Funkcje i wyposażenie

Wraz z odsłoną Android 2.2 Froyo firma HTC zdecydowała się na odświeżenie interfejsu użytkownika HTC Sense.

Informacje na temat HTC Sense możecie znaleźć w recenzji modelu HTC Desire oraz HTC Legend. Tutaj skupimy się na zmianach oraz najważniejszych funkcjach urządzenia. Niektóre fragmenty ze względu na brak zmian są cytatami ze wspomnianych artykułów.

HTC Sense nie przeszedł diametralnej zmiany tajwańska firma stara się doszlifować własną nakładkę do granic perfekcji. Na ekranie głównym jak to w Androidzie bywa mamy możliwość edycji widżetów. Na dole znajduje się pasek z trzema ikonami: wszystkie aplikacje, telefon, personalizuj na górze pasek powiadomień.

W nowym HTC Sense pasek powiadomień stał się również „menadżerem aplikacji” wyświetlającym ostatnio uruchomione programy. Nie koniecznie dla mnie jest to pomysł trafny. Jeśli tą samą funkcję możemy uruchomić przytrzymując klawisz home. Może jednak niektórzy z Was będą preferowali właśnie pasek powiadomień. Powinna jednak znaleźć się tam opcja szybkiego włączenia sieci Wi-Fi, GPS, Bluetooth, wyłączenia dzwonka, itd. podobnie jak w modelu Galaxy S.

Ekran główny składa się z 7 w pełni konfigurowalnych widżetów, do każdego z nich można przejść w szybki sposób wykorzystując multiitouch- gest szczypiec, lub naciskając przycisk „ekran główny”. W tym momencie zostanie wyświetlonych 7 miniaturek ekranów dzięki czemu użytkownik będzie miał możliwość przeskoczenia do jednego z nich. Widżetów jest jeszcze więcej niż było od Zegar, po lokalizację kończąc na ustawieniach, Facebook.

Nie zabrakło możliwości szybkiego pobierania widżetów, scen (kompozycje ekranu), skórek, tapet, dzwonków dzięki HTC Hub.

Zmianą istotną jest pojawienie się właśnie aplikacji HTC Hub oraz HTC Likes. Nie mówiąc o pozostawieniu świetnego programu Friend Stream (centrum wiadomości z serwisów społecznościowych) oraz dostępu do Facebook, Peep.

Widżet Friend Stream pozwala na wyświetlanie aktualizacji statusów z Facebook’a, Twitter’a, Flickr’a bezpośrednio na ekranie głównym. Dzięki czemu możemy pozostać w stałym kontakcie ze znajomymi.

Przeglądania internetu jest bardzo wygodne dzięki Androidowi 2.2 Froyo oraz szybkiemu procesorowi. Urządzenie obsługuje Adobe Flash (działanie elementów Flash nie jest rewelacyjne, czasami nawet nie poprawne, jednak lepszy rydz niż nic). Strony ładowane są w mgnieniu oka i wyświetlają się w większości przypadków tak jak na naszych komputerach (no chyba, że istnieje wersja mobilna serwisu). YouTube oczywiście działa bez większych problemów, posiada również dedykowaną aplikację. Pomimo procesora o taktowaniu 800 MHz, a nie 1GHz zauważanie różnicy w działaniu między HTC Desire, a Desire Z graniczy z cudem. Wszystko dzięki m.in Androidowi 2.2 Froyo, który jest znacznie szybszy od swojego poprzednika nie wspominając o większej ilośći pamięci RAM.

Aparat 5MP (2592×1944 pikseli ) staje się powoli standardem wspomnianych urządzeń wysokobudżetowych z Androidem. Wykonywanie zdjęcia nie powalą na kolana, są one dobrej jakości. Małą zmianę przeszedł interfejs aplikacji „aparat”, przez co stał się on jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Po naciśnięciu ikony zmiany sceny mamy możliwość szybkiego wyboru dostępnych scen od sepi po akwarele, posteryzację. Ułatwiona również przybliżanie obrazu dzięki belce przy lewym boku urządzenia oraz wykonywanie zdjęć dzięki fizycznemu przyciskowi aparatu na prawym boku telefonu oraz ciągłemu auto-focus. Lampa błyskowa LED pozwoli na uzyskanie dobrych efektów przy wykonywaniu zdjęć przy gorszym warunkach oświetlenia. Aparat nagrywa również wideo w rozdzielczości HD (720 p) przy 25 fps na sekundę.

