Windows Phone 7

Wprowadzenie Windows Phone 7 jest dobrym pretekstem do integracji telefonu z innymi usługami Microsoftu. W zasadzie to aktywacja konta Live jest konieczna, żeby móc w ogóle sensownie wykorzystywać funkcje telefonu. Pozwala nam ona przeglądanie i edytowanie zawartości komórki na stronie internetowej, przesyłanie danych na umieszczony w chmurze dysk Skydrive o wielkości 5GB, synchronizację poczty i kalendarza. Find my phone to z kolei usługa do zdalnego lokalizowania i backupu informacji z telefonu. Po kilkunastu sekundach od wciśnięciu przycisku na stronie internetowej widać mapę z zaznaczoną lokalizacją naszego telefonu. Przydatna jest też funkcja wydzwonienia naszej komórki – jeśli się gdzieś zapodziała a włączony jest akurat tryb cichy to ze strony internetowej można wysłać sygnał do dzwonienia telefonu. Wartą opisania funkcją jest też zdalna blokada telefonu przydatna w przypadku kradzieży. Kliknięcie na stronie internetowej pozwala nam zdalnie zablokować telefon tak, że przestaje on być zdatny do użytku a wszelkie zapisane na nim dane stają się niedostępne.


Warto wspomnieć też o możliwości zabawy w usłudze Xbox Live. Otrzymujemy w niej konto z nickiem i możemy grać w wiele dostępnych na tej platformie gier na komórki. Wyniki można porównywać z rezultatami innych graczy. Można też wyzywać ich na pojedynki i prowadzić konwersacje np. o sposobach przejścia danej gry. W usłudze xBox Live dostępnych jest już sporo gier, które możemy przeglądać wg. kategorii tematycznych, wg. ceny (tak, są też darmowe gierki), popularności itp. W sumie przeglądanie sklepu z aplikacjami jest dosyć wygodne, choć napotkałem na parę problemów technicznych przy próbie pobrania wersji demo Assasins Creed i Need4Speed. W przypadku tych dwóch gier telefon wyświetlił błąd połączenia WIFI i mimo, że w międzyczasie pobrałem parę innych gierek to te dwie się nie zainstalowały. Windows Marketplace nie służy oczywiście tylko do pobierania gierek. Znajdziemy w nim wiele aplikacji w różnych kategoriach w cenie od zera do zwykle kilku Euro. Liczba aplikacji nie jest oczywiście tak duża jak w appstore. Próbowałem znaleźć m.in klienta SSH do zdalnych połączeń z serwerem, ale bez sukcesu. Płatność za aplikacje dokonywana jest poprzez kartę kredytową.

HTC Trophy 7 - Muzyka i Filmy
HTC Trophy 7 – Muzyka i Filmy

Kalendarz w Windows Phone 7 nie jest zbyt rozbudowany. Mamy do dyspozycji stronę z przeglądem dnia oraz miesiąca oraz listę spotkań. To co mnie interesowało to możliwość synchronizacja spotkań z Outlookiem. Ponieważ nie korzystamy w redakcji z Exchange Servera to w zasadzie jest to niemożliwe. W sieci znaleźć można jednak parę rad jak poradzić sobie z tym problemem. Należy zainstalować Outlook Hotmail Connector, założyć konto na Hotmailu a następnie przy pomocy serwerów Hotmalia synchronizować kontakty i kalendarz z Outlooka.


Pisanie tekstu maila, smsa czy też dokumentu worda wymaga sprawnie działającej klawiatury ekranowej. Testowany telefon wyposażony był w ekran 3.8 cala o rozdzielczości 480×800 px. Klawiatura, choć graficznie bardzo prosta, działa bardzo dobrze. Szybko trafiamy we właściwy klawisz a do pomyłek dochodzi bardzo rzadko. Domyślnie wyświetlane są znaki tekstowe a wciśnięcie specjalnego przycisku przełącza nas w tryb wpisywania cyfr i innych znaków. Jeśli chcemy uzyskać polskie to wciskamy dłużej klawisz z wybraną literą a pojawia się rozszerzona lista znaków narodowych.


Muzyka i Filmy. Aplikacja do obsługi multimediów współpracuje z oprogramowaniem Zune. Pozwala ono na łatwe kopiowanie plików multimedialnych do naszej komórki. Przeglądarka zdjęć i filmów jest wygodna i prosta w obsłudze. Jeśli robimy fotki to ostatnie zdjęcie wyświetla się na przycisku skrótu na pulpicie głównym.


Testowany HTC Trophy 7 pozwala na nagrywanie filmów z rozdzielczością HD 720p. Zdjęcia rejestrowane są w rozdzielczości 5Mpix. W telefonie zainstalowano aplikację do szybkiego podrasowywania zdjęć. Trzeba przyznać, że się przydaje bo HTC fotki robi raczej średnie. W gorszych warunkach oświetleniowych telefon trudno łapie odpowiednią ogniskową a wbudowana lampa LED daje światło zbyt słabe by skutecznie oświetlić scenę. Aplikacja do robienia fotek pozwala na szybkie zoomowanie oraz ustawianie dodatkowych parametrów zdjęcia takich jak balans bieli, efekty, czułość, oświetlenie sceny itp. Każde zrobione zdjęcie przesuwa się w lewo jak na rolce filmu do aparatu tradycyjnego. Nie znika przy tym całkiem z ekranu lecz jego brzeg jest widoczny. Możemy więc szybko przejść z ekranu robienia zdjęć do galerii zdjęć i odwrotnie. Proste i wygodne. Zdjęcia można automatycznie przesłać na dysk Skydrive a dzięki wbudowanemu GPSowi mogą być one także otagowane geograficznie.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Mapy i nawigacja. Domyślna aplikacja mapowa w telefonie jest podobna do Google Maps. Pozwala na wyszukiwanie lokalizacji, przewijanie i zoomowanie mapy. Jeśli jednak szukamy czegoś do samochodu to będziemy musieli poczekać. O ile praktycznie każda nawigacja samochodowa montowana na szybie lub desce rozdzielczej pojazdu, wykorzystuje systemy Windows to w przypadku WP7 jest na razie posucha. Na Automapę i inne rozwiązania przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale nie wątpię że się pojawią.

HTC Trophy 7 - mapy i nawigacja
HTC Trophy 7 – mapy i nawigacja

Wyszukiwarka. Jeśli chcemy czegoś szukać korzystając z usług Microsoftu to korzystamy oczywiście z wyszukiwarki Bing. Jeśli akurat jesteśmy na ekranie głównym to klawisz wyszukiwania umieszczony tuż pod ekranem przeniesie nas właśnie do Binga. O jej wadach i zaletach nie chce się wypowiadać. Osobiście preferuję Google i Bing jakoś mnie do tej pory do siebie nie przekonał. Klawisz wyszukiwania działa jednak także kontekstowo, zależnie od tego gdzie akurat znajduje się użytkownik. Jeśli wciśniemy go korzystając z maila to zaczniemy szukać w naszej poczcie, jeśli wciśniemy go przeglądając kontakty, to wyszukamy kontakty. Podobnie z wieloma innymi usługami takimi jak mapy czy Office.