Dane podstawowe

Test Sony Ericsson Yari
Test Sony Ericsson Yari

Sony Ericsson Yari to model GSM/HSDPA z linii telefonów dla fanów gier i korzystania z zasobów multimedialnych. Nie trzeba nic trzymać, ani niczym obracać, a jedynie ruszać się – technologia gry przy pomocy gestów – promuje swój produkt producent. Oprócz gier gestowych, posiada on także różnorodność zainstalowanych gier standardowych oraz gier typu „motion games”, w tym grę FIFA 10, zainstalowaną wyłącznie w modelu Yari.

Test Sony Ericsson Yari - aparat 5MPix
Test Sony Ericsson Yari – aparat 5MPix

Ponadto Yari został wyposażony w cyfrową kamerę o rozdzielczości 5 MPix. Telefon waży 115 gramów a jego wymiary to 100.0 x 48.0 x 15.7 mm.

Sony Ericsson Yari – Promo Video:

W zestawie przysłanym do testów otrzymaliśmy telefon z menu w języku angielskim, kartę microSD pojemności 1GB, kabel do transmisji danych oraz zaczep pozwalający na zamocowanie telefonu np. do kieszeni marynarki. Naładowana do pełni litowo-polimerowa bateria typu BST-43 o pojemności 1000 mAh wystarcza na ponad tydzień pracy. Producent podaje natomiast następujące wartości: czas rozmów 11 godzin w sieci GSM i 4,5 godzin w UMTS, czas oczekiwania – 450 godzin. Funkcja Oszczędność energii pomaga oszczędzać baterię. Ogólnie mówiąc z czasu działania urządzenia można być zadowolonym.

Test Sony Ericsson Yari - bateria
Test Sony Ericsson Yari – bateria

Funkcje i wyposażenie

Użytkownik Yari nie ma, na co narzekać, bowiem telefon jest wyposażony bardzo dobrze. Dzięki wbudowanemu modułowi A-GPS możemy korzystać z aplikacji nawigacyjnych. W telefonie wbudowano m.in. Google Maps, zaimplementowaną trialową wersją nawigacji „WisePilot”, Tracker i aplikację sportową Walk Mate. Pierwsza z nich to znana z innych telefonów aplikacja, która pozwala nam na ekranie komórki podejrzeć swoją pozycję na mapie Google. Wszelkie dane pobierane są, przy pomocy informacji z pobliskich stacji telefonii komórkowej, więc musimy się liczyć z pewnymi kosztami. Więcej o kosztach transmisji danych dla nawigacji mobilnych mozna przeczytać: Tutaj. Aplikacja WisePilot służy do nawigacji pieszej i samochodowej. Program prowadzi do celu przy użyciu wskazówek głosowych (brak języka polskiego). WisePilot dostępny jest w wersji pełnej tylko przez kilka miesięcy, a potem musimy dokupić licencję na dalsze korzystanie. Walk Mate to aplikacja sportowa z obsługą GPS. Krokomierz liczy, ile kroków użytkownik już wykonał i ile jeszcze musi wykonać, by dotrzeć do celu wyznaczonego na dany dzień. Podczas używania Krokomierza telefon może leżeć w kieszeni. Krokomierz można także ustawić, jako tapetę wyświetlaną w trybie gotowości. Tropiciel, wykorzystując dane GPS, umożliwia śledzenie szybkości, odległości, trasy i zużycia energii podczas treningu. Trening można ustawić w zależności od planowanego czasu lub odległości. Można także wykorzystać poprzednią trasę treningową z danymi GPS. Aplikacja pozwala na zapisanie trasy w formacie OCX, dostępnych także dla innych urządzeń nawigacyjnych. Odbiornik A-GPS ustalał swoją pozycją w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Test Sony Ericsson Yari
Test Sony Ericsson Yari

Drugą interesującą funkcją tego telefonu jest aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 Mpix. Zdjęcia robione tym telefonem oferują dosyć dobrą jakość.

