Huawei P8 pracuje w oparciu o platformę Google Android 5.0 Lollipop, który jest w języku polskim. O elegancki design interfejsu użytkownika zadba EMUI 3.1. Nakładka to także wiele przydatnych preinstalowanych aplikacji i przydatnych, ładnie wykonanych widżetów.


Autorski interfejs użytkownika charakteryzuje się tym, że nie mamy tu osobnego Menu, z posegregowanymi aplikacjami. Wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. Jedyne, co możemy zrobić, to potworzyć foldery grupujące ikony. Ponadto zastosowanie interfejsu użytkownika EMUI 3.1 zapewnia nam nieograniczone możliwości personalizacji telefonu, mamy możliwość zmiany wyglądu interfejsu, dzięki czemu, gdy tylko znudzi nam się dana nakładka, możemy szybko wczytać inną (nowe kolory, ikonki, czcionki itp.).


W sytuacji kiedy telefon zidentyfikował oraz połączył się z urządzeniem Bluetooth, takim jak np. Huawei TalkBand B2 (TalkBand B2 – smartband, który można nosić na ręce lub w uchu), urządzenie może być automatycznie odblokowane bez konieczności wpisywania hasła.


Seria P8 pracuje pod kontrolą nowego, autorskiego procesora Kirin 930, który według producenta, zwiększa wydajność smartfona nawet o ponad 20%, w porównaniu do innych urządzeń, cechujących się porównywalnym czasem pracy baterii. Testowane urządzenie napędza 64bit układ Hisilicon Kirin 930, którego 8 rdzeni (4 × 1,5 GHz Cortex-A53 + 4 × 2 GHz Cortex-A53e) pracuje z częstotliwością 2 GHz. Procesor wspomaga układ graficzny Mali-T624oraz 3 GB pamięci RAM oraz, w testowanej wersji 16 GB pamięci wewnętrznej, z czego dla użytkownika pozostaje około 11 GB. Pamięć dodatkowo można rozszerzyć poprzez gniazdo microSD o kolejne 128 GB.


Smartfon w popularnym Antutu osiąga wyniki na poziomie 46200 pkt co pozwoli mu obsługiwać duże aplikacje, wielozadaniowość i wszystkie gry ze sklepu Play. Ameryki nie odkryje jak napiszę, że wszystko działa piorunująco szybko – nie ma tu żadnych przestojów, ani lagów. Przewijanie po ekranach, jak i po stronach WWW, angażując w to maksymalnie szybkość naszych palców i jest natychmiastowe, a urządzenie radzi sobie dobrze także z wymagającymi scenariuszami, jak odtwarzanie wideo, czy granie w zaawansowane mobilne gry. Do czego mógłbym się przyczepić, to do nadmiernie nagrzewającego się procesora, ale to już jest taka specyfika tego układu, która nie wpływa ujemnie na działanie urządzenia.





Lista obsługiwanych standardów komunikacyjnych w Huawei P8 jest taka, jakiej można się spodziewać po flagowcu tego typu, czyli jest tu 4G LTE-A – obsługujący maksymalną prędkością transferu danych w sieci 4G na poziomie 300Mbps, Wi-Fi 2.4GHz, b/g/n zgodność z Wi-Fi Direct, NFC i Bluetooth 4.1+LE oraz moduł. Wszystkie one działają tak, jak powinny (nie zaobserwowałem żadnych problemów).


Co zatem oferuje Huawei?. Dzięki zoptymalizowanej wydajności sieci 4G w roamingu, P8 może się połączyć z siecią w roamingu około trzy razy szybciej od standardowych smartfonów – podczas prezentacji przechwalał się Huawei. Pod względem zasięgu smartfon ma się czym pochwalić. Podczas surfowania po stronach WWW przydaje się funkcja LINK+, która inteligentne przełącza się pomiędzy sieciami 3G/4G a Wi-Fi, zależnie od tego, która oferuje większą prędkość. P8 oferuje nam bardzo dobrą jakość połączeń. Ponadto producent oferuje bardzo pożądane funkcje w zakresie transmisji głosu i generowania dźwięku. Rozmówcy nie uskarżali się na głośność czy jakiekolwiek zakłócenia podczas rozmowy, nawet na hałaśliwej ulicy. W hałaśliwym otoczeniu użytkownik może zwiększyć głośność o 58% ponad normalny poziom. Z kolei, gdy musimy porozmawiać w miejscu, gdzie silnie wieje, smartfon – przy wykorzystaniu zestawu słuchawkowego z mikrofonem – potrafi wyeliminować nawet 90% generowanego przez wiatr hałasu. Dodatkowo, smartfon pozwala na prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym z odległości nawet 2 metrów od smartfona.

pomiar w zacienionym miejscu
pomiar w zacienionym miejscu

O czułości odbiornika GPS/AGPS. nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej, czy też pieszej.