Obsługa i ergonomia.

Gdy uruchomimy HTC TyTN II przywita nas utrzymany w kolorach grafitowych ekran Today, zapisany w ustawieniach jako HTC.

HTC TyTN II

Z poziomu ekranu głównego można sprawdzić odebrane wiadomości e-mail i SMS, przejrzeć nieodebrane połączenia telefoniczne, bezpośrednio dostać się do ustawień zegara i budzików czy umieścić najczęściej wybierane kontakty. Trzecia zakładka pokazuje prognozę pogody dla wybranego miasta na dzisiaj oraz najbliższe cztery dni. W czwartej zakładce możemy umieścić swoje skróty szybkiego dostępu do wybranych aplikacji oraz funkcji urządzenia. Ostatnia piąta zakładka to szybkie przełączanie profili dźwięku np. „cichy” lub „tylko wibracja”.

HTC TyTN II

HTC TyTN II posiada interface TouchFLO, które ułatwia obsługę urządzenia tylko opuszkami palców. Do obsługi opuszkami palców dostosowano też menadżera audio, menu sterujące kamerą video oraz aplikację zarządzania łącznością. Palmfona wyposażono w 2,8-calowy ekran o rozdzielczości 320×240 pikseli i wymiarach 58×44 mm – można pracować w trybach landscape i portrait (65 tys. kolorów).

HTC TyTN II

Obudowa HTC TyTN II wykonana jest praktycznie w całości z szarego matowego plastiku. Jedynie front obudowy i czterokierunkowy manipulator wykonano z metalizowanej płytki, który dodatkowo wyposażono w klawsze funkcyjne i środkowy przycisk zatwierdzający z nierdzewnej stali. Z tego materiału również wykonano dolną część obudowy z klawiaturą QWERTY.

Z boku obudowy zwłaszacza jej dolnej części rozmieszczono sporo przycisków i innych elementów. Jakość materiałów z jakich go wykonano jest na dość wysokim poziomie i może się wydawać że będzie nam długo służyć. Piękne linie i czarny matowy kolor sprawiają że urządzenie elegancko wygląda. Po wysunięciu klawiatury następuje automatyczna rotacja ekranu do trybu poziomego.

HTC TyTN II

Na frontalnej części obudowy, patrząc od góry, znajdziemy bliżej lewej ścianki obiektyw aparatu przeznaczony do prowadzenia wideorozmów. Obok mamy szerokie wycięcie, mieszczące na prawym i lewym brzegu diody, a centralnie głośnik telefonu, a pod nim bliżej prawejianki logo producenta.

HTC TyTN II

Pod wyświetlaczem znajduje się natomiast panel z czterokierunkowym padem i samodzielnym klawiszem centralnym, przycisk czerwonej i zielonej słuchawki oraz przyciski menu Start i OK – służący do zatwierdzania i zamykania okna uruchomionej aplikacji. Funkcja ta jest powtórzona na lewym boku urządzenia i dodatkowo uruchamia menu Start. Wciśnięcie i przytrzymanie zielonej słuchawki w trakcie połączenia włącza/wyłącza zestaw głośnomówiący. Przycisk dostępu do Internetu i obsługi wiadomości i dwa klawisze SoftKey rozmieszcono wokół manipulatora.

HTC TyTN II

Na lewej ściance obudowy znajduje się także przycisk głosowego wybierania funkcji urządzenia (po przytrzymaniu uruchamia notatnik lub dyktafon w trakcie rozmowy). Zaraz poniżej jest pokrętło jog-dial służące do przewijania list, nawigacji czy regulacji głośności. Jego wciśnięcie zatwierdza wybraną aplikację.

Natomiast klawisz Power (włącznik/wyłącznik), przycisk aktywujący aparat cyfrowy i schowek na rysik – wsuwany od dołu, producent umieścił na prawej ściance urządzenia.

HTC TyTN II

W dolnej podstawie HTC TyTN II znajduje się otwór do przełożenia smyczy, wielofunkcyjny port miniUSB, mikrofon i otwór resetowania. Na dole, jako jedyny element dodatkowy górnego panelu, znajdziemy, także gniazdo kart pamięci microSD, chronione gumową zaślepką.

HTC TyTN II

Z tyłu urządzenia w górnej części znajduje się gniazdo anteny GPS, chronione gumową zaślepką i po prawej stronie obiektyw aparatu cyfrowego o matrycy 3 Mpx i głośnik.

HTC TyTN II

Podsumowanie

HTC TyTN II to dosłownie mobilne biuro w kieszeni z dostępem do wszystkich codziennych aplikacji biznesowych i poczty elektroniczneji sprawdza się w tej roli doskonale. W urządzeniu znalazło się wszystko, czego potrzebuje użytkownik telefonu: obsługa sieci GSM/EDGE i trzeciej generacji HSDPA (3,6 Mb/s) oraz Wi-Fi i nawigacja satelitarna, czego wymagać więcej?. TyTN II jest dobrze dopracowany pod względem użytkowym i ma stabilne oprogramowanie – czasie intensywnego testu ani raz sie nie zawiesił. Odchylana część ekranowa pozwala na komfortowe korzystanie z klawiatury QWERTY, wygodne czytanie i pisanie maili, korzystanie z aplikacji, oglądanie filmów itp. Wyświetlacz oferuje dobry kontrast i jasność, jednak obraz przy dużym nasłonecznieniu jest mało czytelny. Także jakość rozmów jest dobra, a telefon nie gubi zasięgu. Do minusów można zaliczyć brak radia i dość średnią jakość wbudowanego obiektywu aparatu cyfrowego. Pamiętać jednak musimy, że HTC TyTN II skierowany jest dla rynku biznesowego i gadżety typu aparat, odtwarzacz nie są najważniejszą funkcją urządzenia.

Kisiała Andrzej

Podstawowe dane techniczne:

  • Pasmo: GSM850/900/1800/1900 MHz, UMTS/HSDPA (3,6 mbps) 2100 MHz
  • GPRS/EDGE
  • Wireless LAN IEEE 802.11 b/g
  • OS: Windows Mobile 6.0 Professional z funkcją Direct Push Email
  • CPU: Qualcomm MSM 7200, 400Mhz
  • Pamięć: 64MB RAM / 256MB Flash ROM
  • Wyświetlacz: 2,8″ 240x320px., TFT, 65K
  • Bluetooth v2.0 EDR, HTC ExtUSB
  • microSD z obsługą SDHC
  • 2 kamery: 3.0 MPix, wideo, makro, VGA do wideorozmów
  • Bateria 1050 mAh Li-Pol
  • Czas czuwania:
    do 265 godzin dla GSM
    do 350 godzin dla UMTS
  • Czas rozmów:
    do 420 minut dla GSM
    do 264 minut dla UMTS
  • Wymiary: 112 x 59 x 19 mm
  • Waga: 190g