Szykuje się nam skok cywilizacyjny. W ostatnich kilku latach rynek mobilnego internetu nabrał w Polsce ogromnego przyspieszenia, między innymi dzięki rosnącej popularności netbooków, smartfonów, a teraz tabletów. Plus, Era, Orange i Play stale inwestują więc w rozbudowę swoich sieci, by dostarczyć klientom internet w technologii HSPA+, pozwalający na transmisję danych z prędkością do 42 Mb/s. Jak obiecuje Zygmunt Solorz-Żak właściciel Cyfrowego Polsatu w 2011 r. będziemy mogli w Polsce surfować po sieci z komórki lub laptopa z szybkością nawet do 150 Mb/s. Problemem jest jednak wykorzystanie takiego rozwiązania w sieci domowej.


Telix.pl dostał niedawno do testów router AirLive Traveler 3G II, który łączy technologię xDSL oraz 3G/HSPA. Router przystosowany jest do współdzielenia połączeń internetowych z modemów USB dostawców Mobilnego Internetu w technologii 3G, umożliwia on rozdzielenie sygnału z modemu 3G USB bezprzewodowo poprzez WI-FI w standardzie 11B/G/N lub przez kabel typu Ethernet. Poziom zabezpieczeń połączenia bezprzewodowego gwarantuje WPS (Wifi protected Setup) lub do indywidualnego wyboru kodowanie WEP, WPA, WPA2 oraz wbudowany Firewall zabezpieczający przed atakami z zewnątrz.

Setup Wizard
Setup Wizard

AirLive Traveler 3G II udostępnia połączenie 3G/3.5G lub kablowe/xDSL wszystkim użytkownikom sieci. Bateria pozwala użytkownikowi korzystać z zasięgu sieci 3G przez ok. 2 godziny. Router ma wbudowany port WAN by łączyć się przez kabel/xDSL oraz wbudowany port USB 2.0 do podłączenia modemu UMTS/HSDPA/CDMA operatorów komórkowych. W Traveler 3G II zainstalowano firewall typu SPI, funkcję filtrowania pakietów oraz zaimplementowano rozbudowany system autentykacji i kontroli dostępu. Obsługuje wiele typów połączeń oferowanych przez ISP takich jak statyczne IP, dynamiczne IP (jako klient DHCP), PPTP, L2TP, PPPoE oraz 3G. Jest również kompatybilny ze standardem IEEE 802.11b/g/n dla sieci WiFi WLAN.

Uruchomienie


Podłączenie się do routera nie jest żadnym problemem do tego nie potrzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania by móc pracować od razu po wyjęciu z pudełka – AirLive Traveler 3G posiada w swoim oprogramowaniu sterowniki obsługi wielu znanych modemów 3G USB. Po podłączeniu modemu USB (ja test robiłem na Option Icon 225) wszystko odbywa się automatycznie. Jest łatwo konfigurowalny za pomocą przeglądarki internetowej, posiada również możliwość zarządzania przez SNMP oraz UPnP. Po wpisaniu w przeglądarce adresu routera (192.168.1.1) pojawia się nam okno logowania.


Pierwszym elementem jaki nas wita jest kreator Ustawień: hasło administratora, ustawień zabezpieczeń sieci, wybór automatyczny albo manualny ustawień operatora itp.


Po skonfigurowaniu ustawień i zrestartowaniu routera mamy już świat Internetu w naszym laptopie lub komórce, możemy także udostępnić łącze kolejnym użytkownikom (do 5 urządzeń jednocześnie). Może się tak zdążyć, że router nie będzie działał w ustawieniach fabrycznych, mi np. z Orange połączył dopiero po usunięciu numeru wdzwanianego *99#. Ponadto warto zaznaczyć, że router ma problemy z połączeniem, gdy mamy niski poziom sygnału stacji bazowej.


Szybkośc transmisji danych w dużym stopniu zależy od miejsca gdzie korzystamy z urządzenia. W dużych miastach (Katowice) w Orange zestawiał połączenie o prędkości 475 kbit/s, co wyraźnie można było odczuć w szybkości wejścia na stronę www.telix.pl. Bez problemu także można było udostępnić połączenie internetowe np. w samochodzie. Dziele pasma, gdy logowałem się w sieciach EDGE mijało się z celem. W takim wypadku zazwyczaj na jednym urządzeniu wyskakiwał komunikat o braku połączenia z Internetem. Tutaj warto dodać, że jak zwykle hasło „jest łatwo konfigurowalny” w praktyce odbiega od prawdy. O ile faktycznie wszystko odbywa się prawie automatycznie i intuicyjnie, to może się okazać, że zawsze coś nie zagra. Może to być niekompatybilność modemów USB 3G z AirLive Traveler 3G II, czy drobny błąd w automatycznych ustawieniach Operatora itp. W takim wypadku router raz łączy się, aby wywołać zadowolenie jego posiadacza, by po chwili zerwać połączenie i juz go nie odzyskać. Jednak, gdy wreszcie uda nam się ustawić optymalna konfigurację. Router sprawuje się bez zastrzeżeń i dość stabilnie. Gdy z jakiś przyczyn (zanik sygnału, przejścia pomiędzy stacjami bazowymi itp.)zerwie transmisję sam ją ponawia.


Na koniec warto dodać, że proces uruchamiania routera do zalogowania się na nim naszego urządzenia trwa ok. minuty i moim zdaniem jest w miarę do przyjęcia. AirLive wyposażył to urządzenie w funkcję routera domowego, który podłączamy standardowym kablem Ethernet a gdy łącze od dostawcy Internetu w naszym domu ulegnie awarii – router potrafi przełączyć się na sieć 3G w sposób automatyczny, pracując niejako na łączu zapasowym.


Dane podstawowe:

Router otrzymujemy w pudełku wraz z kablem RJ-45 i płytą CD z instrukcją. Na elegancko zaprojektowanej obudowie znajdziemy kilka gniazd (WAN Port / LAN Port / 1 x RJ45, 10/100 Mbps) i diod sygnalizacyjnych oraz przesuwny wyłącznik urządzenia. Diody sygnalizacyjne znajdziemy na górnym panelu: Power LED (stanie baterii), Wi-fi LED, Ethernet LED i USB LED (o stanie transmisji danych za pośrednictwem odpowiadającej im sieci). Producent także udostępnił Przycisk Reset do przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych.


Podsumowanie:

Router ma ciekawy wygląd, a jego dodatkową zaletą są niewielkie wymiary (100 x 75 x 20 mm), a to oznacza, że może się zmieścić bez problemu jako dodatkowe akcesorium do laptopa nawet w kieszeni spodni. Dopełnieniem całości jest przyjazny interfejs użytkownika z intuicyjnym panelem konfiguracji i zarządzania urządzeniem, który dopuszcza możliwość zdalnej konfiguracji (konieczne) i uaktualniania programowania nawet przez sieć Internet z sieci WAN – sprawdzone i działa bezproblemowo. AirLive Traveler 3G II to router, z którego użytkownik może być zadowolony. Oczywiście wymaga trochę cierpliwości na początku konfiguracji, ale potem odwdzięcza się stabilną pracą. Orientacyjna cena detaliczna testowanego Traveler 3G II to około 300 zł.

Zlety:

  • Prostota obsługi
  • Interfejs bezprzewodowy
  • Estetyczne i eleganckie wykonanie
  • Duża funkcjonalność
  • Przystępna cena
  • Wady:

  • Początkowe problemy z połączeniem
  • Instrukcja w języku angielskim
  • Brak kabla USB
  • Słaba bateria
  • Kan