Mocną stroną testowanego sprzętu jest uproszczone menu i rzeczywiście, trudno się w nim pogubić. Nawet początkujący użytkownicy, nieobeznani z elektronicznymi gadżetami, nie będą mieć problemu z uruchomieniem prowadzenia do wybranego miejsca.

Po uruchomieniu urządzenia widzimy ekran główny ekran główny, który dla wygodnej obsługi został podzielony na kilka sekcji. Zaraz na pierwszy rzut oka, bez czytania instrukcji znajdziemy wszystko czego nam potrzeba.


    1 – aplikacja Yanosik – by móc skorzystać z aplikacji należy się najpierw zarejestrować lub zalogować w systemie Yanosik. Po wykonaniu tej czynności uzyskujemy dostęp do przycisków zgłaszania zdarzeń drogowych (kontrola prędkości, nieoznakowani, fotoradar, inspekcja, zagrożenie), oraz informacji o njbliższym zdarzeniu drogowym zgłoszonym przez innych użytkowników systemu. Przyciskiem z ikoną domu możemy przejść bezpośrednio do aplikacji Yanosik.

    2 – Pogoda – aktualna pogoda w miejscu, w którym się znajdujemy. Ikona wskazuje temperaturę, stopień zachmurzenia, prędkość wiatru oraz opady. Podotknięciu ikony otrzymujemy prognozę na najbliższe godziny i dni.

    3 – NavRoad INFO – przycisk ten uruchamia dedykowany dla urządzeń NavRoad portal informacyjny dla kierowców. Znajdziemy tutaj najnowsze wiadomości, informacje o ograniczeniach dla pojazdów ciężarowych, informacje o kraju, w jakim się aktualnie znajdujemy, taryfikator mandatów czy listę znaków drogowych. Usługa NavRoad INFO jest cały czas rozwijana i działa w wersji testowej.

    4 – Panel aplikacji dodatkowych – w tym miejscu możemy umieścić dodatkowe aplikacje firm trzecich zainstalowane poprzez wbudowany menedżer plików. By dodać aplikację do ekranu głównego wystarczy dotknąć jednego z przycisków a następnie wybrać żądaną aplikację. By usunąć lub zmienić aplikację należy przytrzymać palec na wybranym przycisku przez około jedną sekundę.

    5 – Ustawienia i wskaźniki – przycisk przenoszący użytkownika do ustawień urządzenia, które zostaną omówione w osobnym rozdziale. Na przycisku znajdują się również wskaźniki sygnału GPS (satelita) oraz połączenia Internetowego (globus). Gdy wskaźnik sygnału GPS jest czerwony oznacza to, że urządzenie nie jest połączone z satelitami GPS. Przy prawidłowym połączeniu GPS kolor wskaźnika zmienia się na zielony. Z kolei brak połączenia Internetowego sygnalizowany jest szarym kolorem globusa, który zmienia się na niebieski, gdy połączenie z Internetem działa prawidłowo.

    6 – Włącznik rejestratora trasy – naciśnięcie tego przycisku włącza lub wyłącza wbudowany w urządzenie rejestrator trasy (DVR). Gdy Rejestrator jest aktywny na ikonie miga czerwony punkt.

    7 – Odtwarzacz muzyki – uruchamia wbudowany odtwarzacz muzyki przechowywanej na karcie microSD.


Ekran menu ustawień

    1 – Ustawienia sieci komórkowej – umożliwia ręczną edycjęutawień sieci komórkowej

    2 – Ustawienia transmitera FM – w tym menu zmienimy ustawienia wbudowanego w urządzenie transmitera FM – włączymy go, ustawimy żądaną częstotliwość oraz włączymy funkcję Auto FM, która umożliwi transmisję dźwięków z nawigacji tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne

    3 – Test GPS – wbudowany w urządzenie tester sygnału GPS

    4 – Wskaźnik baterii – wskaźnik informujący o poziomie naładowania wbudowanego akumulatora. Gdy poziom naładowania spadnie poniżej 30% ikona zmienia kolor na czerwony. Dodatkowo, gdy urządzenie jest podłączone do źródła zasilania nad baterią pojawia się ikona błyskawicy

