Software i funkcje

Sony Xperia SP C5303 ma na pokładzie system Google Play.


Jego sercem jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm taktowany procesorem 1,7 GHz, dodatkowo wspierany przez 1Gb pamięci RAM w zupełności wystarcza do zabawy, nawet z wymagającymi grami. Interfejs także jest płynny, przez dwa tygodnie testu nie zauważyłem tzw. „zwiech”.


Dla użytkownika telefon oferuje 8 GB przestrzeni na dane. Wielkość tę można bez najmniejszych problemów powiększyć. C5303 wyposażona została bowiem w gniazdo kart pamięci o maksymalnej pojemności 32 GB.

C5303 działa w sieciach 3G i LTE i w połączeniu z dość dobrą anteną pozwala cieszyć się zasięgiem w każdym miejscu. Przez cały okres testowania nie zauważyłem szczególnych różnić np. zerwania połączenia, czy utraty zasięgu w miejscach, w porównaniu do aparatów konkurencji. Co do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń i to zarówno od strony odbiorcy jak i telefonu. Na pokładzie znajdziemy również moduł Wi-Fi działające w zakresach b/g/n, dzięki czemu nawiązywanie połączenia z dowolnym hot-spotem nie stanowi żadnego problemu. Surfowanie w Internecie na Xperia SP to czysta przyjemność. W testowanym modelu wstępnie zainstalowana była przeglądarka Google Chrome w wersji na urządzenia Android.


Czas ładowania się stron, w zależności od aktualnych warunków mieści się w akceptowalnej normie.


System Bluetooth w wersji 4.0 pozwolił na bezproblemową współpracę z zestawem głośnomówiącym samochodu, a także szybką wymianę danych z innymi urządzeniami. Technologia NFC, umożliwiająca przenoszenie treści multimedialnych pomiędzy urządzeniami oraz DLNA i funkcja „One-touch”, która w tym pomaga, dopełniają reszty. Warto dodać, że Xperia SP umożliwia synchronizacje z padem do konsoli PlayStation 3, dzięki czemu możemy zrezygnować z ekranu dotykowego na rzecz joypada podczas grania. Jeżeli ktoś dysponuje konsolą zapewne uzna to za doskonały pomysł.


Nie zabrakło także kilku preinstalowanych pozycji, a najciekawszą z nich jest Kopia lustrzana ekranu, która pozwala wyświetlić ekran urządzenia na telewizorze lub innym dużym wyświetlaczu bez korzystania z połączenia przewodowego.


Smart Connect to oprogramowanie pozwalające zarządzać wszystkimi akcesoriami. Na koniec dodam, że i moduł GPS sprawnie.


Podczas dobrej pogody, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach. Jak to jednak bywa w modułach stosowanych w telefonach mocne zachmurzenie niestety wpływa na szybkość ustalania naszego miejsca pobytu.

Wyniki testu przeprowadzonego w benchmarku Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark widać poniżej.