Test Sony Ericsson Yari - kamera 5MPix
Test Sony Ericsson Yari – kamera 5MPix

Obiektyw kamery nie ma niestety ksenonowej lampy błyskowej, tylko diodę. Kamera ma natomiast autofokus oraz funkcje Face Detection (wykrywanie twarzy) i Smile Detection ( wkrywanie uśmiechu). Za pomocą funkcji wykrywania twarzy można nadać ostrość twarzy znajdującej się poza środkiem zdjęcia. Kamera automatycznie wykrywa maksymalnie trzy twarze, które są oznaczane białymi ramkami. Zieloną ramką oznaczona jest twarz, na której ustawiono ostrość. Ostrość jest ustawiana na twarzy znajdującej się najbliżej kamery. Funkcja Wykrywania uśmiechu umożliwia uwiecznianie uśmiechów rodziny i znajomych. Kamera wykrywa maksymalnie trzy twarze i wybiera jedną z nich w celu wykrycia uśmiechu i automatycznego ustawienia ostrości. Wybrana twarz jest oznaczona żółtą ramką. Kiedy wybrana twarz uśmiechnie się, kamera automatycznie zrobi zdjęcie. Funkcja Scenerie umożliwia szybką konfigurację kamery pod kątem typowych sytuacji przy użyciu zaprogramowanych standardowo scenerii. Kamera udostępnia różne ustawienia za pomocą, których można przystosować wybraną scenę i zrobić jak najlepsze zdjęcie. Za pomocą funkcji Retusz można poprawić zdjęcia. Ulepszenia są zapisywane, jako kopia zdjęcia. Oryginalne zdjęcie pozostaje bez zmian. Do zrobionego zdjęcia można dodawać informacje o położeniu geograficznym. W przypadku, gdy zrobione zdjęcie będzie wymagało podrasowania możemy użyć funkcji Photo fix dopasowującej jasność i kontrast.

Zdjęcia w trybie automatycznym: Tutaj

Yari pozwala oczywiście również na nagrywanie sekwencji filmów. Zapisane zdjęcia i nagrania wideo można znaleźć w folderze Multimedia i aplikacji Menedżer plików. Za pomocą aplikacji YouTube użytkownik możesz oglądać w telefonie nagrania wideo. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie nagrań wideo, a także wysyłanie własnych plików.

Test Sony Ericsson Yari - kamera video
Test Sony Ericsson Yari – kamera video

Telefon Yari umożliwia słuchanie muzyki, książek audio i podcastów. Do przesyłania zawartości do i z telefonu służy aplikacja Media Go. W celu porządkowania plików muzycznych można tworzyć listy odtwarzania, sortowania utworów wg. albumów, utworów muzycznych lub wykonawców. Użytkownik także może dostosować odtwarzacz muzyczny do swoich wymagań, producent przygotował także 9 stylów odtwarzacza, ponadto został on wyposażony w equalizer. Dedykowany korektor pozwala na wyciszenie lub wzmocnienie wybranych zakresów częstotliwości. Korzystając z technologii SensMe, użytkownik Yari może utworzyć listę odtwarzania odpowiednią do nastroju. Utwory są wyświetlane, jako punkty na mapie z dwiema osiami. W przypadku metody według nastroju najpierw należy przesłać utwory do telefonu za pomocą oprogramowania Media Go. Zostaną wtedy dodane do nich informacje o nastroju, tempie, akordach itp. Stereofoniczny dźwięk możemy przesłać bezprzewodowo do słuchawek bluetooth z profilem A2DP lub podłączyć do telefonu zestaw słuchawkowy. Słuchawki posłużą nam także, jako antena do radia FM wbudowanego w telefon. Wspiera ono standard RDS, co pozwala na wyświetlanie na ekranie telefonu przydatnych informacji takich jak nazwa stacji bądź tytuł utworu. Zapisać można maksymalnie 20 stacji. TrackID to usługa rozpoznawania muzyki. Umożliwia wyszukiwanie tytułów, wykonawców i tytułów albumów związanych z utworem słuchanym przez głośnik lub z radia w telefonie. Wystarczy przyłożyć telefon do głośnika a po chwili dowiemy się, kto jest jego wykonawcą i pobierzemy nawet grafikę okładki.

W menu głównym dostępna jest także funkcja PlayNow. Po jej wybraniu przejdziemy do portalu z gadżetami na komórki, gdzie możemy np. pobrać muzykę, gry, dzwonki, motywy i tapety do posiadanego modelu telefonu Sony Ericsson. Przed kupieniem i pobraniem zawartości można ją wyświetlić lub odsłuchać.

Test Sony Ericsson Yari - przeglądarka internetowa www.telix.pl
Test Sony Ericsson Yari – przeglądarka internetowa www.telix.pl

Telefon pracuje w sieci 3G a do połączenia z Internetem dostępne jest szybkie łącze HSDPA o prędkości 3.6 Mbit/s. Podczas testów telefon w sieci Play pobierał dane z prędkością 398 kbit/s a wysyłał z prędkością 246 kbit/s. Wbudowana przeglądarka Access NetFront dość dobrze radzi sobie z otwieraniem mniej skomplikowanych stron internetowych. Po włączeniu funkcji Smart-Fit witryna internetowa jest dostosowywana do wyświetlacza, aby nie trzeba było przewijać jej w poziomie. Kiedy funkcja Smart-Fit jest wyłączona, wyświetlaną witrynę internetową można przesuwać i powiększać. Przeglądarka Yari pozwala tworzyć i edytować zakładki oraz używać ich podczas przeglądania Internetu w charakterze szybkich łączy. Wszystkie linki wybieramy kursorem, który sterowany jest przy pomocy joysticka.

