telefonach bazujących na Javie oraz Symbianie, (który również daje sobie radę z plikami Javy).
Plusem programu jest ilość obsługiwanych przez program miast a są to:
Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olkusz, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wejherowo oraz Wrocław.
Minusem programu jest jego oprawa graficzna, która jest zdecydowanie gorsza od tej w gingerze. Program potrafi tworzyć listę ulubionych tras, jak również obsługuje połączenia z przesiadką, czego brakuje w gingerze. Mamy również dostęp do połączeń równoległych na danej trasie.

Program wspiera następujące funkcje:

 • wyszukiwanie połączeń
 • ręczne definiowanie połączeń
 • wyświetlanie rozkładu jazdy pojedynczej linii na wybranym przystanku
 • wyświetlanie informacji o połączeniach pomiędzy dowolnymi przystankami
 • wyświetlanie listy linii zatrzymujących się na wybranym przystanku
 • wyświetlanie rozkładu całego przystanku (na jednym ekranie wyświetlany jest spis kolejno odjeżdżających autobusów/tramwajów z przystanku wraz z godziną i kierunkiem jazdy)

Program możemy pobrać w wersji dla wszystkich linii w danym mieście lub też tylko dla wybranej interesującej nas linii. Mamy możliwość wyboru wielkości ikonki, oraz program udostępnia nam wsparcie dla telefonów z dotykowym ekranem.
Po wygenerowaniu miasta oraz linii, które chcemy pobrać na telefon mamy 20 minut, aby ściągnąć aplikacje na telefon za pomocą przeglądarki wap lub też możemy pobrać aplikację na komputer i dalej poprzez kabel do naszego telefonu w tej opcji nie mamy limitu czasowego.

Video Prezentacja:

Program można pobrać Tutaj podobnie jak w przypadku gingera jest on darmowy jednak musimy się liczyć z niewielkim kosztem ściągnięcia aplikacji poprzez wap.

Scheduler Poland

Jest to pierwsza w pełni funkcjonalna aplikacja służąca do obsługi połączeń komunikacji miejskiej udostępniona na platformie iPhone OS.I tutaj pewnie obrażą się osoby korzystające np.: z iGinger, jednak przypominam, że iGinger nie był dostępny oficjalnie w App Store, można było ściągnąć iGingera po wielu kombinacjach z Cydii (piracka wersja AppStore dla telefonów po Jailbreaku) jednak proceder ten ustał wraz z pojawieniem się iPhone OS 3.0.
Mam nadzieję, że sytuacja ta zmieni się i Ginger dla iPhona pojawi się za chwilę w App Store.

Scheduler Poland od początku swej bytności w App Store stał się numerem jeden wśród pobieranych płatnych polskich aplikacji. Kosztujący prawie 2 dolary program ma jedną z najszerszych baz danych w Polsce, bowiem udostępnia on rozkład jazdy dla następujących miast: Białystok, Bielsko-Białą, Gdańsk, Gdynia, Kalisz, Kraków, GOP, Lublin, Poznań, Rzeszów, Tychy, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Wkrótce doczekamy się kolejnych m.in.: Łódź, Opole, Radom, Olsztyn, Nowy Sącz, Zielona Góra, Elbląg, Bydgoszcz, Jaworzno, Jastębie i Kielce.

Szkoda, że taka szeroka baza dostępnych miast jest udostępniona tylko na platformie iPhone’a, przydałaby się wersja dla telefonów z Java i Symbianem, co z pewnością zwiększyłoby popularność tej aplikacji.

Scheduler Poland
Scheduler Poland

Co ciekawe aplikacja która potrafi odnajdywać dana linię, przystanek po adresie, sprawdzać połączenia równoległe doczeka się również możliwość lokalizacji przystanków poprzez współrzędne GPS jak również wyszukiwanie połączeń z punktu A do punktu B za pomocą danych GPS.

Szczególne ważne dla posiadaczy iPhone’a jest, że aplikacja pracuje OFF-line, i niepotrzebne jest ciągłe połączenie internetowe. Do tej pory wiele osób korzystających korzystających z iPhone’a po prostu, aby sprawdzić rozkład jazdy łączyła się ze stronami internetowymi przewoźników w swoich miastach.

W nowej wersji programu oznaczonej symbolem 1.3 wprowadzono następujące zmiany:

 • Posiada wyszukiwanie linii i przystanków
 • Mechanizm aktualizacji baz i możliwość ściągnięcia nowych miast bez zmiany wersji
 • Dodanie listy ulubionych przystanków
 • Podświetlanie aktualnej godziny
 • Ulepszone pobieranie danych
 • Nowe logo i ikony programu dzieki Macdonald i LukaS92 z forum myapple.pl
 • Mniejszy rozmiar programu, teraz nie zawiera domyślnie baz Krakowa i Warszawy
 • Dodano możliwość sortowania listy ulubionych przystanków
 • Jeśli jest lista ulubionych uzupełniona to program domyślnie startuje z tym widokiem
 • Dodano możliwość wczytywania i aktualizacji baz bez potrzeby uruchamiania ponownie programu
 • Dodano możliwość usuwania niepotrzebnych baz
 • Wyświetlanie najbliższego czasu odjazdu dla danego przystanku w ulubionych
 • Dodano kolorowanie okna aktualizacji:
  biały – miasta, których nie posiadamy
  zielony – aktualna baza danych
  czerwony – nowsza wersja bazy od obecnie posiadanej
 • Zmniejszenie wielkość okna z czasami rozkładów
 • Możliwość kliknięcia na numer linii i pokazania widoku całej trasy

Program można pobrać: Tutaj

Strona twórcy programu: www.kakaki.pl/scheduler z niej dowiecie się o nowościach

iZTM

iZTM
iZTM

Aplikacja ta jest druga aplikacją dostępną na iPhone jednak udostępnia tylko i wyłącznie rozkład jazdy dla miasta Warszawy.

