D-Link DWR-830 to mobilny sprzęt dosyć elegancki. Czarno-czerwona obudowa wykonana z bardzo dobrej jakości solidnego plastiku wygląda doskonale. Zaletą jest też solidne spasowanie. Uwagę zwraca górny, lustrzany panel, który niestety jest podatny na odciski palców. DWR-830 posiada wielofunkcyjny wyświetlacz OLED pokazujący informacje na temat: rodzaju oraz siły sygnału 2G/3G sieci, operatora, liczby podłączonych użytkowników a także wskaźnik pokazujący status akumulatora i zabezpieczeń. Szkoda tylko, że producent nie wyposażył DWR-830 w gniazdo do podłączenia zewnętrznej anteny. Z pewnością mogłoby się przydać w miejscach o nieco słabszym zasięgu.


Samo urządzenie ma zdejmowaną dolną klapkę, pod którą znajdują się gniazda dla karty SIM oraz akumulator.


Gniazdo na kartę SIM producent umieścił na prawym boku. Oczywiście sam port jest odpowiednio zabezpieczony przed kurzem i drobinkami śmieci z otoczenia.


Lewa ścianka zaś jest wyposażona w dwa przyciski – włączania/wyłączania urządzenia i WPS/Wi-Fi.


Port microUSB do ładowania sprzętu znajdziemy na dole ściance. Zaletą jest możliwość ładowania baterii, podczas korzystania z połączenia internetowego.

Instalacja kieszonkowego hotspota jest w zasadzie bezobsługowa. Każdy poradzi sobie z tym zadaniem, bo proces ten wygląda identycznie jak w telefonie. Router można szybko i łatwo zainstalować niemal wszędzie. Jest szczególnie wygodny w sytuacjach, gdy trzeba szybko skonfigurować improwizowaną sieć bezprzewodową oraz gdy dostęp do konwencjonalnej sieci jest niemożliwy. Montujemy do gniazda kartę SIM, naciśnięcie przycisku (ok. 5s) spowoduje nawiązanie połączenia z siecią. A to dzieje się niemal natychmiast i widać, że zarówno od strony sprzętowej jak i programowej wszystko działa bez zarzutu. Teraz wystarczy poszukać SSID (nazwę) naszej sieci Wi-Fi. Wpisać klucz sieciowy – można go znaleźć na etykiecie urządzenia pod baterią lub na naklejce umieszczonej na urządzeniu i globalna sieć stoi przed nami otworem – szkoda, że jeszcze ceny mobilnego internetu są nadal drogie.


Konfiguracja D-Link DWR-830 odbywa się przeważnie automatycznie, lecz jeśli nie będzie sam w stanie wyłapać ustawień operatora wystarczy połączyć się z wygenerowaną siecią i wpisać odpowiednie dane operatora. Modem jest wstępnie skonfigurowany, do podstawowych zadań. Bardziej zaawansowani mogą spróbować własnych ustawień za pomocą przeglądarki internetowej, podając adres 192.168.0.1 i logując się do interfejsu konfiguracji routera.


Panel umożliwia wykonanie szeregu zaawansowanych czynności konfiguracyjnych, które raczej nie przydadzą się zwykłemu użytkownikowi. Warto jednak zmienić samo hasło dostępu do panelu. Router ma wbudowaną zaporę, która chroni przed potencjalnymi atakami z Internetu. Są w niej stosowane metody szyfrowania transmisji bezprzewodowej (WPA/WPA2), co zapobiega podsłuchiwaniu. Modem może realizować wszystkie funkcje związane z przesyłaniem wiadomości tekstowych, jakie oferuje telefon komórkowy — wysyłanie, odbieranie, odpowiadanie, przekazywanie i usuwanie. Można również wyświetlać listę kontaktów zapisaną na karcie SIM. Menedżer kontaktów umożliwia także edycję, dodawanie, usuwanie oraz importowanie kontaktów. Licznik danych w panelu administracyjnym przyda się każdemu do kontrolowania czy nie wykorzystaliśmy przypadkiem za dużo transferu.


Router ma wbudowaną zaporę, która chroni przed potencjalnymi atakami z Internetu. Są w niej stosowane najlepsze metody szyfrowania transmisji bezprzewodowej (WPA/WPA2), co zapobiega podsłuchiwaniu.