Wspiera standard przesyłu danych 4G LTE, a oficjalną prezentację miał pod koniec marca br. Sprawdzamy jak Sony Xperia SP C5303 radzi sobie z codziennymi zadaniami. Nasze pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Zapraszamy do testu.

W pudełku oprócz testowanego, w czarnych barwach telefonu znajdziemy standartową ładowarkę, kabel USB, dobrej jakości zestaw słuchawkowy – pełni funkcję anteny oraz instrukcję obsługi.

Na pierwszy rzut oka Sony Xperia SP prezentuje się naprawdę okazale – duża, czarna, prostokątna i cieniutka bryła smartfona sprawia wrażenie obcowania z naprawdę wysokiej jakości urządzeniem. Stylistycznie Xperia SP silnie nawiązuje do testowanych przez nas poprzednio modeli : Xperia Z i Xperia S.

Znajdziemy tutaj m.in. klawisz spustu aparatu – brawa dla Sony i jest umieszczony, niemal na środku prawej krawędzi obudowy przycisk blokowania ekranu. Minusem tej bryły, dla mnie jest umieszczenie gniazda ładowarki. Prawdopodobnie projektanci Sony nie używają swoich telefonów do nawigacji. Dzięki zastosowaniu materiałów z tworzywa sztucznego z domieszką gumy oraz dobremu wyprofilowaniu (ma tylko 9,98 mm grubości), telefon świetnie leży w dłoni.

Jakość materiałów wykończeniowych i ich spasowanie w aluminiowej ramce również jest na wysokim poziomie. Dodatkiem, jest zmieniający kolor „element przeźroczysty”. Można ustawić iluminacje rozświetlające ten element według własnego gustu. Będą powiadamiały nas one o nadchodzących rozmowach i wiadomościach tekstowych.

Można również tak ustawić iluminacje, że będą pulsowały w rytm ulubionej muzyki.

1. Obiektyw przedniego aparatu
2. Czujnik światła
3. Czujnik zbliżeniowy
4. Głośnik słuchawki
5. Klawisz głośności/powiększenia
6. Klawisz zasilania
7. Klawisz aparatu
8. Główny mikrofon
9. Port ładowarki/przewodu USB
10. Gniazdo zestawu słuchawkowego
11. Obiektyw aparatu
12. Lampa aparatu
13. Drugi mikrofon
14. Podświetlany przezroczysty pasek
15. Głośnik
Fajnie wygląda taka światło-dyskoteka
Czy to potwierdzic ktoś może , że ten telefon posiada szklo gorilla glass? w topowych xperiach jest to zwykłe szkło a na nim specjalna folia , ktora srednio zabezpiecza…
W specyfikacji producent podaje: Gorilla glass i chyba można mu wierzyć. Nosiłem go w kieszeni z kluczami i drobnymi monetami, jak widać nie zrobiło to na wyświetlaczu szkód. Niestety ja mam zazwyczaj telefon w testach ok. 2 tygodni. Jak będzie wyglądał ekran po roku, trudno mi powiedzieć. Zawsze można wziąć ostre narzędzie i spróbować porysować i zazwyczaj da się tak go uszkodzić, aby na ekranie było to widoczne. Tylko nie bardzo wiem, co można wtedy udowodnić? Robię tak zazwyczaj, gdy testuję tzw. telefony do zadań specjalnych. Ale wtedy to ma sens, bo do tego są przeznaczone. Andrzej
Xperie J i Sp jako jedyne posiadają GG. Dziwna sprawa, że nie mają ich flagowce. Dla mnie to pdstawa, bo nie po to kupuję piękny telefon, żeby trzymać go w futerale…
No taki test to ja rozumie – filmiki z rajdu i zdjęcia.
Idealne dopasowanie do moich potrzeb 🙂
Dzięki za test, teraz wiem, że go kupię. Wcześniej mi się tylko podobał. Teraz wiem co oferuje
Jeden z najlepszych Sonyaków, warto. W T-Mobile.pl za 399zł na przedłużenie w promocyjnym abo 66,99zł, a w nim 800 minut do wszystkich sieci PL oraz na stacjonarne UE, no-limit na polskie timobajle, no-limit sms/MMS na wszystkie komórki w PL i 2 GB internetu. Uważam to za bardzo dobrą ofertę, bo 800 minut poza własną sieć TO dużo, PRAKTYCZNIE no-limit. Sony Xperia SP to najwyższa półka, mimo ekranu HD zamiast full HD, mimo pamięci wewnętrznej 8 GB zamiast co najmniej 32 GB (jest slot na karty!) i mimo kamery z matrycą 8 Mpix zamiast min. 12 Mpix. Testy pokazują, że to świetny sprzęt, a podane czasy gotowości i rozmów akumulatora wydają się być fantastyczne. Powyższy test nie sprawdzał tego miesiąca w standbaju ani 18 godzin rozmów (1080 minut), ale sprawdzę to sam, gdy nadejdzie przesyłka kurierska.
