Dane podstawowe


Nokia N8 została wyposażona w 3.5″ ekran pojemnościowy o rozdzielczości 640×480 pikseli wykonany w technologii AMOLED. Jest to drugi wyświetlacz pojemnościowy jaki możemy znaleźć w urządzeniach fińskiego producenta, wcześniej pojawił się on w modelu Nokia X6. Zastosowanie ekranu AMOLED jest miłym faktem, biorąc jednak pod uwagę aktualnie dostępne na rynku wyświetlacze: Retina Display oraz Super AMOLED nie spowoduje on na osobach, które miały styczność z wspomnianym rozwiązaniami wielkiego zdumienia. Jego widoczność w słońcu jest dobra, kąty widzenia stoją jak to w przypadku ekranu AMOLED na wysokim poziomie. Nie zarzuciłbym niczego odwzorowaniu kolorów, jasności . Pod względem czułości, ekran dotykowy stoi na wysokim poziomie, nie jest może on tak dobry jak w przypadku Samsung Galaxy S, czy też iPhone 4 jednak funkcja haptic feedback powoduje, że wiemy kiedy dokładnie ekran został przez nas dotknięty (lekkie wibracje po dotknięciu wyświetlacza).

Przechodząc do samych klawiszy funkcyjnych oraz przycisków regulacji głośności, czy też aparatu, warto zacząć od design’u urządzenia. Anodyzowane aluminium dostępne w kilku kolorach powoduje, że telefon nie jest kopią innych urządzeń, a rozwiązaniem „unikatowym”. Model Nokia N8 pokazuje prawdziwy kunszt fińskiej firmy oraz kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu urządzeń mobilnych. Jedyne miejsce gdzie nie znajdziemy anodyzowanego aluminium to góra oraz dół telefonu, odpowiednio na błyszczącym plastiku zamontowano u góry przycisk włączenia telefonu, złącze miniHDMi oraz jack 3.5 mm, u dołu złącze pozwalające na ładowanie telefonu.


Nokia N8 wyznacza nowe standardy w tworzeniu telefonów wysokobudżetowych-


Pod wyświetlaczem znajdziemy tylko jeden przycisk funkcyjny, Nokia idąc śladem Apple postanowiła pokazać, że Symbian jest na tyle intuicyjny, że nie potrzebuje on żadnych dodatkowych przycisków.

Na tylnym panelu znajdziemy 12Mpix aparat z obiektywem Carl Zeiis oraz ksenonową lampą błyskową. Z powodu wielkości matrycy 1.83″ (największa matryca w telefonach komórkowych) wymagane było poszerzenie urządzenia w miejscu aparatu. Sam fakt nie spowodował wielkiego uszczerbku na wyglądzie telefonu, można powiedzieć, że dzięki temu trzymając telefon w ręce znajdziemy oparcie dla naszych palców pozwalające nabrać pewności, że telefon nie wypadnie nam z ręki. Należy zaznaczyć, że telefon pozwala na nagrywanie wideo rozdzielczości HD (720 p) przy 25 kl/s.

Prawy bok został wyposażony w przycisk regulacji głośności, aparatu oraz blokady urządzenia. Co do ostatniego jestem mile zaskoczony, w poprzednich wersjach przesuwane przyciski odblokowujące w modelach dotykowych Nokii pozostawały wiele do życzenia, ten wykonany jest bardzo dobrze.


Na lewym boku znajdziemy złącze microUSB pozwalające na ładowanie telefonu jak i przesyłanie plików z naszego komputera oraz slot na kartę SIM, kartę microSD. W tym przypadku Nokia postawiła na możliwość wsuwania karty do odpowiedniego slotu, ze względu na to, że telefon „nie posiada” wymiennej obudowy. Cudzysłów jest celowy, wystarczy odpowiedni wkrętak z kontrolą momentu obrotowego oraz tutorial i możemy wymienić wspomnianą baterię na własną rękę (oczywiście tego nie zalecamy 🙂 ).


Sercem Nokia N8 jest procesor ARM 11 o taktowaniu 680 MHz wraz z procesorem graficznym obsługującym OpenGL 2.0. Zapewnia to bardzo dobrą szybkość działania urządzenia, dodatkowo procesor graficzny pozwala na odtwarzanie wideo nawet w rozdzielczości HD czy też formacie .mkv.

Telefon jest sprzedawany z baterią litowo-jonową Nokia BL-4D o pojemności 1200mAh. Zapewnia to około dwóch dni pracy urządzenia przy jego codziennym użytkowaniu.

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną Nokia sprzedaje model N8 w jednej konfiguracji z 16GB wbudowaną pamięcią. W przeciwieństwie do iPhone istnieje możliwość jej rozszerzenia za pomocą karty microSD (telefon obsługuje karty do 32GB).

Smartphone posiada ponadto moduł Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, radio FM, nadajnik FM, oraz odbiornik GPS, A-GPS. Pasmo pracy telefonu to GSM/EDGE 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 850/900/1900/2100. Telefon działa w sieciach 3.5G oraz obsługuje łączność HSDPA, HSUPA. Dzięki wbudowanej przedniej kamerze VGA możliwe jest prowadzenie wideorozmów.

W środku znajdziemy nową wersję platformy Symbian oznaczoną- Symbian^3. O niej nieco więcej w kolejnej części recenzji.