Funkcje i wyposażenie

Symbian^3 był wielce oczekiwaną nową wersją najpopularniejszego systemu operacyjnego na całym świecie. Wspomniałem w pierwszych wrażeniach, że uruchamiając telefon i patrząc na ekran główny zmiany wydają się kosmetyczne i ciężko je dostrzec obecnym jak i nowym użytkownikom platformy. Czy tak jest z całym systemem? Czy Symbian został odświeżony tylko na papierze? Odpowiedź poznacie czytając tę cześć recenzji.

Zmianę przeszedł ekran odblokowania, tym razem możemy ustawić m.in. pokaz slajdów, informację na temat odtwarzanego utworu muzycznego czy też duży cyfrowy zegar. Urządzenie można odblokować na dwa sposoby zarówno za pomocą specjalnego przycisku fizycznego przesuwając go w dół, lub też naciskając odpowiednią ikonę na ekranie przez dłuższy czas. Innymi słowy podobnie jak we wszystkich wysokobudżetowych telefonach.

„Pytamy twórców Symbian gdzie te zapowiadane wielkie zmiany?”

Ekran główny nie jest do końca tym z dotykowego Symbian^1 ( Symbian OS 9.4 S60 5th edition). Lekką modyfikację zastosowano w idei edytowalnych widżetów oraz liczbie dostępnych ekranów głównych. Razem mamy ich trzy, co znacznie ułatwia ewentualne dodawanie oraz usuwanie widżetów. Przeciwnie do Androida gdzie mamy dostępną jedną panoramiczną tapetę, tutaj każdy z ekranów może posiadać własną odrębną fotografię. Liczba widżetów nie powala na kolana, nie jest jednak mała, powiedzmy że jest wystarczająca. W porównaniu do Androida większość widżetów posiada tylko jedną wielkość. Użytkownik nie ma możliwości wyboru stylu widżetu jak ma to miejsce w przypadku telefonów HTC z Androidem. Same widżety mają podobną funkcjonalność, mamy integrację z serwisami społecznościowymi za pomoca Ovi Społeczności (integracja serwisu Twitter oraz Facebook), czy też możliwość kontrolowania odtwarzanego utworu muzycznego. Na dole wyświetlany jest skrót do opcji lub ekranu połączenia. Dodatkowo trzy kropeczki pozwalają na przejście do wybranego ekranu głównego.

Przejdźmy zatem dalej bo tutaj zmian rewolucyjnych nie możemy stwierdzić, chyba, że chodzi o trzy ekrany z widżetami, czy też może 6, a nie 5 dostępnych widżetów na jednym z ekranów? 🙂


Przejście do menu aplikacji możliwe jest poprzez naciśnięcie przycisku fizycznego pod ekranem, ten sam przycisk pozwala na wyświetlenie aktualnie uruchomionych aplikacji, wystarczy przytrzymać go nieco dłużej. Symbian^3 to również wielozadaniowość, telefon spisuje się dobrze przy większej ilości aplikacji, uruchomienie odtwarzacza muzycznego w tle, czy też przeglądarki nie stanowi problemu i nie powoduje opóźnień. Stabilność samego systemu jest dużo większa niż w przypadku poprzedniej wersji Symbiana. Opóźnienia choć występują niezależnie od tego co robimy nie są tak częste jak wcześniej. Podczas użytkowania telefonu zdarzyła mi się jednak sytuacja kiedy telefon restartował się samoczynnie (podczas np. korzystania z przeglądarki internetowej), czy zmuszony byłem zrobić hard reset. Ważne dla przyszłych jak i obecnych użytkowników jest, aby wymusić ponowne uruchomienie telefonu należy przycisnąć klawisz menu, aparatu, dolny głośności oraz wyłączenia na kilka sekund. Celowo informuje Was w recenzji o tym skrócie, bo nie jest on łatwy do wykonania, lecz wydaje się miejscami niezwykle przydatny.


