Dane podstawowe

Sony Ericsson C905 to już drugi – po LG Renoir (KC910) – telefon z 8-megapikselowym aparatem fotograficznym na pokładzie, który testujemy na łamach serwisu Telix.pl. Zobaczymy czy warto wybrać Wspomniany wyżej telefon z panelem dotykowym, czy Sony Ericcsona z wysuwaną klawiaturą.

Oba oferują podobne funkcje i wyposażenie oraz cenę ok. 1700zł.

Sony Ericsson C905

C905 to model z linii telefonów Cybershot, wyposażonych w dobrej jakości cyfrową kamerę. Telefon waży 136 gramów a jego wymiary to 104x49x18.0 mm, jego konkurent jest trochę większy (107.8×55.9×14 mm), ale lżejszy (120 g).

Sony Ericsson C905

W nowym zestawie dostaniemy telefon, ładowarkę, płytę CD z oprogramowaniem, kartę Memory Stick Micro o pojemności 2GB (w przypadku LG Renoir sami będziemy musieli dokupić dodatkową pamięć), adapter USB do karty MS micro oraz kabel do transmisji danych.

Naładowana do pełni litowo-polimerowa bateria typu BST-38 o pojemności 930 mAh wystarcza na 4-5 dni pracy standardowej (do 5-ciu połączeń, kilka SMSów oraz parę minut surfowania po Internecie dziennie). Gdy zaczniemy pstrykać fotki czy słuchać muzyki czas ten spada przeważnie do 2-3 dni. Używanie nawigacji satelitarnej, nawet na krótkich odcinkach wymaga już podłączenia telefonu do ładowarki samochodowej. Producent podaje natomiast następujące wartości: czas rozmów 9 godzin w sieci GSM i 4 godzin w UMTS, czas oczekiwania odpowiednio – 380 i 360 godzin. Pełne ładowanie baterii trwa około 2,5 h.
Akumulator litowo-jonowy 1000 mAh konkurenta zapewnia: czas czuwania 320 godzin, czas rozmów 200 minut. W tym zakresie produkt koncernu szwedzko – japońskiego wysunął się na prowadzenie.

Sony Ericsson C905

Funkcje i wyposażenie.

Posiadacz C905 nie ma, na co narzekać, bowiem telefon jest wyposażony bardzo dobrze. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS użytkownik może korzystać z aplikacji nawigacyjnych. W telefonie wbudowano Google Maps, WayFinder Navigator.

Sony Ericsson C905

Usługa Google Maps umożliwia wyświetlanie aktualnej lokalizacji, znajdowanie innych lokalizacji oraz obliczanie tras. Widok opiera się na tych samych mapach, jakie dostępne są w Internecie. Możemy zmieniać mapy na tradycyjne i satelitarny, jednak w tym drugim wypadku pobierane jest znacznie więcej danych. Wayfinder jest to system nawigacji pieszej i samochodowej za pomocą telefonu komórkowego, który zapewnia dostęp do map świata. Za pomocą aplikacji można planować zbliżającą się podróż, wyszukiwać miejsce docelowe lub planować trasę. Wszelkie mapy pobierane są w trybie online z serwerów producenta, więc musimy się liczyć z pewnymi kosztami. Aplikacja Wayfinder Navigator prowadzi użytkownika do celu przy użyciu wskazówek głosowych. W telefonie jest dostępna trzymiesięczna wersja próbna aplikacji Wayfinder Navigator.

Sony Ericsson C905

Odbiornik GPS na otwartym terenie w słonecznym dniu ustalał swoją pozycją w ciągu kilkudziesięciu sekund. W przypadku trudnych warunków i dużym zachmurzeni czas ten wydłużał się nawet do 4-5 minut. Wewnątrz budynków praktycznie nie dało się ustalić położenia. Ponieważ model KC 910 oferuje podobne możliwości nawigowania wykorzystującej technologię GPS (A-GPS) śmiało w tej kategorii można postawić na remis.

Sony Ericsson C905

Naszym zdaniem telefon to przede wszystkim rozmowy i poruszanie się po zasobach globalnej sieci. Sony Ericsson C905 pracuje w sieci 3G, a do połączenia z Internetem dostępne jest szybkie łącze HSDPA o prędkości 3.6 Mbit/s lub bezprzewodowe Wi-Fi. Następca Viewty umożliwia wykorzystywanie technologii 3G HSDPA (7,2 Mbps). Podczas testów telefon C905 w sieci Era pobierał dane z prędkością 460 kbit/s a wysyłał z prędkością 295 kbit/s. Po stronach globalnej sieci można poruszać się w układzie zarówno pionowym jak i poziomym.

Sony Ericsson C905

Czujnik orientacji, moim zdaniem trochę zbyt wolno radzi sobie ze zmianą trybu wyświetlania. Nim obraz zostanie obracany np. do trybu panoramicznego musi minąć kilka sekund. Konkurent w tym zakresie radził sobie ze zmianą orientacji tym trochę szybciej. Wbudowana przeglądarka dobrze radzi sobie z otwieraniem mniej skomplikowanych stron internetowych. Wszystkie linki wybieramy kursorem, który sterowany jest przy pomocy joysticka. W razie potrzeby zawsze możemy wgrać do SonyEricssona mobilną Operę.

Sony Ericsson C905

Oprócz wiadomości SMS i MMS możemy wykorzystać także wbudowanego klienta poczty elektronicznej. Wiadomości mogą zawierać zdjęcia, efekty dźwiękowe, animacje i melodie. Ponadto można tworzyć szablony i używać ich do tworzenia wiadomości. C905 ma wbudowany bardzo intuicyjny kreator wiadomości multimedialnych, głosowych i e-maili. Telefon pozwala subskrybować kanały RSS. Temat Internet w obu przypadkach można zamknąć stwierdzeniem: sama przyjemność użytkowania.

Dzięki łączności trzeciej generacji (UMTS/HSDPA) możemy prowadzić rozmowy wideo. Jakość wideorozmowy zależy w dużej mierze od jakości transmisji w sieci. Niemniej jednak po przeprowadzeniu kilku testowych połączeń z wykorzystaniem sieci 3G czy połączeń w sieciach 2,5 G lepszą jakość rozmów oferował koreański konkurent testowanego telefonu. Należy tutaj dodać, iż podczas rozmowy mieliśmy duże problemy z czystością wydobywających się z głośnika C905 dźwięków. Nie wiem, czy to wina akurat tego modelu, ale podczas rozmowy dało się słyszeć trzaski i zanikanie połączenia. Również tryb głośnomówiący pod względem jakości także pozostawiał wiele do życzenia, a do tego mógłby być jednak nieco głośniejszy. Pomimo pełnego zasięgu zdarzało się, że musiałem się rozłączyć i na nowo nawiązać połączenie. I tak LG Renoir powoli odzyskuje stracone na początku punkty w tym pojedynku.

Sony Ericsson C905

Zajmijmy się tym, do czego tak naprawdę został stworzony C905. Przypomina nam o tym dobrze widoczny na górnym panelu napis – Cyber-shot. Mamy, więc do dyspozycji matrycę o rozdzielczości 8,1 mln pikseli, podobnie jak i u LG Renoir. Równie imponująco brzmi opis aparatu fotograficznego z ksenonową lampą błyskową i funkcją AutoFokus oraz face-detection pozwalającą na ustawienie ostrości na twarzy fotografowanej osoby. Ponadto aparat dysponuje takimi funkcjami jak m.in. redukcja czerwonych oczu, tryb makro i samowyzwalacz.

