Niemiecka firma AVM i jej urządzenia z serii Fritz! nie jest zbyt znaną marką na naszym rynku. Fritzboxów nie znajdziemy w Mediamarkcie i wielu innych marketach z elektroniką. Niemniej jednak Fritzboxy cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników telefonii VOIP oraz zaawansowanych (i majętnych) użytkowników Internetu. Dzisiaj przetestujemy najbardziej zaawansowany zestaw tej firmy – model FritzBox FON 7390 z dodatkowymi słuchawkami DECT MT-F.

Fritzbox Fon 7390
Fritzbox Fon 7390

Czym jest Fritzbox 7390 ? Lista funkcji jest spora:

  • Router ADSL (Annex A iB) i VDSL
  • Switch gigabitowy
  • Punkt dostępowy WLAN w standardzie BGN działający w zakresie 2.4GHz oraz 5GHz
  • Stacja bazowa DECT z możliwością podpięcia do 6 słuchawek DECT
  • bramka VOIP
  • obsługa stacjonarnych linii analogowanych i ISDN
  • Prosta centralka telefoniczna z obsługą faksów
  • Możliwość wpięcia modemu 3G
  • Serwer plików NAS (przez USB) oraz serwer DLNA
  • Firewall i filtr rodzinny

Zawartość zestawu

Fritzbox sprzedawany w zestawie kosztuje ponad 1500 zł. Dużo jak za router z dwoma telefonami. W nowym zestawie dostajemy router wraz z zasilaczem, kabel do podłączenia do linii telefonicznej i ADSL, filtry nakładane na kable oraz kabel LAN. Dopełnieniem tego są dwie słuchawki FritzFon MT-F ze stacjami dokującymi i zasilaczami.

Tylne porty urządzenia. 4x Gibabit Lan, USB i telefony.
Tylne porty urządzenia. 4x Gibabit Lan, USB i telefony.

Panel administracyjny

Panel administracyjny routera dostępny jest w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Polskiego niestety brak. Wszystkie funkcje podzielona są na kilka podstawowych grup: Internet, Telefonia, Sieć domowa, WLAN, DECT oraz System. Wyświetlany na starce Pulpit (Overview) zawiera natomiast przegląd stanu wszystkich funkcji routera.

Fritzbox Fon 7390 - pulpit główny w panelu administracyjnym
Fritzbox Fon 7390 – pulpit główny w panelu administracyjnym

Panel jest moim zdaniem dobrze poukładany i intuicyjny. Dosyć szybko połapiemy się w jego funkcjach. Jedyne co na początku było dla mnie niejasne to miejsce ustawienia prędkości LAN na 1000Mbit/s. Domyślnie było to 100 Mbit/s a zmiany należy dokonać w zakładce ustawień systemowych w sekcji „Energy Monitor” gdzie możemy indywidualnie przestawić każdy z czterech portów LAN na tryb Power Mode, Green Mode lub w ogóle go wyłączyć.
Jeżeli posiadamy zmienne IP u naszego dostawcy Internetu to dzięki obsłudze Dynamic DNS do panelu uzyskamy dostęp z dowolnej lokalizacji na świeci wpisawszy nazwę naszej domeny.