Sercem Moto X Play jest chipset Qualcomm Snapdragon 615 (MSM8939). Do dyspozycji otrzymujemy moc ośmiu, 64-bitowych rdzeni Cortex-A53 (4x 1,7 GHz + 4x 1 GHz) oraz układu graficznego Adreno 405 – 550 MHz. Smartfon wyposażono dodatkowo w 2 GB pamięci operacyjnej, zaś na dane dostępne jest 16 GB pamięci wewnętrznej (,z czego dostępnych mamy ok. 11 GB), którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD aż do 128 GB. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie zadowoli większość użytkowników urządzeń mobilnych, a fani gier będą z niego zadowoleni.


Smartfon płynnie odtwarza multimedia, i w zupełności wystarcza do zabawy, w te mniej wymagające tytuły z Google Play. Bardziej wymagające mogą mu troszkę sprawiać i nie oferować już tak dobrej płynności. Szkoda tylko, że podczas dłuższej zabawy SPU, troszkę się grzeje. Nie zauważyłem jednak, aby to miało wpływ na szybkość i płynność w obsłudze oprogramowania. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 36600 punktów.



Moto X Play XT1562 pracuje pod kontrolą czystej edycji systemu operacyjnego Android 5.1.1 Lollipop, który Lenovo podczas testów zaktualizowało do v6.0.1 (Marshmallow).


Producent wprowadził tu tylko drobne zmiany, które w tym wydaniu są naprawdę przyjazne w obsłudze. Optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa bardzo płynnie i stabilnie.


Fabrycznie zainstalowanych jest kilka narzędzi od Motoroli, które usprawniają obsługę urządzenia i sprawiają, że smartfon przewiduje, co użytkownik chce zrobić i robi to za niego. Należą do nich Moto Assist, Display, Actions oraz Voice. Atutem Moto X Play, jest m.in. funkcja Moto Actions, czyli aktywowanie niektórych funkcji za pomocą gestów wykonywanych smartfonem. Można w ten sposób szybko włączyć aparat (dwukrotnie obracając telefon w dłoni) lub włączyć/wyłączyć funkcję latarki (poprzez potrząśnięcie telefonem). Z kolei Moto Voice pozwala na sterowanie smartfonem za pomocą głosu. Można w ten sposób zapytać o drogę, szukać informacji lub uzyskać odpowiedzi na pytania, wszystko bez dotykania urządzenia.


Funkcja Moto Assist sprawia, że Moto X Play nauczy się zachowań oraz nawyków użytkownika, a następnie samoczynnie rozróżni, czy jest on w samochodzie, w pracy, czy w domu i dostosuje ustawienia do jego potrzeb.


Pomimo upychania do współczesnych telefonów coraz większej ilości różnych gadżetów, to o łączność jest najwięcej zapytań do testowanych urządzeń. Lenovo Moto X Play XT1562, pod tym względem niczego nie brakuje. Smartfon ma wbudowane dwa szybkie modemy: 4G/LTE kat.4 (1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 41) oraz kartę Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n, moduł Bluetooth 4.0 LE, NFC, a także odbiornik GPS/GLONASS.


Z łącznością za pośrednictwem Wi-Fi nie miałem najmniejszego problemu. Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w Moto X Play ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg.


Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS oraz GLONASS używałem podczas jazdy samochodem i przykro mi to napisać, ale cechuje się niezbyt stabilną pracą. Pomimo, ze szybko łapał tzw. fixa, to często go gubił i zamiast płynnego podawania przebiegu trasy komunikował o szukaniu satelity.