Włączając menu aplikacji, osoby, które miały styczność z Symbianem kolejny raz poczują się jak u siebie w domu. Istnieje możliwość wyboru widoku siatki 3×4 lub też listy aplikacji. Tutaj jednak zauważymy dosyć istotną zmianę, w poprzednich wersjach Symbian większość urządzeń nie posiadała opcji kinetycznego przewijania a wejście do konkretnej aplikacji wymagało dwukrotnego dotknięcia jej skrótu, tutaj zostało to nareszcie uproszczone i działa tak jak powinno.

„Symbian korzysta z obecnych standardów goniąc konkurencję”


Przeglądarka internetowa jako aplikacja w telefonie Nokia powinna zostać zmieniona od dawna. Wraz z ekranami pojemnościowymi odblokowano możliwość korzystania z gestu szczypnięcia w przeglądarce Nokii, nie inaczej ma się w modelu Nokia N8. Pod względem działania przeglądarka jest dość szybka, nie aż tak jak w przypadku tej z Androida, czy też iOS jednak sprawniejsza od Symbian^1. Brak ważnych zmian spowodował, że wrażenia podczas przeglądania internetu są znacznie gorsze niż w konkurencyjnych platformach. Tekst nie jest dopasowywany do zawartości okna, na pocieszenie można dodać, że obsługiwana jest technologia Flash w wersji Lite, innymi słowy wszystkie reklamy Nokia N8 wyświetla. Jednak z niektórymi plikami Flash bywa gorzej. Nie mówiąc o tym, że jeśli elementy flash zostaną poprawnie wyświetlone to powodują one spowolnienie samej przeglądarki, jak i raz przydarzyło mi się zresetowanie telefonu. Nie jest to winą Nokii, raczej samego twórcy Flash, firmy Adobe. Nie od dziś wiemy, że elementy Flash na telefonach działają skandaliczne wolno, nawet tych z Androidem. Podsumowując, dobrze, że przeglądarka dla Symbian^3 przeszła kosmetyczne zmiany, jednak są one zbyt małe, aby nazwać ją bardzo dobrą.

Aparat to najważniejsza oraz najbardziej znacząca funkcja nowego urządzenia Nokia N8. Matryca 12Mpix oraz obiektyw CarlZeiss zapewnia bardzo dobrej jakości zdjęcia.Urządzenie posiada matryce o wielkości 1/1.83″- największa matryca zastosowana w telefonie komórkowym Dodatkowo lampa ksenonowa powoduje, że nie musimy martwić się o odpowiednie oświetlenie pokoju, czy też możemy pozwolić sobie na zrobienie zdjęcia nawet w nocy. Aparat ,aparat i jeszcze raz aparat to kolejna z funkcji, która wyróżnia Nokię N8 na tle konkurencyjnych smartphone’ów. Prawdziwie rewolucyjny? Zdjęcia wykonywane za pomocą urządzenia stoją na bardzo wysokim poziomie dzięki bardzo dobremu odwzorowaniu detali jak i jakości wykonywanych zdjęć nawet w warunkach słabego oświetlenia. Spora liczba trybów, jak i dedykowany makro przemawia za telefonem Nokia N8 pod kątem zastosowanej matrycy. Wystarczy popatrzeć na fotografie wykonywane za pomocą modelu, nie wspominając o nakręconych filmach w celach reklamowych- „The Commuter” czy też zrobionych sesjach zdjęciowych.

„Nokia N8 nowym królem aparato-telefonów”


Bardzo ważną rzeczą w przypadku Nokia N8 jest darmowa nawigacja Ovi Mapy. Aplikacja dostępna całkowicie w języku polskim pozwala na zamianę naszego telefonu w prawdziwą nawigację GPS. Licencja udzielana jest bezterminowo. Działanie Ovi Map stoi na bardzo wysokim poziomie zarówno podróżując samochodem, czy też pieszo wyszukując konkretnych lokalizacji. Pod tym względem Ovi Mapy z widokiem 2D, 3D, satelitarnym terenowym, czy też trybem nocnym nie mają sobie równych w przypadku darmowych nawigacji dostępnych w naszym kraju wraz z telefonem komórkowym.

