Dane podstawowe

Motorola Q 9h

Motorola Q9 to kolejny smartphone z systemem Windows Mobile i klawiaturą QWERTY dostępny na naszym rynku. Telefon wyposażono w litowo-jonową baterię, która wystarcza wg. producenta na 480 godzin pracy w trybie standy oraz 6 w trybie prowadzenia rozmów. W praktycznym użytkowaniu jest on krótszy i w zależności od intensywności rozmów po 3-5 dniach trzeba go znowu doładowywać. Jeśli chodzi o wymiary i wagę to model ten plasuje się między Samsungiem i600 a Nokią E61, przy czym najmniejszym z wymienionych telefonów jest właśnie Samsung. Q9 waży 134 gramy a jej wymiary to 118x67x11,8 mm.

Funkcje i wyposażenie

Motorola Q9 to już trzeci – po Samsungu i600 oraz Fujitsu pocket Loox – telefon z systemem Windows mobile na pokładzie, który testujemy na łamach serwisu Telix.pl. Wspomniane wyżej telefony miały wiele interesujących funkcji, jednak sprawiały problemy przy połączeniach i były dosyć powolne. Zobaczymy jak poradzi sobie Motorola.

Motorola Q 9h

Q9 wyposażona została w szereg funkcji do transmisji danych. Dzięki obsłudze standardu HSDPA telefon jest w stanie błyskawicznie ściągać dane z Internetu z szybkością 3.6 Mbit/s. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie obsługi WiFi jak to zrobili konkurenci z Samsunga i Fujitsu. Do wymiany danych z komputerem posłuży natomiast standard bluetooth oraz dołączony do zestawu kabelek do transmisji danych. Dzięki aplikacji Wirelless Manager można szybko wyłączyć bluetooth a nawet sam telefon i korzystać tylko z funkcji multimedialnych jak na zwykłym pda – jest to szczególnie przydatne np. w trakcie podróży samolotem.

Aparat wyposażono standardowo w system operacyjny Windows Mobile 6 w polskiej wersji językowej. Sprawuje się on moim zdaniem lepiej niż poprzednia wersja – przede wszystkim jest nieco szybszy. W porównaniu z poprzednią wersją doszło kilka programów – m.in. pakiet „Documents to Go” – czyli zestaw aplikacji do odczytu i edycji plików programu MS Office oraz PDF. Wprawdzie nie posiadają one takiej funkcjonalności jak pełny zestaw Office na urządzenia mobilne, jednak lepsze to niż nic.

Motorola MOTO Q q9

Do surfowania po sieci można wykorzystać standardowego Internet Explorera, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie mobilnej Opery. Radzi sobie ona bardzo dobrze z wyświetlaniem stron internetowych na małym ekranie urządzenia. Program pocztowy to oczywiście Outlook Mobile. Pozwala on na stosunkowo proste zarządzenie kontami i wiadomościami pocztowymi.

Jeżeli chcemy rozszerzyć możliwości urządzenia to w sieci znaleźć można szereg innych programów przeznaczonych na system Windows mobile. Wprawdzie wiele z nich jest płatnych, jednak także amatorzy freewarowych aplikacji znajdą coś dla siebie. Ja np. korzystałem z mobilnej wersji aplikacji Putty do logowania się przez SSH na serwer. Warte polecenia są też takie gry jak Cywilizacja bądź Age of Empires.

Funkcje multimedialne Motoroli Q9 są dosyć rozbudowane. Sam telefon ma ok. 256 MB pamięci z czego do składowania danych dostępne jest 120 MB. Pamięć można rozszerzyć kartą pamięci do 2GB. Wystarczy to na dosyć rozbudowaną kolekcję muzyki i zdjęć. Jeśli chodzi o muzykę to tutaj motorola sprawuje się bardzo dobrze. Windows Media Player to aplikacja prosta i przyjazna w obsłudze. Wspiera ona takie formaty jak WMV i MP3. Utwory mogą być sortowane według wykonawcy, gatunków muzyki i układane w playlisty. Osoby, które zechcą skorzystać ze słuchawek bezprzewodowych powinny włączyć profil Bluetooth A2DP. Pozwala on na przesyłanie dźwięku stereo. Niektóre słuchawki bluetooth pozwalają ponadto na sterowanie odtwarzaniem muzyki przy użyciu przycisków na obudowie.

