ToughPhone S5 działa w zakresach, GSM: 850/900/1800/1900MHz, oraz WCDMA: 900/2100MHz co w połączeniu z dość dobrą anteną pozwoliło cieszyć się zasięgiem w każdym miejscu. Co do jakości prowadzonych rozmów nie można mieć zastrzeżeń. W ich trakcie słyszałem szumów i nie doświadczyłem zerwania połączenia , w miejscach, w których nie powinno się to zdarzać. W podróży oprócz obsługi dwóch kart SIM z 3G (z funkcją hot – spot pozwalającą udostępnić łącze internetowe np. do notebooka) przydatna może być wbudowana karta WiFi 802.11 b/g/n, czy łącze Bluetooth w wersji 4.0 do komunikacji z zestawem samochodowym czy słuchawką bezprzewodową. ToughPhone S5 został wyposażony w standardową przeglądarkę internetową systemu Android, a kultura jej pracy nie pozostawia wiele do życzenia. Smartfon posiada wbudowany moduł GPS z obsługą A-GPS. Funkcja EPO przyspiesza pozycjonowanie zwiększając komfort użytkowania. Tough Phone S5 sprawdza się jako nawigacja. Jego wykorzystanie zostało przetestowane m. in. z Krokomierzem. S5 pozwala nie tylko do zapisania przebytej trasy na mapie za pomocą GPS’u w trakcie uprawiania sportów, ale także wbudowany czujnik żyroskopowy pozwala wykorzystać S5 do określenia ilości kroków, spalonych kalorii oraz przebytego dystansu, zapisując te dane w historii treningów.


„Pancerny” smartfon jest oparty na procesorze czterordzeniowym MT6589 firmy MediaTek o taktowaniu 1.5 GHz, który wsomaga oraz układ graficzny PowerVR SGX544MP. Wbudowana pamięć 1 GB + 16 GB może zostać rozbudowana kartą micro SD do 32 GB. W praktyce zastosowana konfiguracja umożliwia sprawne funkcjonowanie interfejsu, nieźle radzi sobie też z multimediami, oraz z pewnością poradzi sobie ze znaczną większością gier dostępnych w Google Play. Nie jest to jednak demon prędkości, ale też nie do bicia rekordów, ten smartfon został stworzony. Poniżej wyniki z popularnych benchmarków:





Telefon posiada system Google Android w wersji 4.2.2 (Jelly Bean), bardzo zbliżonego do czystej dystrybucji systemu Google.


Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu. Oczywiście nacisk położono tu na typowo survivalowe funkcje, przykładowo Kompas przyda się podczas pieszych wycieczek.



Niestety część dodanych przez producenta aplikacji oraz specjalnych ustawień nie doczekały się tłumaczenia na język polski. Wbudowany odtwarzacz muzyczny to klasyczna aplikacja Google. Poza tym znajdziemy też radio FM.