Seecode Wheel – bezprzewodowy system głośnomówiący do mocowania na kierownicy samochodowej.

Używanie telefonu w aucie podczas jazdy staje się już tak powszechne jak słuchanie radia. Nic nie tłumaczy jednak osób trzymających telefon podczas jazdy. Dzięki technologii Bluetooth mamy do dyspozycji zestawy bezprzewodowe, które nie wymagają instalacji w aucie. Naprawdę nie warto „oszczędzać”, tym bardziej, że rozmawiając przez zwykły telefon, ryzykuje się nie tylko mandatem, lecz także życiem i zdrowiem.

Seecode Wheel
Seecode Wheel

Dawniej instalacja zestawu głośnomówiącego była mocno kłopotliwa – wymagała sporych wydatków, czasem kosztownej wizyty w specjalistycznym zakładzie. Dziś sytuacja zmieniła się radykalnie. Seecode Wheel to bezprzewodowy system głośnomówiący do mocowania na kierownicy samochodowej. Urządzenie do testów otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Hama Polska.

Seecode Wheel - pudełko
Seecode Wheel – pudełko

W zestawie nie znajdziemy zbyt wielu dodatków. Poza urządzeniem są tu dwie baterie – urządzenie korzysta z wymiennego akumulatora, który na czas ładowania można zastąpić drugim, gotowym do pracy, ładowarka samochodowa, śrubokręt i instrukcja obsługi. W teorii wszystko wydaje się dziecinnie proste. Pierwsze kłopoty mogą się pojawić, zanim zaczniemy na dobre korzystać z urządzenia. W instrukcji, czytamy: w celu zapewnienia długiej żywotności baterii zalecane jest przeprowadzenie pierwszego ładowania trwającego, co najmniej osiem godzin. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego poza tym, że czeka nas „długa” podróż samochodem, bo brak jest innej możliwości naładowania baterii niż poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Oczywiście poradziliśmy sobie kabelkiem mini USB podłączając akumulatorek do komputera. W naszym przypadku nie był to problem, wykorzystaliśmy kabel USB, który był w zestawie jednego ze smartfonów, przeciętnego użytkownika czeka jednak kolejna wizyta w sklepie, nim zacznie się naprawdę cieszyć nowym gadżetem w samochodzie. Sugerowana cena detaliczna urządzenia wynosi 599,90 zł brutto. Naszym zdaniem to dużo i producent powinien przewidzieć ten problem dostarczając w zestawie ładowarkę samochodową z odczepianym kabelkiem, co nawet sugeruje instrukcja obsługi w dziale Akcesoria.

Seecode Wheel - zestaw
Seecode Wheel – zestaw

Aby używać bezprzewodowego zestawu, potrzebny jest telefon wyposażony w łączność Bluetooth. Sprawdziliśmy tryb parowania z telefonami takich firm jak m.in. Nokia, Samsung, Sony Ericsson i LG Electronics. Parowanie/łączenie urządzenia odbywa się intuicyjnie i bez żadnych problemów. Oznacza to, że Seecode Wheel pasuje do dowolnego telefonu, jeżeli posiada tylko Bluetooth, więc będzie można z niego korzystać bardzo długo (np. po wymianie aparatu na inny model). System głośnomówiący Seecode Wheel komunikuje się z telefonem prowadzącego auto za pomocą technologii Bluetooth v2.0. Parując zestaw z telefonem, warto na stałe autoryzować połączenie. Za każdym razem, gdy wejdziemy do samochodu, urządzenia będą automatycznie nawiązywać połączenie.

Według producenta, czas rozmów pomiędzy ładowaniami wynosi około 11 godzin (stan czuwania: 200 godzin). Jeżeli chodzi o praktyczną trwałości baterii, to jednokrotne naładowanie akumulatorka, pozwoliło na intensywne używanie urządzenia przez ponad tydzień.

