Desire 816 został wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1280 na 720 pikseli i 267 ppi. Mimo, że w porównaniu do obecnych flagowców rozdzielczość nie powala, treści wyświetlane na ekranie są bardzo czytelne a piksele nie rzucają się w oczy. Pozostałe parametry, takie jak nasycenie barw, kontrast i kąty widzenia stoją na bardzo wysokim poziomie. Dodając do tego doskonałą reakcję na dotyk, korzystanie z tego wyświetlacza to sama przyjemność. Gdyby tylko ramki po bokach były nieco cieńsze…


Phablet pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4.2 KitKat, wzbogaconego o autorską nakładkę HTC Sense 6.0. Po naciśnięciu przycisku blokady, ruch palca w górę powoduje przeniesienie do ostatnio używanego miejsca w systemie, a w prawo lub w lewo odpowiednio do aplikacji BlinkFeed oraz ekranu głównego.


Sense 6.0 to prosta i lekka nakładka od Androida, której estetyka trafiła w moje gusta. Jednym z jej głównych elementów jest wspomniany już BlinkFeed, czyli taki Flipboard od HTC. aplikacja ta stanowi osobny ekran, wyświetlany zawsze całkiem z lewej strony, i odpowiada za integrację wszystkich aktywności z naszych portali społecznościowych, wiadomości z agencji informacyjnych i innych źródeł zainteresowań oraz wpisów i zadań z kalendarza. To dobra opcja dla tych, którzy chcą być ciągle „na bieżąco”, ale jeśli się nam nie spodoba, możemy bez przeszkód wyłączyć ją w ustawieniach.


Launcher pozwala na utworzenie maksymalnie 5 ekranów, które możemy wyposażyć w ładnie zaprojektowane widżety od HTC.


Rozwijana belka powiadomień bardzo przypomina tą z „czystego” Androida: z jednej strony zawiera najnowsze powiadomienia a z drugiej skróty do najbardziej potrzebnych funkcji, których kolejność możemy edytować. Różnica dotyczy jednak sposobu uruchamiania. W Desire 816 pojedyncze dotknięcie włącza lub wyłącza daną opcję a dłuższe przytrzymanie przenosi nas do jej ustawień, podczas gdy w „czystym” Androidze jest dokładnie odwrotnie. Rozwiązanie HTC wydaje mi się bardziej intuicyjne.


Lista aplikacji wyświetlana jest w standardowym układzie siatki 4×5 ikon lub ewentualnie 3×4. Praktyczną opcją jest możliwość sortowania nie tylko wg liter alfabetu czy najnowszych programów, ale także wg własnego „widzi mi się”. Doceniłem także funkcję ukrywania dowolnych aplikacji z menu, która pozwala zachować porządek. W końcu po co mamy dublować ikony, które przenieśliśmy sobie na któryś z ekranów albo widzieć te, z których nie korzystamy a nie można ich usunąć?


Jeśli chodzi o autorskie aplikacje od HTC, to nie jest ich zbyt dużo. Są to przede wszystkim standardowe programy, takie jak Klient poczty, Kalendarz, Zegar, Kalkulator, Pogoda, Notatki głosowe czy Zadania. Miłym akcentem jest zmiana barwy górnej belki pod kolor danej aplikacji a dopracowany interfejs cieszy oczy.


Do ciekawszych aplikacji można zaliczyć Szkicownik, Kid Mode oraz Car. Szkicownik to rodzaj notatnika, w który możemy rysować, dodawać zdjęcia, nagrania głosowe, naklejki itp. Może spodobać się najmłodszym, podobnie jak Kid Mode, czyli tryb dla dzieci, w którym mogą one oglądać bajki, rysować, oglądać książki z obrazkami czy uruchamiać wybrane przez nas aplikacje. Aplikacja Car to już program dla większych dzieci, idealny do jazdy samochodem. Duże ikony ułatwiają dostęp do nawigacji, odtwarzacza muzyki czy nawiązania połączenia w trybie głośnomówiącym.


Ustawienia zostały utrzymane w jasnej kolorystyce i są bardzo intuicyjne. Znajdziemy tu m. in. możliwość zmiany motywu nakładki.