Aplikacja daje nam dostęp do rozkładu jazdy w trybie off-line. Mamy w niej dostęp do wyszukiwania linii i szukania według przystanku. Program, mimo iż płatny jest bardzo ubogi w porównaniu do konkurencji, która nie tylko umożliwia wybór ulubionych przystanków, planowanie trasy czy obsługę linii równoległych, ale także umożliwia korzystanie z rozkładu jazdy w innych miastach.
Aplikacja wyłącznie przydatna dla mieszkańców stolicy jak również zagubionych w mieście turystów i to nie licznych, bowiem tylko dla posiadaczy iPhone’a lub iPoda Touch.

Aplikację można pobrać tutaj w cenie 0,79 euro centa: Tutaj

Oficjalna strona programu: laber.pl/iztm

jTimeTable

Choć program podobnie jak iZTM obsługuje tylko Warszawę jednak naprawia wszystkie błędy powstałe w tym pierwszym. Zdobycie jTimeTable jednak jest specyficznym zajęciem dla ludzi z zmysłem technicznym, którzy lubią trochę pogrzebać w telefonie.
Aplikacja dostępna jest tylko i wyłącznie na iPhone to jedno ograniczenie, drugim ograniczeniem jest wprowadzenie telefonu w tryb, Jailbreak, aby móc skorzystać z Cydii.

jTimeTable
jTimeTable

Funkcjonalność programu:

 • Wyszukiwanie wg przystanków (od wersji 0.03)
 • Wyszukiwanie wg linii (od wersji 0.03)
 • Historia (od wersji 1.00)
 • Ustawienia (od wersji 1.00)
 • Ile minut do przyjazdu (od wersji 1.40)
 • Dane GPS przystanków – graficzne przedstawienie trasy i wyszukiwanie najbliższego (od wersji 2.10 / 2009.07.30)

Program można ściągnąć z repozytorium Cydia: Tutaj

Aktualizacji programu trzeba dokonać ręcznie: pod adresem http://85.222.56.7:8080/filelist.html znajduje się najnowsza lista baz , gdy tylko ztm wrzuci nowy rozkład ,następnego dnia pojawia się on p/p adresem.

Teraz tylko wystarczy ściągnąć najnowszy plik i wrzucić go na iPhona do katalogu /var/stash/Applications/jTimeTable.app

Po uruchomieniu programu przejdź do zakładki „Ustawienia” i w parametrach „Rozkłady” wybierz nowy rozkład

jTimeTable jest na razie jedyną aplikacja umiejącą przedstawić graficznie przebieg danej linii na mapie uwzględniając położenie za pomocą GPS.

O aplikacji więcej dowiemy się: jhartman.webd.pl

Na rynku powstaje coraz więcej aplikacji służących do kontrolowania rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Przydałoby się stworzyć jeden program pracujący na wszystkich platformach, który nie tylko obsługiwałby rozkład jazdy komunikacji miejskiej, ale również byłby zintegrowany z rozkładem jazdy PKP i PKS.

Program taki znacznie ułatwiłby poruszanie się po Polsce osoba, które nie posiadają własnego auta, a jedno spóźnienie na zaplanowanej trasie może oznaczać kilkugodzinne oczekiwanie na najbliższy środek komunikacji. Program mógłby powstać w oparciu o istniejące rozkładu jazdy, MPK, PKP,PKS a także o rozkłady przewoźników regionalnych i prywatnych.

Na pewno program taki nawet gdyby kosztował 10-15 złotych cieszyłby się ogromnym zainteresowaniem osób często podróżujących środkami komunikacji publicznej….

dydymus

Autor |2009-09-19T08:24:21+02:0019 września 2009 08:24|Kategorie: Aplikacje, Artykuły, Internet mobilny, iPhone, Operatorzy, Oprogramowanie|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. jakubd 19 września 2009 w 11:15 - Odpowiedz

  A gdzie jest choćby wzmianka o programie Autobuser dla Androida, który ma wyszukiwanie trasy stąd (GPS) do wskazanego adresu, oraz pokazuje, jak dojść do przystanku startowego i jak jest od niego daleko?

  • marcin1988 19 września 2009 w 13:56 - Odpowiedz

   mMPK znajduje poBczenia z 1

   przesiadka a poBczeD z 2

   przesiadkami lub wiecej nie wyswietla

 2. dydymus 19 września 2009 w 13:20 - Odpowiedz

  Witam Autobuser zmierzy się niedługo z Scheduler Poland w

  osobnym teście zaraz po nowej aktualizacji Scheduler…

  dydymus

 3. Paweł 19 września 2009 w 16:28 - Odpowiedz

  Genialna jest też funkcja Google Traffic (póki co działa tylko w Olsztynie i Białymstoku) w Google Maps (także tych na komórki). Polecam korzystam codziennie.

 4. FidoDido 9 stycznia 2010 w 07:29 - Odpowiedz

  A wersja na Windows’a ?? 6.0;6.1;6,5 no i może 7 🙂

 5. roller 27 marca 2010 w 20:08 - Odpowiedz

  m.jakdojade.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile