Sieć lokalna – WIFI i gigabit Ethernet

Jak na technologicznego geeka przystało w mojej domowej sieci jest sporo rożnego rodzaju urządzeń: centralny serwer do składowania multimediów i backupu danych, stacja robocza PC, telewizor z funkcją WIFI, 2 laptopy, iPad, kilka smartfonów z WIFI, sieciowa drukarka wielofunkcyjna. Żeby to wszystko sprawnie działało potrzeba wydajnego urządzenia.

Przy konfiguracji sieci chciałem, żeby serwer oraz komputer stacjonarny były spięte ze sobą siecią gigabitową. Pozostałe urządzenia mogą się komunikować przez WIFI – chyba że da się do nich poprowadzić kabel co nie zawsze jest proste.

Po podłączeniu kablem obu komputerów stacjonarnych do Fritzboxa przeprowadziłem testy transferu z dysku sieciowego na serwerze do stacji roboczej. Wypadły one całkiem korzystnie – osiągnięte transfery wahały się w granicach 70-80 MB/s (czyli ok 600-700 Mbit/s) co uważam za wynik bardzo dobry. Skopiowanie pliku o rozmiarze 6.5 GB zajęło 90 sekund.

Rozczarowuje natomiast połączenie WIFI przy większej odległości. Wcześniej używany router ADSL Asusa z obsługą tylko standardu „G” radził sobie porównywalnie dobrze (lub źle jak kto woli). Przy odległości w pionie rzędu 10m i jednym zbrojonym stropie po drodze, transfery nie przekraczały ani w Asusie ani we Fritzboksie 2.5 MB/s. Zapewne spory wpływ na te porównywalne wyniki miał fakt zamontowania w Asusie dokręcanej antenki o mocy 3dBi i brak takiej antenki w urządzeniu AVM. Fritzbox posiada tylko zintegrowane w obudowie anteny i nie daje możliwości wpięcia anten zewnętrznych.

Ustawienia WLAN
Ustawienia WLAN
Przegląd kanałów WLAN
Przegląd kanałów WLAN

Przy krótkich odległościach transfery w sieci „N” wahały sie w granicach 6- 9 MB/s. Przy pomocy zakładki „Home Network” możemy sprawdzić jakie komputery i urządzenia podpięte są do naszej sieci lokalnej i nadać im nazwy, żeby w przyszłości łatwo je było zidentyfikować. W ustawieniach możemy nakazać routerowi zawsze przydzielać ten sam IP do urządzenia.