Motorola Q 9h

Q9 wyposażona została w dwa – stosunkowo duże jak na telefon komórkowy – głośniki. Ukryte są one na tylnej ściance obudowy pod klapką zakrywającą baterię. Pozwalają one na odtwarzanie dźwięku stereo w dosyć dobrej jakości bez potrzeby podpinania telefonu do zewnętrznych głośników.

Jeśli chodzi o zdjęcia to aparat ma się czym pochwalić, choć ich jakość nie ulokuje go w ścisłej czołówce. Wbudowana kamera ma rozdzielczość 2 Mpix co pozwala na robienie zdjęć o rozmiarach 1600×1200.


Motorola Q 9h

Kliknij
Przykłady

Dzięki diodzie LED oświetlającej scenę fotki można robić także w gorzej oświetlonych miejscach. Prawdziwej lampy błyskowej taka dioda jednak nie zastąpi.

Motorola Q 9h

Aparat nagrywa filmy przy 30 klatkach na sekundę z rozdzielczością do 320×240 pikseli. Można ustawić takie parametry nagrywania jak balans bieli oraz zoom cyfrowy. To samo można zrobić także w przypadku robienia zdjęć statycznych.

W ustawieniach telefonu znajdziemy także możliwość edycji i wyboru profili użytkownika. Jest to przydatne np. wtedy, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach – np. podczas spotkania, jazdy samochodem lub w domu. Jeżeli wybierzemy profil automatyczny to telefon sam przejdzie w tryb „Cichy” gdy w organizerze zaplanowane są jakieś spotkania. Możliwości dostosowania telefonu do własnych potrzeb nie kończą się oczywiście na profilach. W ustawieniach ekranu możemy wybrać jeden z kilku wariantów pulpitu głównego. Różnią się one wielkością ikonek na ekranie oraz rodzajem informacji wyświetlanych na ekranie. Np. W trybie MSN Live na ekranie wyświetlana jest strona wyszukiwarki Live Search – dzięki dostęp do Internetu jest błyskawiczny. Z kolei w innym wariancie wyszukiwarka znika, pojawia się natomiast podgląd nadchodzących sms-ów, profile oraz terminarz.

Książka telefoniczna Motoroli Q9 jest bardzo pojemna a do zapisanych rekordów można dodać mnóstwo dodatkowych danych takich jak telefony robocze, adresy www, email, numery komunikatorów a nawet imiona małżonka oraz dzieci. Funkcja sterowania głosowego pozwala na wybranie numerów bez potrzeby wciskania klawiatury. Jest ona wygodna w użyciu i nie ogranicza się tylko do podawania nazw z książki adresowej. Możemy samodzielnie wskazywać czy telefon ma wysłać sms, email lub połączyć z konkretną osobą. Możliwe jest także uruchomienie konkretnej aplikacji oraz wyszukiwanie kontaktów. Funkcja sterowania głosowego działała dobrze, pod warunkiem, że znamy jeden z takich języków jak: angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański lub portugalski. Polskiego niestety niema.

Telefon nie ma jednego spójnego organizera grupującego narzędzia do zarządzania czasem i informacjami. Funkcje takie jak notatki głosowe, zadania bądź wspomniane wcześniej „Documents to Go” rozrzucone są po menu głównym telefonu. Q9 oferuje też takie narzędzia jak kalkulator, kalendarz. Aby do naszego telefonu nie dostał się żaden wirus, telefon wyposażono także w skaner antywirusowy firmy McAfee.