Dane podstawowe


Zajmiemy się krótkim opisaniem specyfikacji HTC Desire Z. Urządzenie zostało wyposażone w 3.7″ wyświetlacz S-LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli (technologia wybrana za względu na niską dostępność ekranów AMOLED). Wspomniany ekran jest pojemnościowy oznacza to w skrócie, że jego czułość stoi na bardzo wysokim poziomie. Co wpływa na komfort pracy oraz użytkowania. Jeśli chodzi o jakość ekranu odbiega ona od Super AMOLED, czy też Retina Display. Porównując do tego pierwszego Super AMOLED charakteryzuje się lepszą jasnością, kątem widzenia obrazu. Odwzorowanie kolorów też nie jest idealne, do prawdziwej czerni daleka droga. Wyświetlacz radzi sobie przyzwoicie w pełnym słońcu. Ogólnie jednak, jeśli ktoś nie miał styczności wcześniej z dwójką wspomnianych ekranów powie, że ten w HTC Desire Z jest świetny.

Poniżej wyświetlacza znajdziemy touchpad oraz przyciski dotykowe standardowe dla Androida: ekran główny, menu, wstecz, wyszukaj. Warto zwrócić uwagę, że Google pod tym względem mogłoby pójść śladem Microsoft oraz wymusić rozmieszczenie funkcyjnych klawiszy pod ekranem. Teraz wygląda to tak, że różne urządzenia tych samych producentów mają zamienione poszczególne klawisze funkcyjne, innymi słowy samowolka wciąż trwa.


Sercem urządzenia jest 800 MHz procesor Qualcomm Scorpion, który nie ustępuje znacznie Snapdragonowi w HTC Desire. Telefon działa pod kontrolą Androida 2.2 Froyo z kolejną wersją nakładki HTC Sense, która przynosi jeszcze więcej drobnych jak i istotnych zmian. Dzięki 512MB RAM nie odczuje za wielkich problemów podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie.

Telefon posiada ponadto aparat 5Mpix z autofocus oraz możliwością nagrywania wideo w rozdzielczości HD (720p), funkcję geolokalizacji, rozpoznawania twarzy, 3.5 mm jack audio, Wi-Fi 802.11 b/g/n, g-sensor, cyfrowy kompas, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, Bluetooth 2.1 z EDR. A2DP, GPS, funkcję USB oraz Wi-Fi tethering (modem internetowy), baterię 1300 mAh.


Na lewym boku urządzenia znajdziemy przycisk regulacji głośności oraz złącze złącze microUSB pozwalające na ładowanie, podłączenie telefonu do komputera.


Panel tylny telefonu posiada aparat 5MP z lampą LED, funkcją autofocus nie znajdziemy jednak tutaj osłonki obiektywu stąd radzę wyposażyć telefon w futerał.


Na górze telefonu standardowo znajdziemy klawisz wyłączenia, odblokowania oraz złącze jack 3.5mm pozwalające na podłączenie własnych słuchawek.


Na prawym boku znajdziemy bardzo przydatny przycisk aparatu pozwalający na wygodne wykonywane zdjęć oraz przycisk pozwalający na zdjęcie tylnej klapki telefonu.

Otwierając telefon znajdziemy czytnik kart microSD, slot na kartę SIM oraz baterię 1300 mAh. Zapewnia ona plus, minus jeden dzień pracy urządzenia przy jego częstym użytkowaniu, innymi słowy codzienne ładowanie jest czymś normalnym.

Pasmo pracy urządzenia to GSM 850/900/1800/1900 MHz oraz HSPA/WCDMA 900/2100 MHz. Łączność HSPA pozwala na uzyskanie transferu danych do 7,2 Mb/s przy pobieraniu oraz do 2 Mb/s przy wysyłaniu. Telefon nie obsługuje wideorozmów ze względu na brak przedniego aparatu.

Na koniec zostawimy sobie rozsuwaną klawiaturę fizyczną, która przecież jest jednym z najważniejszych elementów wspomnianego telefonu, odróżnia wręcz go na tle konkurencji.


Sam slider jest dość nietypowy, rozsuwana się on na kształt litery Z. Kwestią sporną jest czy jest to zaleta, czy też wada wspomnianego urządzenia. Bez wątpienia jest to rozwiązanie unikatowe i na próżno szukać ich w produktach konkurencji. Aby rozsunąć telefon nie trzeba włożyć za wiele siły. Zastanawiam się jak wyglądałaby kwestia wytrzymałości elementu rozsuwającego, na to pytanie jednak poznamy odpowiedź od użytkowników telefonu po dłuższym czasie.


Po rozsunięciu naszym oczom ukazuje się 4 wierszowa klawiatura QWERTY, która notabene jest niezwykle wygodna. Jej użytkowanie jest czystą przyjemnością. Powiem nawet, że jest to telefon, który pozwoli Wam pisać niezbędne wiadomości w mgnieniu oka. Szczególnie przydatna funkcja dla biznesmenów.

Klawiatura posiada dwa przyciski funkcyjne oraz dwa fizyczne skróty klawiatury pozwalające na przypisanie do konkretnej funkcji, aplikacji.