Dostałem go, odpaliłem i pierwsze wrażenia: feeria soczystych barw na filmikach, ale… nie ma czerni czarnych miejsc nieruchomego obrazu, jaką zapewnia ekran SuperAMOLED Plus Samsunga Galaxy S2, a zatem nie ma naturalnego kontrastu. Toi najzupełniej zrozumiałe i wynika ze specyfiki budowy działania ekranów TFT/IPS (podświetlane przezrocze) oraz AMOLED-owych (samoświecące piksele). Tak, jak czarne miejsca obrazu na podświetlanym w przeglądarce przezroczu (’slajdzie’) nigdy nie były czarne, tak i na wyświetlaczach TFT/IPS 'wysterowane na czerń’ ciekłokrystaliczne piksele ekranu nie będą doskonałą zaporą dla światła LED-owego tła pod nimi, co sprawia, iż zamiast czerni dostrzeżemy odcień szarości. Jeśli obraz ekranu obfituje w kontrast bardzo jasnych oraz bardzo ciemnych elementów obrazu, to mydło czarnych miejsc nie będzie tak zauważalne, jak w przypadku obrazu mało kontrastowego, raczej ciemnej tonacji, którego duża część to czarne fragmenty obok mniej czarnych. Tło menu Xperii SP jest ciemne i jego widok szczególnie obnaża opisany mankament wrodzony ekranu TFT/IPS. Innymi wrażeniami jeszcze się podzielę.
Ponoć bateria jest wymienna, ale pod przyśrubowaną klapką, na której jest nalepka gwarancyjna. Ciekawe jak z okresem gwarancji na akumulator w takim razie, czy 2 lata jak na telefon, skoro zapieczętowany gwarancyjnie? Jeśli nie i dają na aku tylko 6 miesięcy gwarancji, to czym skutkuje jego samodzielna wymiana z nieuniknionym uszkodzeniem nalepki gwarancyjnej? Zmuszają do dodatkowego kosztu usługi wymiany baterii w autoryzowanym serwisie, by nie utracić 2-letniej gwaracji na fon, czy nie patrzą na stan tej nalepki i gwarancję uznają?
Jak po miesiącu użytkowania oceniasz SP?
Bateria daje radę? Do braku czerni po przesiadce z amoleda da się przyzwyczaić, czy ciągle czegoś jednak brakuje? 😉
Przy blutku, wifi albo gps – aku pada po dniu, max dwóch. Po SuperAMOLEDzie Samsunga szarość czerni Xperii SP rzuca się w oczy i razi, głównie za sprawą czarnego tła menu Androida, które obnaża mydło kontrastu IPSowego wyświetlacza. Z drugiej strony w SGS2 przy słabej baterii nie odpali się funkcji aparatu/kamery, a SONYakiem znacznie dłużej można filmować i pstrykać. Odpowiadam na razie tylko na postawione 2 pytania, ale warto opisać szerzej liczne walety i niektóre wady tego naprawdę dobrego funkcjonalnie smartfona. 😎
Hmm mimo,że w tej chwili jest on na 4 miejscu jesli chodzi o Xperie to nie zamieniłbym go na żaden inny smartfon z androidem.
Jest bardzo szybki i wydajny jeśli masz zainstalowane najpotrzebniejsze aplikacje typu latarka,ramcleaner itp.
Mam go już 4 miesiące i postanowiłem na próbę poużywać go i nosić bez futerału.
Przez miesiąc używania nie dostrzegłem nic oprócz lekkich zabrudzeń na ekranie spowodowanymi moimi tłustym lub brudnymi palcami.
Wystarczy zaopatrzyć się w szmatkę ekko i odpowiedni płyn.
Już po jednym przetarciu brud znika.
Co do baterii jej żywotność zmienia się za sprawą androida i używania internetu LTE.
Na startowym androidzie wytrzymywał mi max 1,5 dnia.