Test Sony Ericsson Yari - internet www.telix.pl
Test Sony Ericsson Yari – internet www.telix.pl

Do bieżących połączeń można dodawać muzykę w tle. Włączoną muzykę w tle słyszą wszyscy uczestnicy połączenia. Po zakończeniu połączenia standardowo można przeglądać informacje o połączeniach odebranych i nieodebranych oraz wybieranych numerach. W telefonie można nagrać notatkę głosową lub prowadzoną rozmowę.

Test Sony Ericsson Yari - nagrywanie rozmowy telefonicznej
Test Sony Ericsson Yari – nagrywanie rozmowy telefonicznej

Sony Ericsson Yari oferuje kilka zaawansowanych funkcji sterowania głosem. Tworząc polecenia głosowe, można korzystać z następujących funkcji:

  • Wybierać głosem — nawiązywać połączenie, wypowiadając odpowiednią nazwę.
  • Odbierać i odrzucać połączenia podczas korzystania z zestawu głośnomówiącego
  • Oprócz wiadomości SMS i MMS w telefonie można używać standardowych funkcji e-mail. Telefon można ustawić tak, aby automatycznie sprawdzał, czy są nowe wiadomości e-mail.

    Dzięki obsłudze standardu bluetooth, aparat można bezprzewodowo połączyć z komputerem bądź np. zestawem słuchawkowym. Połączenie USB jest oczywiście również dostępne. W zależności od wybranego trybu (wybór trybu następuje po wpięciu kabla do komputera) telefonu możemy używać w charakterze modemu bądź pamięci masowej.

    Z innych ciekawych funkcji tego modelu wymienić można zaimplementowaną w organizatorze aplikację Pull Face 2 do przerabiania twarzy. Ponadto standardowo do dyspozycji otrzymamy kalendarz przypominający o zaplanowanych spotkaniach, wyjazdach, rocznicach, randkach itp. alarmy, zadania, notatki, minutnik, stoper, latarkę oraz kalkulator. Ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga sięgania do instrukcji.

    Książka telefoniczna Yari liczy 1000 wpisów. Do każdego kontaktu możemy przypisać różne dane takie jak: telefon komórkowy prywatny i służbowy, dom, praca faks, adresy email i WWW, adres zamieszkania i nazwę firmy, urodziny oraz informacje dodatkowe.

    W konsolo-telefonie jest kilka zainstalowanych gier. Możemy zagrać w tenisa lub wybrać gry ruchowe np. Bowling czy Nitro Street Racine lub zadbać o sylwetkę z grą Fitness. Dla „uzdolnionych” muzyków producent zaimplementował aplikację Guitar Rock Tour. Niektórymi zainstalowanymi w telefonie grami można sterować, poruszając telefonem. Sterowanie takimi grami polega na przykład na przechylaniu, kołysaniu czy wymachiwaniu telefonem. Dane o czasie, szybkości, częstotliwości i kierunku ruchów telefonu są przesyłane na ekran. Niektórymi zainstalowanymi w telefonie grami można sterować przy użyciu gestów, przyda się przy dbaniu o swoją kondycję z grą Fitness. Pamiętać jednak należy, aby podczas gry ustawić telefon na stabilnej powierzchni. Podczas testu dość dużo czsu spędziłem przy tenisie, która to gra wykorzystuje tę funkcję. Kamera do połączeń wideo rejestruje nasze skoki, poruszanie rękami i nogami, czas, szybkość, częstotliwość, kierunek gestów przed telefonem, a następnie przesyła dane na ekran telefonu. Moim zdaniem funkcja telefonie bardziej „reklamowa” niż przydatna, na co dzień. Na taki wniosek wpływa fakt, że jeszcze jest mało dostępnych aplikacji wykorzystujących użycie gestów do sterowania, po drugie lepiej do własnej kondycji wybrać się na spacer niż wyczyniać rożne figury przed telefonem, ale mogę się mylić.

    Test Sony Ericsson Yari - przeglądarka internetowa www.telix.pl
    Test Sony Ericsson Yari – przeglądarka internetowa www.telix.pl