    5 – Bluetooth – możemy tutaj włączyć Bluetooth oraz sparować urządzenie UNI z innym urządzeniem bądź akcesorium

    6 – Użycie danych – statystyki użycia danych wysłanych i odebranych przez sieć komórkową oraz Wi-Fi. W menu tym możemy dodatkowo włączyć lub wyłączyć transmisję danych

    7 – Rejestrator trasy – przejście do ekranu wbudowanego rejestratora trasy. Zostanie on omówiony w osobnym rozdziale
    8 – Jasność ekranu – możemy tutaj zmienić poziom jasności ekranu korzystając z predefiniowanych wartości, włączyć automatyczną regulację jasności lub ustawić ją ręcznie przy pomocy suwaka

    9 – Wi-Fi – menu sieci bezprzewodowej Wi-Fi, dzięki któremu możemy połączyć się z siecią tego typu

    10 – Yanosik AutoRun – opcja ta (domyślnie włączona) zapobiega zamknięciu aplikacji Yanosik. Ustawienie to nie powinno zostać zmieniane, jeżeli system działa poprawnie

    11 – Wycisz – przycisk wycisza wszystkie dźwięki w urządzeniu. Gdy urządzenie jest wyciszone ikona zmienia kolor na czerwony.

    12 – Dodatkowe ustawienia – przycisk przenosi do podmenu dodatkowych ustawień

    13 – Przycisk DOM – wciśnięcie tego przycisku zawsze skutkuje powrotem do ekranu głównego

Jak wcześnie wspomniałem urządzenie oparto o system operacyjny Android w wersji 6.x.. Moim zdaniem nie jest to szczególnie dobre rozwiązanie, bowiem czas od przekręcenia kluczyka do uruchomienia w pełni nawigacji jest dość długi. Dla samej rejestracji, czy nawigacji nie jest to może zbyt uciążliwe. Ale w przypadku, gdy chcemy skorzystać z kamery cofania, to musimy odczekać ponad 46 sekund. Przy tym manewrze liczy się bezpieczeństwo, które nie zawsze ułatwiają gabaryty naszego samochodu i wysoko umieszczone tylne szyby, dlatego warto, aby producent jeszcze dopracował tę funkcję. Z informacji informatyków Navroad, aby przyśpieszyć start urządzenia, warto go zostawiać na czuwaniu. Niestety sprawdza to się tylko, w przypadku ktrótkiego postoju. Warto bowiem pamiętać, ze w tym przypadku kamera cały czas rejestruje obraz, a co za tym idzie rozładowuje baterię.

Zaletą urządzenia jest duża szybkość wyznaczania trasy, co jest szczególnie istotne kiedy kierowca zboczy z wyznaczonej drogi. Jako serce urządzenia zastosowano sprawdzony w rozwiązaniach nawigacyjnych 4-rdzeniowy MT 6580 taktowany zegarem 1,3 GHz. Dodatkowo, w UNI zamontowano 1 GB pamięci RAM DDR3 oraz 8 GB pamięci wewnętrznej FLASH. Taka konfiguracja sprzętowa zapewnia szybkie wytyczanie tras oraz stabilną pracę z programami nawigacyjnymi. Nawigacja szybko wyszukuje alternatywę. Ani raz system nawigacji nie przywieszał się w trakcie jazdy, procesor miał zapas mocy obliczeniowej. W urządzeniu pracuje 66-kanałowy moduł GPS (MSR2112), który zapewnia wysoką jakość sygnału, co przekłada się na szybką i trwałą łączność z satelitami nawigacyjnymi. Pamięć urządzenia można rozszerzyć o dodatkowe 64 GB za pomocą karty microSD/SDHC. Do współpracy urządzenia z tą nawigacją nie mamy żadnych uwag, co z kolei sprawia, że docieraliśmy się tam, gdzie planowaliśmy bez zbędnych opóźnień i utrudnień.