Wbudowany GPS, A-GPS pozwala na lokalizację naszego położenia. Zainstalowano domyślnie dwa programy pozwalające na nawigację. Niestety, jeśli chodzi o Google Maps, nie możemy nazwać tego programu nawigacją z prawdziwego zdarzenia, w naszym kraju funkcja turn-by-turn nie jest dostępna. Wyszukiwania lokalizacji nie trwa jednak długo, maksymalnie jest to kilka minut. Warto zwrócić uwagę na wbudowaną w telefon nawigację z prawdziwego zdarzenia krok po kroku. HTC Locations, bo o niej mowa jest, niczym innym jak aplikacją stworzoną przez HTC we współpracy z Route 66 z mapami Tomtom. Najlepszą funkcją jest możliwość korzystania z nawigacji nawet będąc offline nie wymagana jest tutaj konieczność podłączenia do internetu podczas korzystania z HTC Locations.

HTC Locations pozwala na szybkie przeglądanie miejsc w pobliżu, footprints oraz historii wyszukiwania. Jeśli ktoś ma ochotę może zainstalować wybrany aktywny głos. Użytkownik ma zarówno możliwość pobierana poszczególnych map na urządzenie, jak i wykupowania nawigacji przeznaczoną na dany kraj. Nie wspominając o możliwości dokupienia dodatkowych elementów w postaci: ruchu drogowego oraz fotoradarów (brak polski).

Nie zabrakło widoku 2D oraz 3D w HTC Locations oraz możliwości wyszukiwania sklepów, restauracji, banków itd (punkty POI).

Jak na „darmowe” rozwiązanie nawigacja HTC Locations jest świetnym dodatkiem. Dodajmy do tego aplikację panel samochodu, która genialne spisuje się w samochodzie dzięki sporym ikonom. Innymi słowy jeśli ktoś z Was nie posiada prawdziwej nawigacji będzie zachwycony rozwiązaniem HTC.

Funkcje multimedialne, odtwarzacz muzyczny, filmów jest identyczny jak w przypadku Desire, Legend dlatego zapraszam wszystkich do przeczytania tamtego fragmentu recenzji. Urządzenie odtwarza pliki DivX prosto z pudełka oraz galeria posiada ścisła integrację z Facebook, Picassa (w tym możliwość szybkiego udostępniania zdjęć w serwisach społecznościowych) oraz automatycznie wyszukuje zawartość na naszym telefonie, w tym zdjęcia pliki wideo.

Pojawiła się darmowa limitowana aplikacja pozwalającą na rozpoznawanie odtwarzanych utworów Sound Hound, coś na wzór Shazam. W tym przypadku Sound Hound wyszykuje również dla nas słowa piosenek. Limit polega na możliwości sprawdzania do 5 utworów miesięcznie.

Większość z dostępnych aplikacji to dokładnie te same programy, które znalazły się w urządzeniach takich jak: Desire, Legend, m.in: Adobe Reader, aparat, centrum multimediów, Facebook, filmy wideo, galeria, gmail, historia połączeń, hotspot Wi-Fi (Android 2.2), Internet, kalendarz, kalkulator, Mapy Google, Notatki Głosowe, Peep (Twitter), Poczta, Pogoda, Radio FM, itd.

W przypadku sklepu z aplikacjami Android Market użytkownicy mają dostęp do najnowszej wersji usługi z podziałem naaplikacje gry, w tym te płatne oraz pobierane przez nas. Miły dodatkiem są interaktywne zmieniające się miniaturki popularnych, polecanych aplikacji.

HTC to również software oraz świetne modyfikacje oprogramowania przykładem tego jest HTC Likes oraz HTC Hub. Pierwszy z nich wyświetla aplikację polecane przez HTC w formie trójwymiarowych miniaturek z recenzjami aplikacji. Jest to świetny pomyśl na to, aby ułatwić osobom znajdowanie niezbędnych aplikacji,które ułatwią codzienne życie. HTC Hub jak już wspomniałem wcześniej umożliwia pobranie dodatkowych elementów, w tym widzetów, tapety, profile, karnacje, zestawy dźwięków, dźwięki alarmów czy też powiadomień.

Dodatkową zaletą jest integracja z nową usługą internetową HTC Sense. Na pewno zdarzyło się Wam, że nie mogliście zlokalizować swojego telefonu w domu. Zazwyczaj kończy się to prośbą „kochanie zadzwonisz na mój telefon bo nie wiem gdzie on jest”. Tutaj wystarczy wejść na witrynę internetową oraz uruchomić zdalny dzwonek w telefonie. Usługa pozwala na przekierowanie połączeń oraz wiadomości, zabezpieczenie telefonu oraz wyczyszczenie danych coś na wzór MobileMe w telefonie iPhone.

Jeśli chodzi o połączenia głosowe nie miałem żadnych zastrzeżeń.