Odtwarzacz muzyczny przeszedł drobny lifting, zaraz po jego włączeniu pojawiają się utwory podzielone na wykonawców oraz albumy, klawisz opcji pozwala na wyświetlenie list odtwarzania, gatunków, podcastów, czy też przejście do sklepu Ovi Muzyka w którym użytkownik może zakupić na swój telefon wybrane utworu muzyczne. W trybie pionowym jak i poziomym zauważymy spore zmiany wyświetlanych plików. Pełny tryb cofer flow w poziomej orientacji pozwala w łatwy sposób na zmianę odtwarzanego utworu. To co mnie zachwyciło, to prędkość działania wyświetlanego trybu cover flow wszystko wczytywane jest natychmiastowo, nie ma żadnych przycięć przy przewijaniu utworów. Dodajmy prosty w obsłudze tryb pionowy odtwarzacza, w którym wyświetlane są mini okładki wraz z listą utworów. Pod tym względem jestem mile zaskoczony zmianami w Symbian^3 rzeczywiście zgodnie z zapowiedzią liczba kliknięć pozwalających na obsługę odtwarzacza została zminimalizowana.

Odtwarzacz plików wideo wywołał na moich ustach uśmiech, wraz z nową wersją platformy działanie odtwarzacza zostało poprawione, nie wspomnę o mnogości odtwarzanych formatów wideo, w tym DivX, XVid, H.264 czy też nawet .mkv, plikach w rozdzielczości HD. Dodajmy do tego funkcję USB On-The-Go pozwalająca na podłączanie urządzeń peryferyjnych, czy też pamięci przenośnej. Na dodatek Nokia oferuje możliwość odtwarzania zdjęć oraz filmów bezpośrednio na naszym telewizorze, monitorze za pomocą portu mini HDMI oraz odpowiedniego adaptera. Po podłączeniu telefonu do telewizora naszym oczom ukazuje się przerośnięta wersja interfejsu Symbian. Telefon nie tylko pozwala na włączenie wideo za pomocą HDMi, wyświetlana jest cała zwartość z naszego telefonu wraz menu, ekranem głównym, czy też uruchomionymi aplikacjami. Aplikacja TV + internet pozwala na oglądanie kanałów internetowych takich jak: Movie Release, CNN Video, National Geographic, czy też E!. Wspomniana funkcja spisuje się korzystając z telefonu wręcz świetnie. Pokazując zdjęcia, wideo nie spotkamy się z żadnymi przycięciami samego urządzenia.

Zestaw słuchawkowy dołączony do zestawu jest bardzo dobrej jakości, są to słuchawki douszne, które oddają niezły bas oraz dosyć dobrze izolują od dźwięków zewnętrznych.

Przeglądarka zdjęć nie jest szczególna, brak oddzieleń między kwadratowymi miniaturami powoduje mały bałagan w galerii albumów. Zdjęcia możemy powiększać za pomocą gestu szczypnięcia oraz podwójnego tapnięcia. Niestety minusem jest brak możliwości udostępnienia plików przez serwisy społecznościowe.

Nokia jak na telefon posiada spore funkcje oraz możliwości edytorskie wideo jak i zdjęć. W przypadku pierwszych plików m.in. obracanie, przycinanie, umieszczanie dymków, rysowanie, dodawanie efektów sepii, zmiany kolorów oraz o wiele więcej. Miłym dodatkiem jest możliwość edytowania wideo w tym zmiany pliku muzycznego dodania własnych przejść, tekstów, zdjęć, przycinania itd. Wideo nagrywane są w rozdzielczości HD przy 24 fps są to jedne z lepszych wideo jakie możemy spotkać w telefonach komórkowych.

Pozostałe aplikacje to m.in Audioteka, Allegro, ipla, wiadomości Onet, Top apps, Angry birds, Galaxy on, NFS Shift, Adobre PDF, Quick Office, Menadżer plików. Warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność Symbian wśród polskich deweloperów. W tym pojawiają się apikacje Onet’u, IDG, ipla itd.