iGO – Wyznaczanie celu podróży.

iGO po uruchomieniu wyświetla Menu główne. Najważniejszymi ekranami najczęściej używanymi w programie iGO są dwa ekrany z mapą (ekran Mapy i ekran Kokpitu). Ekran Kokpitu jest używany podczas jazdy samochodem.

iGO

iGO

Oprócz wyświetlanej mapy ekran zawiera dodatkowe informacje o podróży. Oprócz klasycznego widoku mapy góra-dół (zwanego trybem 2D) istnieje możliwość pochylenia mapy, tak aby otrzymać rzut perspektywiczny (tryb 3D), który pozwala na uzyskanie widoku podobnego do tego, który jest oglądany przez szybę przednią w samochodzie, z możliwością patrzenia daleko w przód.

iGO

iGO

Ulice i drogi mają nazwy lub numery w celu ich identyfikacji. Aby pomóc użytkownikowi w orientacji, mapa zawiera także obiekty spełniające wyłącznie funkcję nawigacyjną, pomagające rozpoznać położenie jegona mapie. Do takich obiektów należą wody powierzchniowe, duże budynki, lasy itd.

iGO

iGO

Jedną z najczęściej używanych funkcji Igo jest wybór miejsca docelowego podróży. iGO oferuje użytkownikowi wszechstronną wyszukiwarkę zaprojektowaną w taki sposób, aby można było znaleźć wybrane miejsce docelowe za pomocą kilku dotknięć ekranu.

iGO

iGO

Wyszukiwanie miasta, ulicy, skrzyżowania lub dokładnego adresu – wszystkie te czynności mogą zostać wykonane w module Znajdź adres lub poprzednio wybierane punkty „Historia”. Jeśli znamy przynajmniej część adresu, jest to najszybszy sposób na odnalezienie lokalizacji. Struktura modułu wyszukiwania adresu składa się z czterech poziomów (kraj, miasto, ulica i adres). Lista ostatnio odwiedzonych miast pojawia się po otwarciu modułu. Możemy zakończyć wyszukiwanie, wybierając centrum miejscowości, środek ulicy, skrzyżowanie dwóch dróg lub dokładny adres.

iGO

iGO

Jeśli szukamy miasta lub miejscowości naciskamy przycisk Inne miasto w prawym górnym rogu. Zostanie otwarty ekran do wprowadzania nazwy miasta lub kodu pocztowego, gdzie można wybrać żądane miasto, wpisując kilka liter jego nazwy lub kilka cyfr kodu pocztowego, a następnie wybierając właściwą pozycję z listy wyników automatycznie wyświetlonej przez program, jeżeli pasujące pozycje mogą być wyświetlone na jednej stronie lub wyświetlonej na kilku stronach po wpisaniu kilku liter i naciśnięciu Gotowe. Można to zrobić, korzystając z ekranu do wprowadzania danych alfabetycznych (typu ABC lub QWERTY). Trzeba wpisać tylko pierwszych kilka liter, ponieważ program prowadzi wyszukiwanie tylko wśród miejscowości istniejących w danym kraju. Wpisujemy tylko podstawowe litery, a następnie iGO wyszuka wszystkie kombinacje w bazie danych i wyświetli wszystkie wyniki na liście. W przypadku wpisywania miejscowości, ulic tylko dostępne litery są aktywne podczas wpisywania pierwszego słowa nazwy ulicy. Wszystkie inne litery są nieaktywne. Po wybraniu kraju, miasta i nazwy ulicy zostaniesz poproszony o wprowadzenie numeru domu za pomocą klawiatury numerycznej.

iGO

iGO

iGO

iGO

iGO umożliwia również określenie miejsca docelowego poprzez podanie współrzędnych na mapie. Współrzędne muszą być w formacie szerokości/długości geograficznej opartej na układzie odniesienia WGS84 (układ stosowany przez większość urządzeń GPS). Można wybrać swój cel podróży spośród tysięcy POI zawartych w iGO lub utworzonych samodzielnie. Aby ułatwić znajdywanie POI, są one podzielone na kategorie. Wybrany obiekt możemy zapamiętać jako „Dom” lub „Praca” lub dodać do ulubione.

Zawartość mapy niestety odstaje sporo od polskich drukowanych map drogowych, a do tego niezbyt jest aktualna. Sam producent podaje pokrycie Polski na 67%.

iGo – Informacje dodatkowe
Mapa samej Polski
Na microSD, 512MB, 3in1 (adpatery)
Pokrycie Polski: 67%
Pokrycie adresowe: 51%
Długość dróg: 651.639
Punkty POI: 74.509
Liczba centrów miast: 64.840

Według znajomego natomiast zdecydowanie inaczej sprawa wygląda, gdy podróżujemy po Europie. Mapa iGO Europe 2006 zawiera szczegółowe informacje na temat 26 krajów, można więc całkiem spokojnie i wygodnie podróżować po naszej części świata. Tego jednak podczas testu nie mogliśmy sprawdzić.