Po aktualizacji do 4.1.2 bateria potrafi trzymać 3,5 dnia dzwoniąc i pisząc esy
(bez używania neta i aplikacji)
Zaś przy słuchaniu muzyki przez słuchawki (Panasonic nauszne) po 2 godzinach bateria spadła do 92%.
Ogólnie bateria wytrzymała na odtwarzaczu ok 15,5 godziny nie ruszając prawie wogóle telefonu (później zaczęła sama wyłączać mi odtwarzacz w celu oszczędzania energii).
Telefon ma jeden minus:
Lubi od tak zgubić zasięg
Ciężko mu po przekroczeniu granicy złapać polską sieć (pomaga reset telefonu)
Wydaje mi się,że to nie problem sieci Play,a androida który coś namieszał
(mam nadzieje,że z kolejnym updatem problem zniknie)
Co do samego LTE-działa na prawdę szybko(dla mnie to wielki przeskok ponieważ korzystanie z neta na nokii n900 było trudne).
Nie jestem w stanie wykorzystać w miesiącu 2 gb.
Sama oferta abonamentu z telefonem była bardzo przystępna,za telefon dałem 1 zł w abonamecie za ok 120 zł.
Niektórym może przeszkadzać waga telefonu,ale dla mnie to np.plus,ponieważ lubie czuć telefon w kieszeni.
Trzeba się ostro natrudzić aby telefon się nagrzał,ale się da (nie towarzyszą temu żadne skutki uboczne).
Ekran jest bardzo czuły więc miałem na początku z nim problemy,ale teraz jest to dla mnie plusem.
Tryb samochodowy także spisuje sie bdb.
Telefon jest wspierany przez wiele aplikacji dzięki czemu używa się go na prawde przyjemnie i łatwo.
Posiada funkcję odbicia lustrzanego i strasznie mnie to ciekawi jak to działa,a nie mam żadnego sprzętu z tą opcją.
Nie mogę jeszcze zczaić jak wysyłać pliki dzwiekowe przez bluetooth
Co do samego wyświetlania obrazu oceniam go na bdb na szynach.
Gdyby nie ta czerń byłoby spoko.
Nie oglądałem na nim filmów,ale planuje to zrobić i przetestować jak wiele może unieść 😀
Aparat jest spoko w dzień,a w nocy jak większość smartfonów:Zdjecie zrobisz,ale to nie ten sam efekt co cyfrówką.
Sam wygląd jest na prawdę ładny.
Delikatny,dobrze leży w dłoni,klawisze są usytuowane bardzo dobrze.
Jedyne co denerwuje to nie do końca przylegająca klapka od baterii po prawej stronie (patrz na przycisk włączania/blokady)
1200zł za ten telefon to nie jakaś wygórowana cena
Za tą kwotę mamy młodszego brata Zetki od której nie odstaje,aż tak bardzo.
Telefon idealny dla osoby,ktorą nie stać na Xperię Z,ale nie chce kupować znacząco gorszego telefonu 🙂
Cześć wszystkim,
mam pytanie: czy w waszych xperiach SP głośnik przedni również jest przesunięty w prawo w stosunku do siatki ochronnej? Mam wrażenie jakby był krzywo zamontowany, część siateczki jest zaślepiona.
Ponadto automatyczne podświetlenie nie włącza się po zakończeniu rozmowy, trudno zakończyć połączenie , jak nie widać przycisku….
Ponadto miałam problem taki, ze po uruchomieniu nawigacji, gdy ktoś do mnie zadzwonił w głośniku słyszałam zarówno głosy a nawigacji jak i głos osoby dzwoniącej.
Czy ktoś miał podobne przypadki?
Jak lokalizujesz głośniczek pod mikrodziurkami siateczki??? Ja pod nimi ciemność widzę. 😉 Ekran włączasz metalowym okrągłym 'guziczkiem’ na prawym boku smartfona. Z nawigacji natomiast korzystam głównie swym starszym SGS2 i tam jest podobnie niestety, tzn. jeśli ktoś zadzwoni na mnie na tego Samsunga z odpaloną 'Navi’, to ja i rozmówca po drugiej stronie słyszymy poza swymi głosami także donośne komunikaty i sygnały dźwiękowe pracującej na Galaxy nawigacji. Przypuszczam więc, że tak samo jest z Sony Xperią SP. Z jednej strony to dobrze dla kierowcy, który jedzie na słuch według komunikatów, zamiast rozpraszać się zerkaniem w ekran, ponieważ nie utraci ważnych informacji, ale mniej komfortowe, jeśli odbierając rozmowę zna się trasę i można sobie pozwolić na oderwanie od głosu pilota nawigacji, a tu nie można go migiem na chwilę gadulca 'dezaktywować’. Wtedy to przeszkadza w konwersacji telefonicznej, ale cóż… Dla mnie z dwojga złego lepsze jest już to 'przeszkadzanie’ niż miałbym w krytycznym momencie zgubić drogę 🙄 i nadrabiać potem naście kilometrów w obcym terenie, tracąc czas, koszty użycia pojazdu oraz 'strzępiąc’ sobie nerwy. 😎 :lol
A jednak lokalizuję :-), chodzi mi o głośnik z przodu nad ekranem, mogę przesłać zdjęcie.
