Funkcje telefoniczne

Pierwszy krok jaki wykonałem po podpięciu routera do zasilacza to konfiguracja telefonii. Posiadam numery VOIP oraz numer stacjonarny. Po włożeniu baterii do słuchawek należy rozpocząć proces parowania ich z bazą. Na początku parowanie nie doszło do skutku lecz po kilku próbach się udało i mogłem wykonać pierwsze połączenie telefoniczne – na razie przez linię stacjonarną.

Słuchawki MT-F dostarczane w zestawie to obecnie najbardziej zaawansowane modele firmy AVM. Mają one kolory wyświetlacz o rozdzielczości 240x320px. Słuchawki te na bieżąco komunikują się z bazą i oferuje wiele funkcji niedostępnych w zwykłych telefonach bezprzewodowych. MT-F pozwala m.in. na słuchania radia internetowego w dobrej jakości, pobieranie i wyświetlanie kanałów RSS na ekranie telefonu, odczyt maili a także – w ograniczonym zakresie – na sterowanie pracą całego FritzBoxa – możemy np. zdalnie włączyć sieć WLAN. Książką telefoniczną słuchawek możemy zarządzać przez panel administracyjny Fritzboxa – możliwe jest dodawanie i edycja kontaktów, przypisywanie im wielu numerów oraz zdjęć. Mimo ze MT-F są niewątpliwie zaawansowanymi słuchawkami to pierwsze uruchomienie było przykrą niespodzianką. Dystrybutor dostarczył nam wersję ze starym firmware’m w którym menu słuchawki było częściowo po angielsku a częściowo po niemiecku. Gdyby nie znajomość obu języków trudno było się połapać w obsłudze. Dopiero pobranie nowej wersji firmware’u rozwiązało problem – tzn mam wersję angielską bo polska jest niedostępna.

Korzystając z Fritzboksa nie jesteśmy skazani tylko na słuchawki FritzFon. Do urządzenia można podpiąć dowolne słuchawki DECT wspierające standard GAP, czyli pozwalające na zameldowanie się w nowej stacji bazowej.
Po poprawnym skonfigurowaniu słuchawek i pobraniu najnowszych wersji firmware przystępujemy do konfiguracji kont VOIP. W przypadku operatora Freeconet dodanie nowego numeru VOIP przebiegło bez problemów. FritzBox daje nam możliwość decydowania o tym z jakiego numeru chcemy korzystać. W ustawieniach telefonii możemy zdefiniować różne reguły wyboru operatora w zależności od numeru. I tak np. wszystkie numery zaczynające się na 22 mogą być kierowane przez linię stacjonarną a numery międzynarodowe przez VOIP. Ponadto można przypisać indywidualne numery do poszczególnych słuchawek – gdy na jednej rozmawiamy przez linię stacjonarną, długa może posłużyć do rozmów przez Internet.

Wbudowana centralka pozwala nam też na zdefiniowanie reguł blokowania numerów oraz ich przekierowywania. Możemy także włączyć automatyczną sekretarkę.

Reguły wybierania numerów
Reguły wybierania numerów
Strona ustawień telefonii.
Strona ustawień telefonii.
Aktywne kanały DECT
Aktywne kanały DECT

Warto zaopatrzyć się w aplikację Fritz!App dostępną na platformy iPhone i Android. Pozwala nam ona na wykonywanie i odbieranie rozmów przychodzących do Fritzboxa z sieci stacjonarnej i VOIP na naszym telefonie komórkowym. Połączenia działają jeśli jesteśmy w naszej sieci lokalnej, lecz możemy też skonfigurować łącze VPN i próbować łączyć się z innego miejsca. Aplikacje pobiera sobie z Fritzboksa książkę telefoniczną.