Sony Ericsson C905

Technologia BestPic daje dziewięć okazji na uchwycenie właściwej chwili. Aparat Cyber-shot robi dodatkowo cztery zdjęcia przed naciśnięciem oraz cztery po naciśnięciu przycisku. Funkcja stabilizacji obrazu eliminuje efekty małych drgań. Działa ona dość dobrze i jak zauważyłem, nawet podczas większych drgań, zmniejsza prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie poruszone. Funkcja Smart Contrast zapewnia równowagę światła i koloru. Może być również dostępna opcja wyboru różnych warunków, takich jak światło słoneczne, pochmurno, w pomieszczeniu itp., w celu uzyskania lepszego naświetlenia zdjęć. Zdjęcia mogą zostać uzupełnione informacją o położeniu geograficznym miejsca, w którym zostały wykonane.

Sony Ericsson C905

Obiektyw kamery przykryty jest odsuwaną klapką – wystarczy tylko ją odsunąć, aby aparat był gotowy do pracy. Przycisk trybu zdjęć/wideo umożliwia przełączanie między trybami zdjęć i kamery wideo. Wykorzystując funkcję automatycznego ustawiania ostrości, naciskamy przycisk aparatu do połowy (prostokąt w środku wizjera zmienia kolor), a następnie naciskamy przycisk do końca, aby zrobić zdjęcie. Podczas robienia zdjęć możemy skorzystać ze skrótów klawiaturowych, ale o tym w dalszej części testu.

Aparat fotograficzny uruchamia się około 3 sekund. To zdecydowanie szybciej niż u konkurenta.

Praktyczny zasięg ksenonowej lampy błyskowej to ok 1,5 m, co oznacza, że nawet w zupełnie ciemnym pomieszczeniu możemy zrobić dość dobre zdjęcie.

Zdjęcia w trybie automatycznym można zobaczyć: Tutaj

Funkcja Photo fix, pozwala poprawić nieudane zdjęcia. Photo fix umożliwia jednoczesną regulację balansu światła, jasności i kontrastu. Za pomocą tej funkcji można uwydatniać ciemne obszary zdjęcia bez zmiany jasnych obszarów, aby uzyskać optymalne zdjęcie. PhotoDJ to narzędzie przeznaczone do edycji zdjęć. Program PhotoDJ umożliwia edycję zdjęcia oraz dodawanie obiektów clipart, efektów i ramek. Podczas edycji można używać dowolnych spośród następujących opcji: Poziom automatyczny, Balans światła, Jasność i kontrast, Usuwanie czerwonych oczu, Obróć, Dodaj efekt oraz Dodaj element.

Zdjęcia te wykonane z bliska i z daleka są w miarę ostre, a przy dobrym oświetleniu wprost rewelacyjne – to jednak telefony komórkowe. Także przy pochmurnym niebie wszystkie szczegóły są w miarę równo naświetlone. Tylko subiektywnie mogę ocenić, że zdjęcia Sony Ericssona wydają się być ładniejsze i wydobywają więcej szczegółów.

Ponieważ jakość zdjęć, jaką oferują oba konkurenci jest porównywalna i może zadowolić nawet najwybredniejszych użytkowników, trudno wyróżnić tutaj któryś z telefonów, dlatego skupiliśmy się na szybkości startu i możliwości lampy błyskowej. I tak Sony Ericsson C905 wysunął się lekko na prowadzenie.

C905 umożliwia również nagrywanie filmów wideo w formacie MPEG4. Aparat nagrywa filmy przy 30 klatkach na sekundę z rozdzielczością QVGA (320×240 pikseli). Można ustawić takie parametry nagrywania jak m.in. balans bieli, stabilizacja obrazu oraz zoom cyfrowy. Czas nagrywania ogranicza tylko dostępna pamięć.

Sony Ericsson C905

Telefon umożliwia słuchanie muzyki, książek audio i podcastów. Funkcje muzyczne C905 są także dosyć rozbudowane. Odtwarzacz muzyczny plików MP3 i AAC oferuje możliwość tworzenia i edycji play list, sortowania utworów wg. albumów, utworów muzycznych lub wykonawców. Standardowo dostępny jest korektor, w którym możemy wybrać jeden z gotowych trybów lub tworzyć nowy sami. Ogólny efekt jest porównywalny do tego z klasycznych odtwarzaczy MP3 ze średniej półki.

