Dane podstawowe

Samsung Omnia Lite
Samsung Omnia Lite

Ponad rok temu Samsung przedstawił Omnie – wszystko mający telefon, który miał być w założeniu odpowiedzią Koreańczyków na iPhone. Omnia, która zapakowana został mnóstwem różnych funkcji z pewnością miała ich więcej niż produkt Apple’a. Jednak obsługa urządzenia była już mniej przyjazna.

Pod koniec 2009 roku Samsung wprowadza na nasz rynek dwie nowe Omnie – obie z systemem Windows Mobile 6.5 znanym też jako Windows Phone. Omnia Lite jest tańszym modelem z nieco okrojoną funkcjonalnością – ma mniej pamięci i mniejszą rozdzielczość kamerki niż Omnia II.

Samsung Omnia Lite - zestaw
Samsung Omnia Lite – zestaw

W nowym zestawie dostajemy oprócz telefonu ładowarkę, kabel usb do transmisji danych, rysik oraz płytę CD z oprogramowaniem do komputera. Litowo-jonowa bateria o pojemności 1500 mAh pozwala na pracę do kilkunastu dni w trybie czuwania lub ponad 10 godzin rozmowy w sieci 2G i 6 godzin w sieci 3G. Podczas testu przy intensywnym korzystaniu z WIFI trzeba go było podłączyć do ładowarki już po jednym dniu. Telefon waży 109 gramów a jego wymiary to 107x51x13.3 mm co jest wynikiem całkiem dobrym.

Samsung Omnia Lite - bateria
Samsung Omnia Lite – bateria

Funkcje i wyposażenie

Nazwa Omnia, czyli „wszystko”, oznacza że mamy do czynienia z telefonem wyposażonym w dużą liczbę funkcji. W przypadku Omnia Lite znaczy to więc zapewne „prawie wszystko”. Skupmy się zatem na tym co oferuje nam ten aparat.

Samsung Omnia Lite - Menu główne Windows Mobile 6.5
Samsung Omnia Lite – Menu główne Windows Mobile 6.5
Samsung Omnia Lite - Menu TouchWiz
Samsung Omnia Lite – Menu TouchWiz

Telefon wyposażono w procesor firmy ARM o szybkości 667 MHz. Dostępna dla użytkownika pamięć to 150 MB. Pamięć możemy zwiększyć dokupiwszy karty microSDHC o pojemności do 32GB. W trakcie testu interfejs działał stosunkowo szybko, chociaż trzeba przyznać że uruchomienie większej liczby aplikacji powodowało jego spowolnienie.

Nowo wprowadzony system Windows Mobile 6.5, który znajdziemy także w testowanym modelu Samsunga miał być krokiem w przód jeśli chodzi o systemy operacyjne w telefonach. Wprawdzie znajdziemy to parę ciekawych usprawnień i nowości, jednak nie są to żadne rozwiązania rewolucyjne. Menu w układzie plastra miodu zamiast standardowego menu startowego, ulepszony ekran wprowadzania znaków, konfigurowalny pulpit to drobne zmiany, które jednak nie są nową jakością. Można by rzec, że obsługa windowsowych telefonów pozostała bez większych zmian: małe przyciski, w które trudno trafić, skomplikowane menu i nie zawsze czytelna nawigacja. Moim zdaniem iPhone, Android a także Nokia z systemem s60 v5.0 wypadają lepiej.

Samsung Omnia Lite - Mapy Google Samsung Omnia Lite Samsung Omnia Lite - start

Omnia Lite wyposażona została w odbiornik GPS. Oprócz Google Maps, w telefonie trudno szukać jakiejkolwiek aplikacji, która go wykorzystuje. Jeśli zechcemy więc skorzystać z map bądź nawigacji samochodowej to trzeba się zaopatrzyć w taki soft samodzielnie. Wyznaczanie pozycji GPS może być przyspieszone po włączeniu trybu Xtra. Dzięki tej funkcji z Internetu co parę dni pobierane są najświeższe dane o satelitach co przyspiesza pozycjonowanie urządzenia.

