Test Fritzbox 7390 – router do wszystkiego

Niemiecka firma AVM i jej urządzenia z serii Fritz! nie jest zbyt znaną marką na naszym rynku. Fritzboxów nie znajdziemy w Mediamarkcie i wielu innych marketach z elektroniką. Niemniej jednak Fritzboxy cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników telefonii VOIP oraz zaawansowanych (i majętnych) użytkowników Internetu. Dzisiaj przetestujemy najbardziej zaawansowany zestaw tej firmy – model FritzBox FON 7390 z dodatkowymi słuchawkami DECT MT-F.

Fritzbox Fon 7390
Fritzbox Fon 7390

Czym jest Fritzbox 7390 ? Lista funkcji jest spora:

 • Router ADSL (Annex A iB) i VDSL
 • Switch gigabitowy
 • Punkt dostępowy WLAN w standardzie BGN działający w zakresie 2.4GHz oraz 5GHz
 • Stacja bazowa DECT z możliwością podpięcia do 6 słuchawek DECT
 • bramka VOIP
 • obsługa stacjonarnych linii analogowanych i ISDN
 • Prosta centralka telefoniczna z obsługą faksów
 • Możliwość wpięcia modemu 3G
 • Serwer plików NAS (przez USB) oraz serwer DLNA
 • Firewall i filtr rodzinny

Zawartość zestawu

Fritzbox sprzedawany w zestawie kosztuje ponad 1500 zł. Dużo jak za router z dwoma telefonami. W nowym zestawie dostajemy router wraz z zasilaczem, kabel do podłączenia do linii telefonicznej i ADSL, filtry nakładane na kable oraz kabel LAN. Dopełnieniem tego są dwie słuchawki FritzFon MT-F ze stacjami dokującymi i zasilaczami.

Tylne porty urządzenia. 4x Gibabit Lan, USB i telefony.
Tylne porty urządzenia. 4x Gibabit Lan, USB i telefony.

Panel administracyjny

Panel administracyjny routera dostępny jest w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Polskiego niestety brak. Wszystkie funkcje podzielona są na kilka podstawowych grup: Internet, Telefonia, Sieć domowa, WLAN, DECT oraz System. Wyświetlany na starce Pulpit (Overview) zawiera natomiast przegląd stanu wszystkich funkcji routera.

Fritzbox Fon 7390 - pulpit główny w panelu administracyjnym
Fritzbox Fon 7390 – pulpit główny w panelu administracyjnym

Panel jest moim zdaniem dobrze poukładany i intuicyjny. Dosyć szybko połapiemy się w jego funkcjach. Jedyne co na początku było dla mnie niejasne to miejsce ustawienia prędkości LAN na 1000Mbit/s. Domyślnie było to 100 Mbit/s a zmiany należy dokonać w zakładce ustawień systemowych w sekcji „Energy Monitor” gdzie możemy indywidualnie przestawić każdy z czterech portów LAN na tryb Power Mode, Green Mode lub w ogóle go wyłączyć.
Jeżeli posiadamy zmienne IP u naszego dostawcy Internetu to dzięki obsłudze Dynamic DNS do panelu uzyskamy dostęp z dowolnej lokalizacji na świeci wpisawszy nazwę naszej domeny.9 komentarzy

 1. K 1 grudnia 2011 w 00:34 - Odpowiedz

  Za taką cenę rutera przy możliwości korzystania z modemu 3G powinna być w urządzeniu opcja automatycznego przejścia z sieci DSL na 3G przy braku DSL. Takie rozwiązania ma już konkurencja.
  Listę zgodnych modeli można znaleźć w sieci np:
  http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/index.php/Externe_Modems#UMTS-Modems
  Ja znalazłem tam modem E1820 🙂

 2. Kris20 4 grudnia 2011 w 11:26 - Odpowiedz

  Osobiście polecam ten sprzęt .

 3. bolek 13 grudnia 2011 w 16:51 - Odpowiedz

  a czy moze ktos wie czy obecne modemy z playa dzialaja z tym fritzboxem?

 4. pkw1 6 lutego 2012 w 18:49 - Odpowiedz

  zna ktoś może parametry ustawień neofonu (czyli VoIP tepsy) na tym routerze?

 5. EdiKulawy 11 czerwca 2012 w 18:53 - Odpowiedz

  ale fritz rekompensuje dając możliwość dzwonienie z lapka bez pośrednictwa operatora opis tutaj http://boreksadlak.dyndns.org/bezposrednie-polaczenie-voip-fritzbox/

 6. Adam 5 marca 2013 w 22:24 - Odpowiedz

  Świętny sprzęt, mam 7390 od 2 lat w domu a poprzedni model 7270v3 od 3 lat w biurze. Firmware jest przez wiele lat rozwijany i kilka razy w roku aktualizowany. Dzis czytałem iż ma już nastepce 7490 oferującego WiFi z predkoscia 1.3 Mbit oraz USB3

 7. Zbuntowany 26 września 2013 w 14:09 - Odpowiedz

  Mam pytanie do użytkowników tego sprzętu, muszę przyznać że jest świetny ale mam jedno pytanie czy jest taka możliwość jak ktoś dzwoni z zewnątrz na numer stacjonarny to włączy się centralka informująca nas że jeśli chcesz połączyć się z panem X to wybierz 1 a jak chcesz rozmawiać z panią Y to wybierz 2. Chodzi mi o to że w domu mieszkają dwie rodziny i każdy miałby swojego decta: dect-1 dół domu, dect-2 góra domu. Dzięki za info, pozdrawiam.

  • Pablo 1 marca 2014 w 22:52 - Odpowiedz

   Mozesz zalozyc darmowe numery i je przydzielic na kazda sluchawke z osobna lub wiecej numerow na jedna sluchawke FRITZ!BOX to nieograniczone mozliwosci!!!

 8. KICHA 23 listopada 2013 w 15:38 - Odpowiedz

  Byłem szczęśliwy jak go kupiłem. Używam już rok i znajduję coraz więcej mankamentów. Uruchomiłem VDSL, ale iPTV niestety nie da rady. nie można zkonfigurować portu dla TV obsługa telefonii też nie jest najszczęśliwsza.
  pozdrawiam Jan

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.