Seecode Wheel - połączenie z telefonem komórkowym
Seecode Wheel – połączenie z telefonem komórkowym

Prosty i wygodny montaż zestawu głośnomówiącego Seecode Wheel na kierownicy w samochodzie zajmuje tylko krótką chwilę i nie wymaga kosztownej wizyty w specjalistycznym zakładzie. Do umiejscowionego na kole kierownicy bezprzewodowego systemu głośnomówiącego należy się jednak przyzwyczaić, bo na początku utrudnia to nieco trzymanie kierownicy w miejscu mocowania zestawu. Jednak, jeżeli chodzi o ten punkt to mogę z czystym sumieniem napisać, że wykonanie i materiały bez zarzutu. Mocowanie niemal wzorcowe, możemy być pewni, że sprzęt nie odpadnie nam w czasie jazdy z mocowania.

Korzystanie z systemu Seecode Wheel jest wygodne między innymi dzięki wyświetlaczowi LED. Ekran pokazuje numer i nazwę osoby, która próbuje połączyć się z kierowcą. Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą kciuków. Można także urządzenie zabudować u dołu kierownicy, bliżej lewej strony i zastosować odwrotne wyświetlanie. Przyciski sterujące są na tyle duże, że łatwo było w nie trafić. Funkcja książki telefonicznej pozwala na zapisanie do 600 numerów i może być w prosty sposób zsynchronizowana z naszym telefonem komórkowym. Do transferu Kontaktów producent przewidział dwie możliwości. Pierwsza to funkcja komendy AT, która ma automatycznie transferować nasze Kontakty do Seecode Wheel – niestety nie wszystkie telefony obsługują tę funkcję, nam zadziałała tylko w przypadku telefonu Samsung Omnia. Druga o nazwie OPP (Object Push Profile) umożliwia transfer pojedynczych kontaktów. W tym przypadku wszystko działało i i nie stwierdziliśmy żadnych problemów. Można także zapisać do Książki telefonicznej urządzenia numer osoby, która się z nami połączyła. Znaczącym ułatwieniem obsługi podczas prowadzenia samochodu jest wybieranie głosowe (o ile jest obsługiwane przez telefon komórkowy) – funkcja działała podczas testu dość sprawnie. Oczywiście należy wyraźnie wypowiadać nazwę kontaktu, pod jakim został zapisany w naszym telefonie. Kierowcy docenią poza tym szybkie wybieranie trzech numerów telefonicznych.

Seecode Wheel - zamontowany na kierownicy
Seecode Wheel – zamontowany na kierownicy

Jakość dźwięku ocenialiśmy, podróżując z szybkością do 50 km/h w mieście oraz do 100 km/h poza, by przekonać się, czy hałas jazdy nie zagłusza głośników, w jakie wyposażono Seecode Wheel. Test wykazał, że jakość dźwięku niemal wzorowa w głośnikach słyszymy wyraźny głos rozmówcy. Głośniki oferują płynną regulację i duży poziom głośności – na tyle duży, że nawet w słabo wyciszonych samochodach hałas w trakcie jazdy nie przeszkadzał w rozmowie. Z odbieraniem telefonów nie ma problemu w ciągu dnia, a gorzej jest po zmierzchu, gdyż przyciski nie są podświetlone. Z czysto redaktorskiego obowiązku dodam, że w urządzeniu zastosowano cyfrowe przetwarzanie sygnałów DSP (Digital Signal Processing).

Urządzenie wzbogacone o czuły mikrofon, który gwarantuje według naszych rozmówców dobrą, jakość nadawania. Zestaw głośnomówiący Bluetooth Seecode Wheel daje możliwość jednoczesnego podłączenia tylko jednego telefonu.

Podsumowanie
Popularność samochodowych zestawów głośnomówiących rośnie ze względu na bezpieczeństwo jazdy oraz zdrowie kierowców. Seecode Wheel wart uwagi jest ze względu na bardzo solidnie wykonanie, łatwość montażu i wygodną obsługę oraz czytelny wyświetlacz. Działanie kilku funkcji zależy jednak od kompatybilności telefonu. Plusy także za jakość dźwięku i dobry mikrofon oraz dodatkową baterię. Minus zestawu to brak kabelka USB do ładowania baterii PC / notebooka. Podczas testu moją obawę także wzbudzał fakt, że dobrze widoczny na kole kierownicy Seecode Wheel stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Kończąc test, żal mi było rozstawać się z tym urządzeniem. Jedynie dość wysoka cena powstrzymuje mnie przed jego zakupem.

Andrzej Kisiała