Jakość fotografii to istotny parametr telefonu, bo dziś smartfony służą nam często jako zamiennik aparatu fotograficznego. Wiadomo, że wyścig na megapiksele to zabieg czysto marketingowy, który w ogromnej większości przypadków nie przekłada się na jakość wykonywanych zdjęć.


Zaskoczeniem dla wielu potencjalnych użytkowników, mogą być różne wartości, które podawane są w danych technicznych zastosowanej matrycy. Producent na swojej stronie podaje, że aparat ma matrycę 5-megapikselową, a w ustawieniach urządzenia widzimy rozdzielczość 8MPix. Różnica prawdopodobnie pochodzi z tego, ze producent nie chce się chwalić programowo interpolowanej rozdzielczości 8MPx. Matryca jest wspomagana w trudnych sytuacjach przez diodę LED i zapewnia tylko przyzwoite zdjęcia. Nawet przy dobrym świetle brak im szczegółowości oraz kontrastu. Także kolory są zafałszowane, a zdjęcie wygląda bardziej na zrobione sprawną ręką mistrza pędzla niż soczewką cyfrowego aparatu fotograficznego. Moim zdaniem ZOPO ZP700, bardzo ustępuje pod tym względem na przykład myPhone Next. Obsługę aparatu uprzyjemnia kilka programów tematycznych i gotowe do zastosowania efekty wizualne. Osoby lubiące czuwać osobiście nad każdym aspektem technicznym powinny zaś docenić możliwość własnoręcznego ustawiania wartości ekspozycji, balansu bieli, czułości oraz trybu ostrzenia. Standardowo aparat oferuje także automatyczne wykrywanie twarzy (Face detection). Ciekawy efekt daje także zastosowanie funkcji HDR, która została zaimplementowana seryjnie.

Przykłady:




Więcej przykładów: Tutaj

Znacznie lepiej wygląda jednak sprawa z filmami. ZOPO ZP700 nagrywa w Full HD (1080p) z prędkością 30 klatek na sekundę. Jakość nagranego materiału jest do przyjęcia, biorąc pod uwagę cenę telefonu. Największym problemem w naszym egzemplarzu był dźwięk, który nagrywał się za cicho.

ZOPO ZP700 sprawdzi się jako przenośny odtwarzacz muzyki. Z tylnego głośnika wydobywa się bardzo przyzwoita muzyka. Dołączone do zestawu słuchawki zapewniają przyzwoitą jakość dźwięku, jednocześnie służąc jako antena do obioru radia.


Smartfon staje się nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego oczekujemy od niego przyzwoitego czasu działania. Energię dla ZP700 dostarcza litowo-polimerowy akumulator o pojemności 1750 mAh, który według producenta pozwoli na przeprowadzenie 13 – 14 godzin rozmów lub 220 godzin pracy w trybie czuwania na pojedynczym cyklu ładowania.


Podczas zwykłego użytkowania, gdy smartfon trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika spokojnie jest w stanie wytrzymać trzy pełne doby. W czasie intensywnych testów (przy stałej synchronizacji poczty w sieci 3G lub WLAN oraz przy włączonym Bluetooth) urządzenie działało prawie dwa dni.