Dane podstawowe

Test Motorola WX395
Test Motorola WX395

Najbardziej w dwuzakresowym GSM/GPRS telefonie Motorola WX395 cieszą jego właściwości muzyczne. Dodatkowej rozrywki dostarczy aparat cyfrowy 1.3MPix. Funkcja WebCamera umożliwia prowadzenie rozmów wideo z użyciem wbudowanego aparatu.

Test Motorola WX395 - Multimedia
Test Motorola WX395 – Multimedia

Aparat dla odbiorców ceniących sobie prostotę, łatwość obsługi i szybki dostęp do niezbędnych funkcji WX395 jest lekki (83g), niewielki (105×44.9×11.95 mm) oraz ma wygodną klawiaturę. Korzystanie z telefonu ułatwiaklawisz nawigacji oraz programowalne przez użytkownika klawisze umieszczone bezpośrednio pod wyświetlaczem. Urządzenie jest ponadto wyposażone w 2,4-calowy kolorowy ekran wykonany w technologii CSTN o rozdzielczości 128×160 pikseli.

Test Motorola WX395
Test Motorola WX395

Synchronizacji danych możemy dokonywać poprzez łączność Bluetooth z profilem A2DP/ AVRCP, który pozwala także słuchać muzyki na kompatybilnych słuchawkach lub port USB. Po podłączeniu do komputera telefonu kablem USB oraz przy zainstalowanej dodatkowej pamięci urządzenie możemy wykorzystać jako dodatkowy dysk. Faktem jest, że połączenia przez kabelek były stabilne i ani razu telefon się przy niech nie zawiesił. Znacznie trudniej do tego było wykorzystać Bluetooth. Telefon zbyt często odmawiał posłuszeństwa podczas transferu i to, aż do tego stopnia, że wymagał restartu. Może to wina, że w nasze ręce trafił testowy telefon jeszcze z niezbyt stabilnym oprogramowaniem.

Test Motorola WX395 - bateria
Test Motorola WX395 – bateria

Standardowa litowo-jonowa bateria o pojemności 650 mAh, według producenta powinna pozwolić na przeprowadzenie około 7 godzin rozmów lub pozostawienie telefonu w stanie czuwania na 380 godziny. Wynik przeciętny, należy jednak pamiętać, że w normalnym użytkowaniu czas ten będzie krótszy. Czas odtwarzania muzyki to ok. 10 godzin – sprawdzone. Warto dodać, że podłączenie poprzez kabel automatycznie ładuje baterię.

Funkcje i wyposażenie

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to WX395 z jednej strony niczym nie zaskakuje, z drugiej jednak – zawiera wszystko, co powinien oferować telefon należący do klasy, do której opisywana Motorola aspiruje. Telefon ma 2,0MB wbudowanej pamięci i gniazdo na karty microSD o pojemności do 2 GB pamięci.

Test Motorola WX395 - z tyłu telefonu mamy 1,3-megapikselowy aparat
Test Motorola WX395 – z tyłu telefonu mamy 1,3-megapikselowy aparat

O tym, że WX395 jest telefonem ze średniej półki świadczyć też może aparat fotograficzny. Maksymalnie rozdzielczość matrycy 1280×1024 pikseli mało zachwycająca i to w czasach, gdy standardem są 3 miliony. Dysponujemy czterokrotnym zoomem cyfrowym, przy czym większy zoom = mniejsza rozdzielczość. Jest także możliwość nagrywania klipów wideo.

Test Motorola WX395 - Aparat
Test Motorola WX395 – Aparat

Kamerką jednak możemy filmować tylko, gdy w telefonie mamy zainstalowaną kartę microSD. Aparat oferuje standardowy zakres ustawień. Można za to pobawić się samowyzwalaczem lub ramkami, standardowo do wyboru mamy ich dziesięć. Same zdjęcia może nie najlepszej jakości, ale do dołączenia do wiadomości MMS z wycieczki, czy na zrobienie ciekawej własnej tapety myślę, że będą całkiem udane. Minusem tego telefonu jest także długi czas (ok. 4-5 s) jaki upływa od naciśnięcia klawisza aparatu do zrobienia zdjęcia, który w praktyce uniemożliwia zrobienie nawet przeciętnego zdjęcia w ruchu. Kolejne 3-4 sekundy muszą upłynąć nim zdjęcie zostanie zapisane do galerii telefonu, dla fotograficznych sytuacji, to moim zdaniem sporo za długo.

Zdjęcia w ustawieniach automatycznych: Tutaj

W skład dodatków multimedialnych telefonu wchodzą: odtwarzacz MP3, odtwarzacz plików wideo oraz przeglądarka zdjęć. Odtwarzacz obsługuje pliki muzyczne w formacie MIDI, WAV, MP3.

Test Motorola WX395 - Odtwarzacz muzyczny
Test Motorola WX395 – Odtwarzacz muzyczny

Korzystanie z biblioteki muzycznej ułatwiają dedykowane przyciski muzyczne. Pozwalają one na przewinięcie do następnego lub powrót do poprzedniego utworu, zatrzymanie muzyki oraz regulację głośności.

Test Motorola WX395 - Equalizer
Test Motorola WX395 – Equalizer

Wśród narzędzi muzycznych znajduje się także rozbudowany equalizer pozwalający na podbicie wybranych częstotliwości odsłuchiwanych plików. Mamy wiele gotowych trybów, a także możemy sami sobie dopasować brzmienie utworu dla własnego ucha. To, czego trochę brakuje to radio. W przypadku dyktafonu można nagrywać rozmowę telefoniczną. Wbudowany tryb głośnomówiący umożliwia prowadzenie rozmów bez użycia rąk i odrywania się od aktualnych zajęć. Same dźwięki wydobywające się z głośnika zarówno podczas rozmów telefonicznych, jak i przy odtwarzaniu wszelkiej maści dźwięków i melodyjek były w miarę znośne tylko przy niskim poziomie głośności, przy wyższych niestety, ale dało się słyszeć skrzypienia i różnego rodzaju zniekształcenia. Moim do słuchania ulubionej piosenki lepiej wykorzystać zestaw słuchawkowy.

Test Motorola WX395 - Kontakty
Test Motorola WX395 – Kontakty

Książka telefoniczna mieści 800 numerów. Do nazwiska dodać można numer domowy, numer w pracy/biuro, numer komórkowy oraz adres email. Poszczególne wpisy można przydzielić do grup użytkowników, przypisać indywidualną melodię, obrazek itp.

Test Motorola WX395 - standardowy Kalkulator
Test Motorola WX395 – standardowy Kalkulator

Wbudowany w telefon prosty Organizer oferuje kilka prostych, ale przydatnych funkcji takich jak zegar, alarm, kalkulator, przelicznik, Profile.

Test Motorola WX395 - Narzędzia
Test Motorola WX395 – Narzędzia

Gry i aplikacje, ta zakładka niczym nie zaskakuje, dwie zainstalowane standardowo gry: Kurczaki i UFO.

Test Motorola WX395 - przeglądarka internetowa
Test Motorola WX395 – przeglądarka internetowa

Przeglądarka Internetowa wyposażona w protokół WAP 2.0. i GPRS (class 10), pozwala na w miarę szybkie odbieranie i wysyłanie danych. Po skonfigurowaniu przeglądarki telefon bez otwiera mnie rozbudowane strony internetowe. Średnia wielkość ekranu, o nim w dalszej części tego testu, nie pozwala na zbyt wiele, ale na potrzeby poszukania np. na WAP-ie serwisu Telix wystarczy.