Samsung Omnia Lite - Opera www.telix.pl
Samsung Omnia Lite – Opera www.telix.pl
Samsung Omnia Lite - Opera z otwartą stroną www.telix.pl
Samsung Omnia Lite – Opera z otwartą stroną www.telix.pl
Samsung Omnia Lite - YouTube
Samsung Omnia Lite – YouTube

Transmisja danych w Omnia Lite pozwala na wykorzystanie tego telefonu w różnorodny sposób. Dzięki WIFI możemy połączyć się z publicznymi hotspotami lub z firmową siecią. Nawiązanie połączenia przebiegło bez problemów a łącze było stabilne. Jeśli nie jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej to do szybkiej transmisji danych wykorzystamy HSDPA. Szybkość transmisji wynosi 3,6 Mbit/s. Internet można udostępnić dla komputera kablem USB lub tworząc sieć Bluetooth dla pobliskich urządzeń. Szkoda, że fabrycznie nie wbudowano softu do tworzenia hot spotu WIFI.

Samsung Omnia Lite - internet Samsung Omnia Lite - ustawienia telefonu Samsung Omnia Lite - ustawienia sieciowe Samsung Omnia Lite - ustawienia do internetu Samsung Omnia Lite - połączenie video Samsung Omnia Lite - książka telefoniczna Samsung Omnia Lite - telefon

Do przeglądanie zasobów WWW wykorzystać możemy Internet Explorera lub mobilną Operę. Oba te programy sprawowały się dobrze, jednak tylko Opera wspierała tryb poziomy. Trzeba też przyznać że pod względem ergonomii obsługi IE ustępuje nieco najnowszej przeglądarce rodem z Norwegii. Zwróciłem też uwagę na fakt, że strony w których umieszczono obiekty flash lepiej zadziałają na operze – IE parę razy wyświetlił błąd.

Klient poczty o oczywiście mobilny Outlook. Jego konfiguracja była dla mnie przez długi czas tajemnicą, co nienajlepiej świadczy o całym systemie. Na ekranie widzimy listę folderów poczty taką jak na komputerze.

Samsung Omnia Lite - album zdjęć Samsung Omnia Lite Samsung Omnia Lite - edytor video

Funkcje multimedialne w telefonach na których koncentrujemy się podczas testów to zwykle cyfrowa kamera oraz muzyka. Omnia Lite wyposażona została w kamerkę o matrycy 3 Mpix z autofocusem – Niewiele jak na obecne standardy. Jeśli do tego dodamy, że na tylnej ściance brak jest nawet najmniejszej diody do oświetlania sceny to możemy być pewni, że w gorszych warunkach oświetleniowych będą problemy. I tak jest w istocie – zdjęcie robione przez ten model są słabe. Oprogramowanie do zdjęć jest na szczęście ergonomiczne i proste w obsłudze. Dotykowe menu pozwala nam na wybór programu tematycznego: pejzaż, portret, sport, zdjęcia nocne, tekst itp. Możliwe jest także ustawienie trybu ostrości, jasności zdjęcia oraz samowyzwalacza. Zdjęcia możemy także robić w trybie panoramicznym, w których telefon składa jedno większe zdjęcie z kilku mniejszych a także w trybie wykrywania uśmiechu. Jakość wykonanych fotek oceńcie sami. W ustawieniach można dodatkowo wybrać tryb pomiaru ostrości, ustawić czułość ISO, dodać efekty takie jak Sepia bądź negatyw a także ustawić balans bieli. Fotki dostępne są potem w wygodnej w obsłudze galerii, którą możemy przewijać palcem. Producent wzbogacił telefon także o funkcję cyfrowej ramki. Jest to nic innego jak slideshow z naszymi zdjęciami do których dodano wyświetlaną na środku ekranu datę i godzinę. Proste, ale pomysłowe. Fotki można też w prosty sposób wysłać na jedną z internetowych witryn. Do naszej dyspozycji jest m.in. Picasa, Flickr, Facebook i inne.