Poza tym wiem, ze ekran, tudzież telefon włącza się okrągłym guziczkiem , chodzi mi o brak czułości czujnika zbliżeniowego – nawet w trakcie rozmowy, gdy chcę włączyć telefon w tryb głośnomówiący to powinien ekran samoczynnie się podświetlić, a nie być wzbudzany przez manipulacje guzikami.
Poważna wada fabryczna: gdy zalogowany w 3G gubi ten zasięg, nie potrafi wrócić do 2G, wylogowany z sieci. Wtedy ani nie odbiera połączeń, ani nie łączy wychodzących, po prostu bywa nieużytkiem telefonicznym, niespodziewanie i podstępnie, bo pokazuje sygnał sieci belkami w górnym pasku ekranu, wprowadzając użytkownika w błąd. Jedyna skuteczna rada na w/w problemy z utratą zasięgu to ręczne ustawienie preferowanego trybu sieci: 'tylko GSM’. Wówczas smartfon trzyma się zalogowania wyłącznie w sieci gsm/2G, która ma znacznie lepsze pokrycie. Kiedy przychodzi skorzystać z szybkiego internetu w sieci 3G, o ile się w nim przebywa – trzeba zmienić te preferencje na 'tylko WCDMA’, ale po zakończeniu należy koniecznie znowu przywrócić 'tylko GSM’. Ten mankament w pełni usprawiedliwiałby żądania klientów bezpłatnej wymiany sprzętu na taki sam, wolny od wad, ale kto tak robi?
magda75 też mam problem z czujnikiem zbliżeniowym ,masz może rozwiązanie tego problemu czy serwis ?
Udało się naprawić czujnik ,już byłem trochę zdenerwowany :). Sam nie wiem jak dokładnie ale to wina oprogramowania. Po wpisaniu *#*#7378423#*#* w service tests -proximity switch caly czas bylo *on* i nie chciał wskoczyć na *off* zero reakcji .
Czytałem gdzieś na forum że nie może wyswietlać sie *TWÓJ BACKUP* ,zrobiłem backup i odinstalowałem jeszcze kilka fecebooków i innych twiterów 😀 i zadziałało.
Może komuś się przyda .Mam wersje android 4.1.2 ,może wersja 4.3 coś zmieni ,ale troszkę jeszcze poczekamy na oficjalna wersje.
Na wiele bolączek pomogła firmowa aktualizacja systemu – już nie mam kłopotu z wybudzaniem się ekranu w czasie rozmowy.
Jedna w moim przypadku nic nie pomogło czujnikowi ,telefon po 5 -10 min zaczynał działać poprawnie dlatego to mnie zmyliło jak zimny nie działał. Oddałem do serwisu wymienili CHAT CAMERA FPC ASSY C502/C503 i wszystko działa OK.
Witam, mam problem, bo nie wiem jak przerzucić muzykę/zdjęcia na karte sd. Ktoś wie ? Z góry dziękuję.
Kto wie JAK w nim WYŁĄCZYĆ cholerrrne automatyczne UZUPEŁNIANIE WYRAZÓW w SMS-ach? Krok po kroku konkretne czynności poproszę i z góry dzięki.
Nie znam Xperii SP. We wszystkich tel. z Androidem, z którymi miałem do czynienia za autouzupełnianie odpowiedzialna była klawiatura, a nie aplikacja SMS. Jeśli w SP jest inaczej, może najprościej będzie zacząć używać Hangouts?
Kto wie JAK w nim WYŁĄCZYĆ cholerrrne automatyczne UZUPEŁNIANIE WYRAZÓW w SMS-ach? Krok po kroku konkretne czynności poproszę i z góry dzięki.
muj stracił kolory pomocy