Wpięcie do Internetu – Modem ADSL i VDSL, obsługa 3G

Korzystam z Neostrady TP w wersji 20 Mbit/s. Najszybszą ofertę Telekomunikacji na łączu ADSL oceniam jednak raczej negatywnie. Po pierwsze – prędkość 20 Mbit/s jest prędkością teoretyczną. W praktyce nigdy nie było to więcej niż 15 Mbit/s. Drugi, zdecydowanie poważniejszy problem to mała stabilność łącza. Neostrada raz na tydzień, półtora przestaje działać. Restart routera zwykle nic nie pomaga (Fritzbox oraz poprzedni router ADSL Asusa) i konieczne jest zgłoszenie awarii na Infolinii TP. Tam resetują nam port i zwykle wszystko wraca do normy. Jeśli reset nie pomaga to brak netu może się przeciągnąć do kilkunastu godzin. Ale wróćmy do FritzBoksa, który po części rozwiązuje ten problem.

W przypadku słabej stabilności łącza warto się zaopatrzyć w rozwiązanie awaryjne. Fritzbox 7390 ofertuje nam tu możliwość podpięcia modemu 3G w standardzie USB. Jeżeli podstawowe łącze przestanie działać to poprzez panel administracyjny możemy ręcznie włączyć transmisję danych przez sieć komórkową. W przypadku tego testu próbowaliśmy podpiąć 2 modemy firmy Huawei. O ile E1820 został rozpoznany poprawnie i działał, o tyle E1572C już nie. Warto przejrzeć listę wspieranych modemów na stronie AVM zanim zdecydujemy się na zakup (choć działającego dobrze E1820 tam nie było).

Ustawienia połączeń dla sieci 3G
Ustawienia połączeń dla sieci 3G

7390 pozwala nam też na połączenie się z Internetem w standardzie VDSL. Niestety nie mieliśmy możliwości sprawdzenia działania tej funkcji, choć możliwości jakie daje nam ten standard są zachęcające – np. TP oferuje na ograniczonym obszarze kilku miast Polski VDSL z prędkościami 40-80 Mbit/s.

Jeżeli nie chcemy korzystać w wbudowanego modemu ADSL/VDSL ani sieci komórkowej przez modem USB, to zawsze można podpiąć Fritzboxa do innych zewnętrznych urządzeń sieciowych takich jak modemy ADSL lub modemy kablowe. W tym wypadku port LAN 1 można wykorzystać jako łącze WAN do połączenia z Internetem.

Ustawienia DSL - dane połaczenia
Ustawienia DSL – dane połaczenia
Ustawienia DSL
Ustawienia DSL
Strona główna dla ustawień DSL. Fritzbox Fon 7390 wspiera Annex A  i B
Strona główna dla ustawień DSL. Fritzbox Fon 7390 wspiera Annex A i B

Podsumowując – możliwości podpięcia się do Internetu przy pomocy Fritzboxa 7390 są całkiem spore.

Obsługa USB

Urządzenie wyposażono w 2 złącza USB 2.0 z funkcją hosta. Oznacza to, że poprzez hub USB wpiąć możemy jeszcze więcej urządzeń. Obsługę modemów opisaliśmy już w poprzednim akapicie. Jakie są inne możliwości wykorzystania urządzeń USB ?

Warto napisać o funkcji NAS. Wpięty dysk zewnętrzny możemy udostępnić w sieci lokalnej jako dysk sieciowy. Niestety, wydajność transmisji z/do takiego dysku nie będzie oszałamiająca. Zmierzone na sieci gibabit LAN transfery z i do dysku podpiętego przez USB wahają się w granicach: 2.5 – 3.5 MB/s – o wiele wolniej niż transfery między dwoma komputerami podpiętymi do Fritzboxa. Router wspiera też standard DLNA więc zapisane na dysku pliki możemy udostępnić np. do telewizora lub innych urządzeń korzystających z tego standardu. Wolne złącza USB możemy też wykorzystać do podpięcia drukarki, skanera oraz innych urządzeń.

Ustawienia pamięci NAS
Ustawienia pamięci NAS