Obsługa i ergonomia.

Test Samsung Avila GPS - ekran główny
Test Samsung Avila GPS – ekran główny

Avila wyposażona została w dotykowy ekran o rozdzielczości 400×240 px wyświetlający 262 tys. kolorów. Dotykowy wyświetlacz średnio sprawuje się w codziennym użytkowaniu. Wybieranie numerów, obsługa funkcji i programów przebiega bez większych problemów, jednak czasem trzeba wykonać ruch palcem kilka razy zanim telefon zareaguje. Nieco przyzwyczajenia wymaga dotykowa klawiatura widoczna na ekranie gdy obrócimy telefon o 90 stopni. Pisanie na niej tekstów wymaga nieco przyzwyczajenia, niemniej jednak w miarę szybko udało mi się tę sztukę opanować i napisać słowa od razu bez błędów. Telefon ma słownik T9 a podpowiedzi słów wyświetlany są w górnej części ekranu i można je szybko wybrać.

Test Samsung Avila GPS - Samsung widget
Test Samsung Avila GPS – Samsung widget

Na ekranie widać 3 wirtualne pulpity, które wygodnie przewijamy muśnięciem palca po wyświetlaczu. Na każdym z nich umieścić można widgety, czyli małe proste programiki udostępniające nam konkretną funkcję: czy jest to wyświetlanie danych pogodowych, czy bieżących wpisów w kalendarzu, czy ostatnich powiadomień z Facebooka – co kto chce. Obsługa widgetów jest podobna jak w wielu innych telefonach Samsunga – po lewej stronie ekranu w przewijanym pasku zaznaczamy ikonkę i przeciągamy ją na pulpit – widet uruchomiony. Usunięcie widgetu przebiega podobnie – przeciągamy go do paska po lewej stronie i funkcja znika z ekranu.

Test Samsung Avila GPS - menu główne
Test Samsung Avila GPS – menu główne

Menu główne telefonu, poprzez które uzyskamy dostęp do wszystkich funkcji Avili także podzielono na kilka przewijanych palcem części. Mamy tu do czynienia z podwójnym podziałem – poprzez zakładki w górnej części ekranu wybieramy między „Menu głównym” czyli zbiorem pogrupowanych w różne kategorie funkcji (np. Spis połączeń, Kontakty, Muzyka, Wiadomości,Organizer, Aparat) a skrótami – czyli trzema przewijamy pulpitami grupującymi funkcje społecznościowe, muzyczne oraz narzędziowe.

Test Samsung Avila GPS - telefon
Test Samsung Avila GPS – telefon

W dolnej części wyświetlacza znajdują się trzy programowe przyciski do włączania wybierania numeru (dialpad), książki telefonicznej i menu głównego telefonu. Zatrzymam się na chwilę przy książce telefonicznej. Numery w niej zapisane (maksymalnie 1000) możemy zebrać w grupy lub dodać do ulubionych. Jeśli zechcemy szybko dostać się do kontaktów zaczynających się na określoną literę to wystarczy wcisnąć palcem na ikonkę lupy a następnie przesunąć palcem pionowo po ekranie. Wyświetlają się wtedy kolejne litery alfabetu a po puszczeniu ikonki odpowiednie kontakty. Proste i pomysłowe. Do pojedynczego rekordu dodać można prywatne i służbowe numery telefonów, numery stacjonarne, faksu, zdjęcie, indywidualny dzwonek, adresy email, urodziny, notatki a nawet wybrać poziom natężenia wibracji.

Test Samsung Avila GPS - Kontakty
Test Samsung Avila GPS – Kontakty

Pod ekranem umieszczono 3 przyciski do obsługi funkcji telefonu. Klawisz nawiązania rozmowy, klawisz cofania oraz klawisz wyjścia z funkcji bądź wyłączenia telefonu. Z kolei po bokach obudowy znaleźć można przycisk blokady telefonu, spust migawki kamery cyfrowej a po drugiej stronie – klawisze do zmiany głośności. Obudowa wykonana została z plastiku. Jakość wykonania jest jednak dobra – nic w niej nie trzeszczy i nie skrzypi. Problem może się jednak pojawić, jak telefon używamy przez dłuższy czas –wiele osób zgłaszało problemy z szybkim zarysowaniem się zarówno plastikowej obudowy jak i wyświetlacza.

Test Samsung Avila GPS
Test Samsung Avila GPS

Podsumowanie

Avila GPS to może nie rewolucyjne, ale całkiem udane rozwinięcie rynkowego hitu jakim była poprzednia wersja tego telefonu. Oprócz dodania GPSu nic nowego tu nie znajdziemy. Telefon przekonuje niską ceną, w miarę dobrym dotykowym ekranem oraz wieloma przydatnymi funkcjami. Na minus zaliczyć można krótki czas rozmów, brak wsparcia dla transmisji 3G oraz niewielką pamięć urządzenia.

Marcin Horecki