Automapa – Wyznaczanie celu podróży.

Najszybszym sposobem znalezienia na mapie programu AutoMapa poszukiwanej ulicy jest wpisanie jej nazwy w odpowiednim oknie wyszukiwania. Okno wyszukiwania można otworzyć, wybierając opcję Prowadź do z ekranu głównego, lub stukając w ikonkę na pasku narzędzi. Mamy do wyboru wyszukiwanie miejscowości, ulic adresów (opcja Adresy), punktów użyteczności publicznej (POI), punktów ulubionych, poprzednio wybierany punktów „Ostatnio wybierane”

AutoMapa

AutoMapa

Wpisując nazwę poszukiwanego obiektu wystarczy podać jej krótki fragment. Nie ma przy tym potrzeby używania polskich znaków. Poszczególne etapy wyszukiwania kończymy stukając w odpowiedni obiekt palcem lub rysikiem. Uprzednio wybierane kraje, miasta, ulice, kategorie POI są zapamiętywane i proponowane w pierwszej kolejności.

AutoMapa

AutoMapa

Po wybraniu interesującej nas trasy wybieramy opcję „Prowadź do” uruchamiając nawigację, a AutoMapa wyznaczy trasę i poprowadzi po niej do wybranego celu. Wybrany obiekt możemy zobaczyć na mapie, dodać do listy punktów ulubionych, tak jak w przypadku iGO zapamiętać jako „Dom” lub „Praca”.

AutoMapa

AutoMapa

AutoMapa zawiera kompletną sieć polskich dróg. To jedna z najdokładniejszych dostępnych na rynku map Polski, która potrafi znaleźć drogę nie tylko do każdego miasta, ale też do każdej ze 102 tys. miejscowości i osad.

AutoMapa

AutoMapa

AutoMapa

AutoMapa

Zawartość map
nawigacyjnych – AutoMapa Polska XL

 

 

 

 

 

 dokładność
nominalna map w największych miastach

 [m]

1

 dokładność poza
największymi miastami

 [m]

5-12

 drogi wszystkich
kategorii

 [km]

627 712

 stopień pokrycia
sieci dróg prowadzących do miejsc zamieszkania

 

100%

 drogi gruntowe

 [km]

409 173

 autostrady
(wliczając obie nitki autostrady oraz rozjazdy)

 [km]

1 360

 miejscowości
(łącznie z miastami)

 

101 851

 miejscowości
(łącznie z miastami) z pełną informacją nawigacyjną

 

1 250

 procent
populacji objętej nawigacyjnymi planami miejscowości

 

67%

 miasta z pełną
informacją nawigacyjną

 

890

 procent
populacji miejskiej objętej planami nawigacyjnymi

 

100%

 miejscowości
(łącznie z miastami) z kształtami budynków i ich dokładnymi punktowymi
adresami

 

750

 procent
populacji objętej dokładnymi punktowymi adresami

 

51%

 miasta z
kształtami poszczególnych budynków i ich adresami

 

450

 budynki
narysowane z dokładnością 1-2 m

 

1 696 000

 adresy
poszczególnych budynków

 

1 440 943

 punkty
użyteczności publicznej (POI) – łącznie

 

136 916

 punkty
użyteczności publicznej (POI) – wbudowane w mapy

 

67 872

 punkty
użyteczności publicznej (POI) – dodatkowe punkty dostępne w serwisie
on-line

 

69 044

 jeziora

 

50 922

 rzeki i cieki
wodne (kanały, etc.)

 [km]

137 116

 obrysów
poszczególnych obszarów leśnych

 

158 424

 linie kolejowe

 [km]

29 900

 

 

 

Stan na dzień

 

04.05.2007

AutoMapa Europe zawiera w sobie pełną wersję mapy Polska XL rozbudowaną o dane nawigacyjne krajów Europy dostarczane przez firmę Teleatlas.

Wyznaczanie celu podróży to jedna z ważniejszych funkcji programu do nawigacji satelitarnej , a wykonanie tej czynności powinno być tak szybkie, jak to tylko jest możliwe. W obu przypadkach jest to dość proste, a zatem w tym punkcie stawiamy na remis. Dokładnością i aktualnością mapy Polski iGO jednak zdecydowanie przegrywa na obecną chwilę z AutoMapą.