Samsung Avila był i nadal jest jednym z najlepiej sprzedających się telefonów z dotykowym ekranem, dostępnym w stosunkowo niskiej cenie. Producent chwalił się wielokrotnie milionami sprzedanych egzemplarzy. Nic dziwnego, że koreańska firma postanowiła iść za ciosem i wprowadzić na rynek udoskonaloną wersję tego telefonu. Nowa Avila została wzbogacona o GPS co pozwala oferować usługi lokalizacyjne.

Test Samsung Avila GPS
Test Samsung Avila GPS

Dane podstawowe

Telefon waży niespełna 94 gramy. Przy wymiarach 104x53x11.9mm sprawia wrażenie lekkiego i poręcznego. W nowym zestawie znajdziemy tez instrukcję obsługi, ładowarkę, płytę CD z oprogramowaniem do komputera oraz kabel USB do transmisji danych.

Test Samsung Avila GPS - bateria
Test Samsung Avila GPS – bateria

Avila wyposazona została w litowo-jonowa baterię o pojemności x mAh. Według producenta w sprzyjających warunkach powinna ona wystarczyć na 400 godzin pracy w trybie oczekiwania i 3.6 godziny rozmowy. Mogłoby być to trochę więcej – szczególnie czas rozmów wydaje się krótki. Telefon ma być dostępny w wersji czarnej, białej i srebrnej.

Funkcje i wyposażenie.

Multimedia

Test Samsung Avila GPS - kamera 3,2MPix
Test Samsung Avila GPS – kamera 3,2MPix

Cyfrowa kamera Avili ma rozdzielczość 3.2 Mpix, czyli tyle samo co model bez GPSu. Kamera ta nie powala jednak jakością zdjęć. Brak autofocusa, lampy błyskowej czy nawet diód oświetlających scenę wpływa na ostrość i nasycenie fotek. Rewelacji się nie spodziewajmy. Kamerę uruchamiamy przyciskiem umieszczonym po prawej części obudowy. Po chwili na ekranie ukazuje się podgląd sceny oraz różne przyciski do regulacji ustawień. Możemy zatem ustawić tryb fotografowania: pojedynczy, rozpoznawanie uśmiechu, zdjęcia seryjne, zdjęcia panoramiczne, mozaika oraz ramka. W tym ostatnim trybie wybrać można oczywiście szereg motywów ramek – począwszy od serduszek a na pliku Dolarów skończywszy. Podczas fotografowania wybrać można także typ scenerii : może to być portret, pocztówka, tryb nocny, zdjęcia w ruchu, zachód słońca lub tekst. Warto z nich czasem skorzystać – odpowiedni wybór może znacząco poprawić jakość zdjęć. W telefonie możemy także regulować ustawienia jasności, balansu bieli, zmienić jakość zapisu zdjęcia a także dodać szereg, widocznych natychmiast na ekranie efektów.

Przyklady w trybie automatycznym: Tutaj

Jeśli zechcemy nagrać filmik to nie ma problemu. Dużej rozdzielczości nie ma się co jednak spodziewać. 320×240 przy szybkości 15 FPS to maksimum na jakie stać ten model. Do najprostszych zastosowań powinno to jednak wystarczyć. Filmiki zapisywane są w formacie H.263 lub MP4.

Telefon wyposażony został w odtwarzacz muzyczny, który pozwala na sortowanie plików wg różnych kryteriów oraz tworzenie list odtwarzania. Żeby jednak zapisać w telefonie trochę muzyki, należy zaopatrzyć się w dodatkową kartę microSD. 100 MB pamięci jakie oferuje telefon to zdecydowanie zbyt mało. Producent podaje, że do slotu możemy włożyć karty o pojemności dochodzącej do 8GB. Odtwarzacz MP3 to nie wszystko. Avila pozwoli nam na rozpoznanie muzyki – sprawdzone działa, a także na słuchanie ulubionych stacji radiowych.

Test Samsung Avila GPS - odtwarzacz muzyki
Test Samsung Avila GPS – odtwarzacz muzyki

Wbudowane radio wspiera standard Radio Data System (RDS) co oznacza, że na ekranie telefonu zobaczymy dodatkowe informacje emitowane przez stację radiową. Oprócz odtwarzania muzyki, możemy oczywiście także zarejestrować dźwięk. Wbudowana dyktafon zapisuje pliki w formacie AMR a ich długość nie może przekroczyć 5 min. Muzyka może zostać odsłuchana na dołączonym do telefonu zestawie słuchawkowym, poprzez słuchawki bluetooth lub na głośniku. Nastawmy się jednak, że ustawienie większej głośności odtwarzania na głośniku doprowadzi do tego, że oprócz ulubionych dźwięków usłyszymy też trzaski. Przydatna okazuje się funkcja wyboru domyślnego miejsca zapisu naszych plików – dla plików muzycznych, fotek, obiektów wysłanych przez bluetooth możemy wybrać pamięć wewnętrzną lub kartę microSD.

