Obsługa i ergonomia

Przejdźmy do obsługi telefonu, Desire został wyposażony w ekran wykonany w technologii pojemnościowej. Jego reakcja na dotyk nie ustępuje pod żadnym względem tej z telefonu iPhone. W niektórych przypadkach, np. podczas pisania wiadomości, po dotknięciu odczuwane są lekkie wibracje informujące nas o wybraniu danego znaku. Telefon obsługuje multitouch zarówno w przeglądarce albumów, internetowej czy też aplikacji Google Maps. Jeśli chodzi o zmianę położenia ekranu z pionowego na poziomy, wbudowany akcelerometr dokonuje jej w ciągu kilku sekund.

Dla mnie idealne wydaje się rozwiązanie z dostępnymi widżetami, czasami przez kilka godzin dzięki dostępności wszystkich informacji na pulpicie nie potrzebowałem uruchamiać danej aplikacji.

HTC Desire nie posiada w stosunku do starszego „bohatera” znacznie zmienionej wersji książki. Kontakty wyświetlane są tutaj wg: wszystkich, grup, katalogów internetowych (firmowa książka kontaktów, Facebook, Twitter, Flickr) oraz historii połączeń. Przycisk szukaj pozwala na wyszukanie osoby po wprowadzeniu odpowiedniej nazwy kontaktu. Standardowo dostępna jest belka, która pozwala na przeglądanie kontaktów wg. danej litery. W książce adresowej przy kontakcie wyświetlane jest jego zdjęcie, dodatkowo do możemy wprowadzić informację takie jak numer telefonu (komórkowego, domowego, służbowego, itd.), e-mail, datę urodzin, rocznicy, notatki, adresu pocztowego itp. Bardzo wygodną funkcją jest możliwość sprawdzenia odbytych rozmów (wiadomości, poczty) otwierając dany kontakt, czy też aktualizacji z serwisów społecznościowych, zdjęć, historii połączeń. Dodatkowo kontakty o powtarzających się nazwach w telefonie, facebooku są automatycznie łączone, użytkownik ma możliwość decydowania, które z kontaktów mają być połączone ze sobą.

Wiadomości wyświetlane są w formie czatu z danym kontaktem. Załączanie np. obrazu, pliku audio w postaci wiadomośći MMS jest niezwykle proste wystarczy kilka kliknięć w telefonie, podobnie jest chociażby z wysyłaniem elektronicznych wizytówek vcard. Jeśli chodzi o klawiaturę ekranową zwiększenie ekranu z 3.2” do 3.7” w porównaniu z Hero spowodowało jeszcze wygodniejsze korzystanie z klawiatury zarówno w trybie pionowym jak i poziomym. Użytkownik ponadto ma do wyboru trzy typy klawiatury: QWERTY, standardową klawiaturę w telefonie oraz mały układ QWERTY. Telefon posiada również słownik, do którego wyrazy po napisaniu dodawane są automatycznie. Warto pamiętać, że polskie znaki wysyłane są jako dodatkowe. Przy pisaniu wiadomości brakowało mi tylko jednego, lupki, która pomogła by mi wy wybraniu/edycji konkretnej litery. Desire posiada również wbudowaną aplikację pocztową oraz gmail. Większość z kont popularnych serwisów jest konfigurowanych automatycznie.

Wadą dla mnie w przypadku obsługi Desire był brak fizycznych klawiszy odpowiedzialnych za wykonanie/ zakończenie połączenia głosowego. Niestety jak już wspomniałem czytelność wyświetlacza jest znacznie ograniczona w pełnym słońcu.

Podsumowanie

Czy HTC Desire jest telefonem idealnym? To jedno z najważniejszych pytań jakie zadać można w podsumowaniu. Odpowiedź wydaje się krótka, niestety nie, nie ma przecież rzeczy idealnych między innymi przez to, że każdy z nas poszukuje w smartfonie takim jak Desire odpowiednich funkcji. Nie zmienia to jednak faktu, że model ten może stać się prawdziwym obiektem pożadania dla milionów użytkowników. Zresztą osobiście sam żegnam się z nim z ciężkim żalem. Dla mnie korzystanie z HTC Desire pozostanie niezapomnianą przygodą. Po prawie dwutygodniowym użytkowaniu telefonu powiem bez wahania, że Desire jest prawdziwym Demonem Szybkości i tak właśnie model ten zapamiętam.

Kamil Bąkowski

Masz pytania skontaktuj się ze mną poprzez serwis Twitter