Dane podstawowe

Motorolę C650 cechuje prosty ale nowoczesny design. Średniej wielkości ekran (5 linii tekstu/1 linia ikon) ma rozdzielczość 128 x 128 pikseli i paletę 65,536 kolorów. Prawie pod każdym kątem łatwo odczytujemy informacje, które wyświetla nam telefon – nawet w słoneczny dzień widoczność jest dość dobra. Obudowa telefonu została wykonana z dobrej jakości plastiku. Wymiary zewnętrzne telefonu to 102,55 x 44 x 19,6 mm, zaś waga wynosi 78 gramów. Motorola C650 działa w trzech zakresach, GSM 900, 1800 i 1900 – ta ostatnia przyda się w przypadku podróży do Ameryki Północnej. Litowo-jonowa bateria o pojemności 800 mAh wystarcza według producenta na 215 godzin czuwania lub 350 minut rozmowy. Dane te są według mnie nieco zawyżone. Aparat wytrzymał 2 dni po pierwszym ładowaniu: pół godziny rozmowy i dużo „chodzenia” po Menu. Po kolejnym ładowaniu i przy mniej intensywnej eksploatacji bateria telefonu rozładowała się po 4 dniach.

Funkcje i wyposażenie

Pierwszą czynnością jaką musi wykonać użytkownik telefonu jest włożenie karty SIM. W tym celu trzeba rozłożyć telefon i wyjąć baterię, pod którą umieszczana jest karta. Rozebranie C650 i ponowne złożenie wymaga lekkiej wprawy i może sprawiać niedoświadczonym użytkownikom trochę problemu oraz obawy o uszkodzenie klapki. Motorole uruchamiamy i wyłączamy go za pomocą klawisza umieszczonego na przednim panelu, który także służy m.in. do: zakończenia połączenia po zakończeniu rozmowy oraz wyjścia z menu bez dokonywania zmian.

Jedną z ciekawszych funkcji jest wbudowany aparat cyfrowy z czterokrotnym cyfrowym zoomem umieszczony w tylnej części obudowy. Aby uaktywnić aparat fotograficzny telefonu należy wejść w zakładkę „Multimedia”, można także zrobić sobie skrót do tej funkcji. Aktywny obraz wizjera wyświetlany na ekranie daje bezpośredni dostęp do takich funkcji aparatu jak: powiększenia lub zmiany jasności, pozostałe czynności dostępne są poziomu menu. Aparat oferuje możliwość robienia zdjęć w trzech rozdzielczościach: 640×480, 320×240 i MMS 160×120. Przechodząc do zakładki „Menu obrazów” możemy sobie zmienić ustawienia: wybór warunków oświetlenia ( Automatycznie, Słonecznie, Pochmurno, Wnętrze – dom lub biuro i Noc), zmianę stylu ( Kolor, Czarne i Białe, Niebieskawy, Antyczny, Czerwonawy i Zielonkawy) oraz uaktywnić Samowyzwalacz (5 lub 10 sekund). Jakość rejestrowanych zdjęć moim zdaniem nie odbiega od standardu dla tego typu urządzeń (przykład w załączonych zdjęciach).

Kliknij aby zobaczyć porównanie

Pamięć telefonu ma dosyć ograniczoną pojemność: 1,5 MB. Należy tu także zaznaczyć, że telefon ten kupowany u naszego operatora ma tę pamięć już w znacznym stopniu zapełnioną różnego rodzaju plikami, których niestety nie można usunąć: obrazki, dzwonki, gry, aplikacje itp.

Duże wrażenie robią dzwonki MIDI, które następnie możemy remiksować przy pomocy oprogramowania MotoMixer. Aparat ponadto odtwarza dzwonki MP3, które brzmią wręcz rewelacyjnie. Niektóre dzwonki są sztywno powiązane z alarmem wibracyjnym. Telefon fabrycznie posiada całą gamę gotowych polifonicznych dzwonków MIDI. Dodatkowe melodyjki w tym formacie mogą być ściągane przez WAP lub bezpośrednio z komputera. Alarm wibracyjny jest dość silny i jest dobrze wyczuwalny np. w kieszeniach ubrania, lecz co za tym idzie również trochę głośny zwłaszcza w nocy, gdy aparat leży na twardej powierzchni.

Do transmisji danych wykorzystać można protokół GPRS. Pobieranie danych w transmisji GPRS może dochodzić do 53.6 kbit/s a wysyłanie do 26.8 kbit/sekundę. C650 posiada przeglądarkę obsługującą WAP w wersji 2.0. Pozwala ona na zapisywanie często używanych stron w formie zakładek. Poprzez przeglądarkę WAP możliwe jest pobieranie plików muzycznych, gier, obrazków lub motywów zmieniających wygląd menu. Do komunikacji telefonu z komputerem służy połączenie poprzez port miniUSB (oprogramowania i kabelka połączeniowego niestety nie ma w wyposażeniu a szkoda)

Przydatną dla wielu osób funkcją okaże się Organizer. Gdy wejdziemy do menu Narzędzia Biurowe, na ekranie pojawiają się następujące pozycje: Kalkulator i przelicznik walut, Terminarz, Skróty, Usługi wybierania, Czat i Budzik. W sumie niezła kolekcja prostych, ale przydatnych aplikacji.

Książka telefoniczna C650 oferuje nam przydzielenie numerów do 4 grup (Business, Personal, General i VIPs), możemy dopasować indywidualnie do każdego kontaktu nazwę głosową, obrazek i zdjęcie, dzwonek a także sygnał świetlny lub ikonę. Niestet,y te funkcje nie są dostępne dla wpisów zapisanych na karcie SIM. Wybrany numer (lub wszystkie numery) możemy przesłać do innego telefonu za pomocą SMS lub MMS. Producent podaje, iż w pamięci aparatu można zapisać maksymalnie 1000 pozycji, z zapisaniem imienia, nazwiska, e-mail, 6 numerów z opisem (Dom, Główne, Praca, Komórka, Fax i Pager). Większych problemów z kopiowaniem wpisów z karty SIM do telefonu nie miałem. Trochę denerwujące jest to, że kontakty z karty SIM skopiowane na telefon pozostają nadal widoczne i nie pozostaje nam nic innego jak je kolejno pousuwać. Zapisy w książce możemy posortować wg: Nazwy, Pozycji, Nazwy głosowej lub E-mail.

Ciekawą funkcją jest tzw. Notatnik, w którym zapisywane są najczęściej wykorzystywane ciągi cyfr wprowadzonych z klawiatury. Może to być ostatnio wybrany numer lub numer, który został prowadzony, ale połączenie nie zostało zrealizowane. Wpisy z Notatnika możemy w prosty sposób edytować do Książki Telefonicznej.
Z Menu „Narzędzia biurowe” mamy dostęp poprzez zakładkę Usługi Wybierania do bardzo przydatnych funkcji: Wybieranie głosowe, Wybieranie ustalone, Usługi operatora i Szybkie wybieranie.