HOMTOM HT5 pracuje pod kontrolą systemu Android 5.1 Lollipop więc jest naprawdę dobrze, bo większość budżetowców i niskobudżetowców pracuje na starszej wersji Androida 4.4. Raczej nie spodziewajmy się aktualizacji do Androida 6.0 ale aktualna wersja systemu powinna w zupełności zadowolić użytkowników tego smartfona.


Zainstalowana wersja systemu jest czysta, pozbawiona zbędnych aplikacji. Dominuje szarość i czerń. Producent zmienił wygląd ikon systemowych bez możliwości modyfikacji. Muszę przyznać że początki są trudne, trzeba poświęcić trochę czasu na zlokalizowanie poszukiwanej ikony i przyzwyczajenie się do nietypowego wyglądu.


Z dostępnych aplikacji i dodatków udostępnionych przez producenta mamy między innymi radio FM, dyktafon, Touch Letters – oprogramowanie do wybudzenia urządzenia za pomocą wprowadzenia danego znaku na wyświetlaczu i uruchomieniu aplikacji przypisanej pod dany znak np. „O” przeniesie nas do wiadomości, „W” do kontaktów itd.


Dla oszczędnych producent dodał aplikację Super Power Saving pozwalającą zmniejszyć zużycie baterii poprzez zmianę interfejsu na podstawowy/okrojony dając dostęp jedynie do wiadomości, telefonu, kontaktów i zegara, wyłączając jednocześnie wszystkie aktywne połączenia sieciowe, WiFi, Bluetooth czy GPS; program do odczytu i edycji dokumentów, czy aplikację Xender pozwalającą na przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami bez konieczności łączenia ich ze sobą (poprzez sieć WiFi).


Smartfon posiada również funkcję HotKnot pozwalającą przesyłać pliki pomiędzy urządzeniami (wyposażonymi w procesory MediaTeka) bez użycia NFC za pośrednictwem sieci. Przesyłanie rozpoczyna się po zbliżeniu do siebie ekranów urządzeń.

HOMTOM HT5 wyposażono w czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735P o taktowaniu 1,0 GHz, kartę graficzną ARM Mali – T720MP2 oraz 1GB pamięci RAM. Wielkość RAMu i zastosowany procesor nie powala. Jak najbardziej do podstawowej obsługi i pracy wystarczy w zupełności.


Aplikacje Facebook, Messenger, program pocztowy czy inne aplikacje pracują płynnie i nie wieszają się. Smartfon sprawdza się także w podstawowych grach. Zainstalowane takie gry jak Sick Stunt Biker, Alto czy Racing in Car działają bardzo płynnie, lecz pamiętajmy że bardziej z bardziej wymagającymi grami urządzenie może mieć problemy.


Podczas dużego obciążenia, uruchomionych kilku aplikacjach jednocześnie zdarzają się czasem spowolnienia. Urządzenie nagrzewa się w górnej części przy dłuższym graniu czy oglądaniu filmów. Nie jest to jakaś niepokojąca temperatura skutkująca wyłączeniem się telefonu, lecz da się to ewidentnie odczuć i warto to zaznaczyć.