Kamerka Omnii pozwala nam na kręcenie filmów z dźwiękiem w rozdzielczości do 640×480 px. Szybkość nagrywania to 30 klatek na sekundę a format to 3gp. Podobnie jak w przypadku zdjęć, do filmu możemy dodać efekty oraz ustawić balans bieli. Telefon wspiera różne formaty plików wideo w tym m.in. mp4. Xvid, DivX, WMV. Odtwarzanie krótkiej animacji Pixara 720x400px z 6-cio kanałowym dźwiękiem przebiegło płynnie i bez problemów. Komórka pozwala nam także na stworzenie nowych filmów z istniejących nagrań bądź zdjęć. Dzięki edytorowi wideo można przygotować własne dzieła, wzbogacić je o podkład muzyczny i zapisać w formie pliku wideo.

Samsung Omnia Lite - odtwarzacz muzyczny
Samsung Omnia Lite – odtwarzacz muzyczny
Samsung Omnia Lite - radio FM z funkcją RDS i możliwością nagrywania audycji.
Samsung Omnia Lite – radio FM z funkcją RDS i możliwością nagrywania audycji.

Funkcje muzyczne telefonu to przede wszystkim odtwarzacz i radio. Dołączony do zestawu zestaw słuchawkowy jest dobrej jakości pozwala cieszyć się muzyką zapisaną w telefonie. Windows Media Player pozwala nam na stworzenie playlist, sortowanie utworów wg. różnych kryteriów. Dzięki programowi Connected Home można wyszukać w domowej sieci pliki muzyczne i odtworzyć je w telefonie. Muzykę można przesłać do bezprzewodowych słuchawek bluetooth dzięki obsłudze profilu A2DP.

Wbudowane radio działa tylko z podłączonym zestawem słuchawkowym. Przy pierwszym uruchomieniu następuje automatyczne przeskanowanie częstotliwości i zapis dostępnych stacji. Radio ma funkcję RDS, więc na ekranie telefonu widzimy np. nazwę stacji bądź tytuł odtwarzanej piosenki. Stację można w wygodny sposób dodać do ulubionych a jej nazwa wyświetli się w dolnej części aplikacji.

W telefonie znajdziemy wiele innych programów, które mogą się przydać w codziennej pracy. Jest m.in. Office Mobile, czyli zbiór programów Word, Powerpoint, Excel i OneNote. Pozwalają nam one na przeglądanie i edycję plików MS Office 2007. Należy się jednak liczyć z tym, że bardziej skomplikowane dokumenty nie wyświetlą się poprawnie.

Samsung Omnia Lite - kalkulator Samsung Omnia Lite - kalkulator zaawansowany Samsung Omnia Lite - Excel Mobile Samsung Omnia Lite - wirtualna klawiatura QWERTY Samsung Omnia Lite - wirtualna klawiatura Samsung Omnia Lite - kalendarz Samsung Omnia Lite - przelicznik

Omnia Lite wyposażona została także w szereg innych przydatnych aplikacji. Znajdziemy w niej m.in. aplikację do Facebooka, rozbudowany kalkulator, czytnik RSS, aplikację do wyświetlania prognozy pogody oraz przelicznik miar. Ciekawą aplikację jest czytnik wizytówek. Jest to program, który robi zdjęcie wizytówce a następnie przy pomocy funkcji OCR zapisuje dane kontaktowe w pamięci. O ile w przypadku numerów rozpoznawanie przebiegła dobrze, to w przypadku liter występowały czasem błędne odczyty.

Samsung Omnia Lite - przód
Samsung Omnia Lite – przód

Omnia pozwala nam także na instalowanie rożnych widgetów, które wyświetlą się na ekranie głównym telefonu. Ich wybór jest dosyć duży i pewnie znajdziemy coś dla siebie.