Oczywiście producent nie zapomniał o wymaganiach wydajnościowych, jakie obecnie są wymagane. Telefon napędzany jest przez 64-bitowy procesor MediaTek MT6753, złożony z ośmiu rdzeni opartych na architekturze ARM Cortex-A53 i taktowanych zegarem 1.3 GHz. Nad grafiką czuwa chip Mali-T720MP3, który wspierany jest przez 3 GB pamięci operacyjnej RAM. Dzięki temu potencjalny nabywca może liczyć nie tylko na płynną pracę systemu, ale także na bezproblemowe uruchomienie większości tytułów dostępnych w Google Play.


Telefon wyposażono w 32 GB pamięci, z czego ok. 25 GB jest dostępnych dla użytkownika. Jeżeli dostępnego miejsca będzie nam mało, to mamy dostępny slot na karty pamięci microSD o wielkości do 128 GB. Już same liczby wskazują na to, że smartfon poradzi sobie z każdym zadaniem, jakie mu postawimy. Przez dwa tygodnie nie zdarzyło się, żeby terminal złapał jakąkolwiek zadyszkę. Smartfon poprawnie reaguje na polecenia użytkownika. Na minus mógbym zaliczyć fakt, że sprzęt nagrzewa się bardzo szybko, ale nie powodowało to problemu w jego płynnym działaniu.



W dzisiejszym świecie smartfonowym liczy się stabilne oprogramowanie, a co za tym idzie „świeży” system. Telefon pracuje pod kontrolą Androida w wersji 6.0 Marshmallow. Nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie uległo to zmianie.


Co prawda nie jest to czysty Android, tylko nakładka, w której wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. System został praktycznie w ogóle nietknięty. Producent zapewnił kilka bardzo ważnych i podstawowych, ale to użytkownik może pobrać dziesiątki aplikacji z wirtualnego sklepu. Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on płynnie.


Dostęp do sieci na turystycznych szlakach to absolutna podstawa. Homtom HT20 Pro został wyposażony w moduł telefonii komórkowej oferujący wsparcie dla 4G/LTE kat.4 , umożliwiającą pobieranie danych z prędkością (Downlink ~150Mbps / Uplink ~ 50Mps).


Wi-Fi w standardzie „n” podczas naszych testów sprawdzało się w 50-metrowym mieszkaniu, a połączenie jest stabilne i nie zostaje zrywane. Dzięki niej można udostępnić Internet z sieci operatora do np. laptopa. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth 4.0 oraz bezstykowej technologii HotKnot.


Testujemy outdoorowy telefon i odbiornik GPS to naszym zdaniem, jedna z ważniejszych jego funkcji. Moduł GPS ze wsparciem A-GPS + GLONASS szybko znajdował nasze położenie na mapie, nawet po tzw. zimnym starcie. Podczas testów nawigacyjnych nie zauważyłem żadnych opóźnień czy błędów. Urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco.