Obsługa i ergonomia

Sony Ericsson C905 ( Night Black) w na pierwszy rzut oka wygląda elegancko. Sam telefon dobrze leży w dłoni. Obudowa jest wykonana z dobrej jakości plastiku, a wszystkie elementy są dobrze spasowane i nic w niej nie trzeszczy. Trzymając go w ręku czujemy miły w dotyku plastik pokryty matową farbą, przez co nie widać tak śladów użytkowania. Dookoła bocznych ścian biegnie plastikowy pasek z metalizowanymi wstawkami, na którym umieszczone są klawisze funkcyjne.

Sony Ericsson C905

Z przodu telefon posiada ekran QVGA o wymiarach 38 na 48 mm, który wyświetla 262 tys. kolorów. KC910 ma większy wyświetlacz (38 na 64 mm), a do tego jest on w pełni dotykowy. Myślę, że jest to tylko przewaga psychologiczna, nie każdy użytkownik komórek preferuje obsługę za pomocą dotyku lub też z powodu wad wzroku nie jest zmuszony korzystać z klasycznej klawiatury. Ekran C905 ma mocne nasycenie kolorów, co oznacza, że dobrze i czytelnie wyświetla tekst, jak i multimedia. Widoczność obrazu przy świetle słonecznym zadowalająca. Na ekranie można wybrać orientację poziomą lub pionową. Funkcja Automatyczny obrót powoduje zmianę orientacji podczas obracania telefonu.

W C905 zastosowano interfejs znany z wcześniej testowanych przez Redakcję modeli SonyEricssona. Telefon włącza się około 25-30 sekund, pytając na starcie o tryb działania (normalny i samolotowy, czyli bez zasięgu). Menu główne standardowo, podzielone jest 12 kolorowych, animowanych okonek – mogą one być przedstawione na kilka różnych sposobów. Naszym zdaniem są one dobrze dopracowane graficznie i mogą się podobać.

Sony Ericsson C905

Personalizacja telefonu możliwa jest na wiele sposobów. Z poziomu ustawień możemy zmienić jego jasność. Szkoda, że nie da się zmienić wielkości czcionek. Dzięki takim elementom, jak kolory i tapety, można zmienić wygląd ekranu. Można także tworzyć i pobierać nowe motywy. Do C905 możemy wgrać nowe motywy zmieniające kolory czcionek i wygląd tapety pulpitu i menu głównego. Jako dzwonki możemy użyć dowolnych plików muzycznych odtwarzanych przez telefon.

Sony Ericsson C905

Nad wyświetlaczem miejsce znalazły klawisze funkcyjne kamery, które podświetlają się dopiero, gdy włączmy aparat, a między nimi czujnik światła i głośnik słuchawki. Pod ekranem konstruktorzy C905 umieścili dwa klawisze wyboru, klawisz nawiązywania połączeń, przycisk kończenia oraz włączania/wyłączania, klawisz menu czynności oraz klawisz C (Wyczyść). W centralnym miejscu umiejscowiono bardzo wygodny w użyciu dżojstik. Urządzenie dobrze reaguje na ruchy dżojstikiem, a kolejne opcje ładują się prawie natychmiast.

Sam mechanizm rozsuwania działa bardzo sprawnie i precyzyjnie ukazując po otwarciu prawie idealnie płaska klawiaturę. Klawisze są duże i dobrze podświetlone, klik wyczuwalny. Do ich ergonomii tez nie można mieć żadnych zastrzeżeń, samo pisanie tekstu należy raczej do przyjemności. Za pomocą skrótów klawiaturowych można przejść bezpośrednio do poszczególnych funkcji. Po telefonie spokojnie możemy się poruszać bez rozsuwania klawiatury.

Sony Ericsson C905

Z lewej strony telefonu znajduje się zintegrowane złącze ładowarki, zestawu HF i przewodu USB oraz gniazdo karty pamięci. Slot na kartę Memory Stick Micro kryje się za gumowo-plastikową zaślepką.

Sony Ericsson C905

Na prawym boku umiejscowiono klawisze głośności i cyfrowego powiększenia, klawisz widoku kamery, klawisz trybu kamery i dwustopniowy przycisk do wykonywania zdjęć. Klawisz kamery jest umieszczony w małym zgłębieniu i jest podświetlany, przez co używa się go po prostu intuicyjnie.

Sony Ericsson C905

Z tyłu znajdziemy elegancko i praktyczne osłonięty obiektyw aparatu fotograficznego, lusterko do autoportretów i ksenonową lampę błyskową. Metalowa klapka zaślepiająca jest prawie idealnie spasowana z pozostałą częścią obudowy i nie ma obawy o samoistne jej otwarcie, gdy telefon trzymamy np. w kieszeni. Dostęp do baterii i karty SIM możliwy jest po odsunięciu klapki obudowy.

U dołu obudowy znajdziemy mikrofon słuchawki i Uchwyt na pasek.

Sony Ericsson C905

Podsumowanie

Grudzień to czas kupowania prezentów pod choinkę. Jeżeli szukamy telefonu z dobrym aparatem fotograficznym, to warto zwrócić uwagę na telefon SonyEricssona C905. Za pomocą tego urządzenia także z łatwością posłuchamy swojej ulubionej muzyki korzystając z wbudowanego odtwarzacza lub radia FM. Łącze Wi-fi pozwoli na tanie, a technologia HSDPA na szybkie korzystanie z internetu. Dodatkowo nawigacja satelitarna ułatwi nam na dotarcie do celu. Minusem dla niektórych użytkowników może być brak obsługi dokumentów zapisanych w formacie Word, Excel i PowerPoint. Telefon działa bardzo szybko i stabilnie. Podczas testu oprogramowanie nie zawiesiło się ani razu.

Porównując go z testowanym niedawno LG Renoir (KC910) zdecydowaliśmy się postawić na remis. Naszym Czytelnikom pozostawiając decyzję, na który z tych produktów postanowią wydać swoje pieniądze. My mamy nadzieję, że chociaż częściowo ułatwiliśmy im tę decyzję.

Andrzej Kisiała

Dane techniczne:

  • Pasmo GSM: GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900
  • UMTS/HSDPA 2100 (3.6 Mbit/s)
  • GPRS, EDGE Class10
  • WAP (2.0)
  • Wyświetlacz: 240х320px., TFT 262K
  • Wymiary: 104.0 x 49.0 x 18.0 mm
  • Waga: 136 g.
  • Czas czuwania: 360 godz.
  • Czas rozmowy: 9 godz.
  • Klient poczty elektronicznej
  • Blutooth (A2DP, USB
  • A-GPS, Geo tagging, Google Maps
  • MMS
  • Java
  • Wbudowana kamera: 8,1MPix, 16x digital zoom, AutoFokus, Xenon flash, Face detection, Red-eye reduction
  • Video Streaming
  • DLNA
  • Pamięć: 160MB, Memory Stick Micro (M2)
  • Odtwarzacz MP3
  • radio FM z RDS
  • Wi-Fi
  • RSS