Test Samsung Avila GPS - udostępnianie zdjęć
Test Samsung Avila GPS – udostępnianie zdjęć

Trend do integracji z portalami społecznościowymi widać także u Samsunga. Niedawno pisaliśmy o HTC HD2, który pozwala na przypisanie do kontaktu w książce telefonicznej profilu z Facebooka. W Avili wprawdzie tego nie ma, ale ikonka FB oczywiście jest. Oprócz niej, jeszcze 6 innych: youtube, Myspace, Picasa, Flickr, Photobucket i Friendster. Ciekawe, czy i kiedy pojawią się aplikacje do Naszej-Klasy? Kliknięcie na ikoni portali społecznościowych uruchamiają przeglądarkę webową telefonu. Jeśli jednak chcemy mieć informacje wyświetlane na bierząco na pulpicie głównym to lepiej skorzystać z widgetów do Twittera, Bebo czy Facebooka.

Test Samsung Avila GPS - Telix.pl na ekaranie telefonu
Test Samsung Avila GPS – Telix.pl na ekaranie telefonu

Avila wyposażona została w dotykową przeglądarkę internetową, która całkiem nieźle radzi sobie z wyświetlaniem bardziej skomplikowanych stron. Wspiera ona javascript, nie ma jednak obsługi flasha. Telefon ma czujnik położenia, więc przekręcenia go o 90 stopni zmienia orientację strony na ekranie. W niedrogim telefonie jakim z pewnością jest Avila przeglądarka robi dobre wrażenie. Jeśli jednak zestawimy ją z rozwiązaniami znanymi z bardziej zaawansowanych komórek Samsunga, HTC czy Apple’a widać wyraźnie, że w dziedzinie ergonomii przeglądania sieci zrobiono już o wiele więcej. Oprócz faktu, że strony ładują się wolno z uwagi na brak obsługi 3G, to dochodzi do tego jeszcze dosyć wolna obróbka materiału na ekranie –skalowanie, przesuwanie ekranu wymaga chwili cierpliwości zanim telefon dokona niezbędnych obliczeń.

Test Samsung Avila GPS - redagowanie wiadomości
Test Samsung Avila GPS – redagowanie wiadomości

Do przeglądania poczty służy wbudowany klient email. Wspiera on standard POP3 i IMAP. Przeglądanie poczty jest dosyć proste, możemy ustawić limity wielkości dla pobieranych wiadomości, przeglądać skomplikowane maila html (włącza się wtedy przeglądarka internetowa) a także synchronizować nasze kontakty dzięki usłudze Active Sync. Telefon pozwala także na otwieranie plików doc, xls, ppt i pdf.

Test Samsung Avila GPS - Kalendarz
Test Samsung Avila GPS – Kalendarz

Wśród prostych, acz przydatnych aplikacji znaleźć można kalkulator, przelicznik miar, wielostrefowy zegarek, stoper czy też notatnik. Jest też oczywiście kalendarz z widokiem miesiąca, tygodnia lub dnia. Pozwala on na dodawanie terminów i miejsc spotkań i nie jest zbyt zaawansowany.

Test Samsung Avila GPS - Zegar
Test Samsung Avila GPS – Zegar

GPS

Niedrogi telefon z GPS-em to jeszcze rzadkość. Postęp technologiczny idzie jednak nieubłaganie do przodu co powoduje obniżenie cen skomplikowanych układów elektronicznych. Dzięki temu, kosztująca kilkaset zł. Avila zyskała funkcję lokalizacji i możemy się spodziewać, że wkrótce wiele innych tanich telefonów wyświetli nam w końcu mapy na ekranie.

Test Samsung Avila GPS - nawigacja satelitarna
Test Samsung Avila GPS – nawigacja satelitarna

W testowanej Avili znaleźć można było dwie aplikacje nawigacyjne. Była to instalowana w wielu telefonach Google Maps oraz dostępna tylko w Plusie aplikacja Drogowskaźnik. Drogowskaźnik także wyświetli nam mapy, ale także poda lokalizację najbliższych bankomatów, restauracji, szpitali banków itp. Do telefonu dokupić można sobie dodatkowe akcesoria pozwalające na wykorzystanie go w charakterze samochodowej nawigacji – specjalny uchwyt do montażu na szybie auta.