Stereofoniczny dźwięk możemy przesłać bezprzewodowo do słuchawek bluetooth z profilem A2DP lub podłączyć do telefonu zestaw słuchawkowy. W drugim przypadku jakość jest dobra, nie słychać zniekształceń, głośniczek odgrywa pliki muzyczne wystarczająco głośno. Słuchawki posłużą nam także jako antena do radia FM wbudowanego w telefon. Wspiera ono standard RDS, co pozwala na wyświetlanie na ekranie telefonu przydatnych informacji takich jak nazwa stacji bądź tytuł utworu.

Sony Ericsson C905

TrackID to usługa rozpoznawania muzyki. Umożliwia wyszukiwanie tytułów, wykonawców i tytułów albumów związanych z utworem słuchanym przez głośnik lub z radia. Wystarczy przyłożyć telefon do głośnika a po chwili dowiemy się, kto jest jego wykonawcą i pobierzemy nawet grafikę okładki.

Z usługą PlayNow można łączyć się w celu pobrania dzwonków, gier, muzyki, motywów i tapet. Przed kupieniem i pobraniem zawartości można ją wyświetlić lub odsłuchać.

W testowym modelu producent fabrycznie zainstalował 3 gry. Kasparov Chess (komórkowy symulator gry w szachy), Need For Speed: (kultowa seria gier wyścigowych wydawana przez Electronic Arts) oraz Tennis Multiplay. Ale zawsze można ściągnąć sobie więcej gier i programów Java.

Sony Ericsson C905

Jeśli chodzi o funkcje organizatora to w C905 znajdziemy: menedżer plików, alarmy, kalendarz, zadania, notatki, minutnik, stoper, pamięć kodów oraz kalkulator. Ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga sięgania do instrukcji.

Sony Ericsson C905

Książka telefoniczna C905 liczy 1000 wpisów. Do każdego kontaktu możemy przypisać różne dane takie jak: telefon komórkowy prywatny i służbowy, dom, praca faks, adresy email i WWW, adres zamieszkania i nazwę firmy, urodziny oraz informacje dodatkowe. W celu przesyłania wiadomości można utworzyć grupę numerów telefonicznych i adresów e-mail w folderze Kontakty. Telefon wyświetla czas trwającego połączenia. Można także sprawdzić czas trwania ostatniego połączenia, połączeń wychodzących oraz czas łączny wszystkich połączeń. Podgląd listy połączeń odebranych, nieodebranych i wykonanych jest bardzo prosty – wciśnięcie klawisza z zielonym telefonem wyświetla nam ich listę.

Sony Ericsson C905

W ustawieniach telefonu znajdziemy możliwość edycji i wyboru profili użytkownika. Takie ustawienia, jak głośność dzwonka czy alarm wibracyjny, można dostosować do różnych miejsc. Niestety nie da sie ustawić automatycznej zmiany wybranego profilu. Kiedy wybrany jest Tryb samolotowy, funkcje sieciowe i radiowe są wyłączone, co zapobiega zakłócaniu pracy wrażliwych urządzeń. Po włączeniu menu trybu samolotowego wyświetla się prośba o wybór trybu, który uaktywni się po następnym włączeniu telefonu.

Sony Ericsson C905

W zależności od wybranego trybu (wybór trybu następuje po wpięciu kabla do komputera) telefonu możemy używać w charakterze modemu bądź pamięci masowej. Przed synchronizacją należy zainstalować oprogramowanie Sony Ericsson PC Suite. Synchronizować można na dwa sposoby. Synchronizacji telefonu można dokonać za pomocą programu komputerowego lub za pośrednictwem usługi internetowej. Za pomocą przewodu USB lub bezprzewodowej technologii Bluetooth można synchronizować zapisane w telefonie kontakty, terminy, zakładki, zadania i notatki z programami komputerowymi, takimi jak Microsoft Outlook.