Dane podstawowe
(kliknij na obrazek aby zobaczyć Demo).
Sony Ericsson K660i działa w technologii HSDPA oraz wyposażony jest w dedykowane klawisze do obsługi przeglądarki WWW, aplikację Google Maps ułatwiającą dotarcie do celu podróży oraz program, który daje nam możliwość opublikowania, zrobionych wbudowanym aparatem zdjęć, na własnym fotoblogu. Telefon został wyposażony również w odtwarzacz MP3 oraz radio FM z aplikacją TrackID pozwalającą otrzymywać informacje na temat słuchanego utworu.

Za średnio 700 zł otrzymujemy zestaw w skład, którego oprócz telefonu i ładowarki CST-60 wchodzi bateria polimerowa BST-33 o pojemności 950 mAh, stereofoniczny zestaw słuchawkowy HPM-62 pełniący także rolę anteny, kartę pamięci Stick Micro (M2) o wielkości 256BM oraz płytę CD z oprogramowaniem PC Suite oraz kilkujęzyczną instrukcję obsługi (w testowanym zestawie brak było języka polskiego).

Klasyczny, a zarazem elegancki K660i to kolejny model ze stajni Sony Ericsson, który miałem w ostatnim czasie możliwość przetestowania. Moda na szkło organiczne w telefonach nie ominęła także szwedzko-japońskiego producenta, jednakże białe tło pod szybką, która pokrywa cały front obudowy powoduje, że nie zostawia się na nim tłustych odcisków palców, a przynajmniej ich nie widać. O wrażeniach wzrokowych i ergonomii opowiem w drugiej części testu.
Funkcje i wyposażenie.
Na początek dane techniczne producenta, bez zagłębiania się w szczegóły. Telefon obsługuje sieci GSM/GPRS/EDGE na pasmach 850/900/1800/1900 MHZ i trzeciej generacji UMTS/HSDPA (2100 MHz) oraz Bluetooth stereo profil A2DP i ma wymiary 104 na 47 na 15 mm oraz waży 95 gramów. Obudowę konstruktorzy wyposażyli w kolorowy ekran o rozdzielczości 240×320 pikseli wyświetlający 262 144 kolorów i slot na kartę Stick Micro (M2) o pojemności do 4 GB – podstawowa pamięć 32 MB oraz złącze USB Mass Storage.

Według producenta bateria polimerowa powinna dostarczyć zasilanie na 9 godzin pracy w sieciach GSM i 4,5 h rozmów wideo. Zmagazynowana w niej energia ma także wystarczyć ewentualnie na 330 godzin w trybie czuwania. W tym elemencie K660i zaskoczył nas dość pozytywnie. Przy dość intensywnym użytkowaniu, kilka SMSów dziennie – nie jestem maniakiem pisania, do 20 minut połączeń oraz ½ godz. Słuchania muzyki lub radia nie spada poniżej 4 dni. W każdym przypadku czas, jaki telefon wytrzyma na jednym naładowaniu jest zależy od użytkowania. Gdy zaczniemy do tego pstrykać zdjęcia, kręcić filmy lub surfować po Internecie czas ten spada przeważnie do 2-3 dni. Jest to wynik wyższy niż przeciętny.
Ze zrozumiałych względów – koszty i nadal ogólnie mówiąc skromny zasięg sieci 3G w naszym kraju, nie miałem możliwości sprawdzenia ile wytrzymuje w czasie prowadzenia rozmów wideo.

Kolejnym plusem tego modelu jest tzw. „trzymanie zasięgu”, telefon pozwalał na rozmowy w miejscach, gdzie już produkty innych firm można było spokojnie schować do kieszeni i zapomnieć o ich korzystaniu.

Żeby zaincjować wideorozmowę, należy po wpisaniu numeru telefonu rozmówcy, wcisnąć funkcyjny przycisk umieszczony pod ekranem po stronie lewej i wybrać w opcjach funkcję Nawiąż połączenie wideo. Na jakość rozmów zarówno głosowych, jak i połączeń wideo w testowanym egzemplarzu możemy uznać za dobrą. Obraz na wyświetlaczu był płynny, a wbudowane głośniczki podczas rozmowy sprawowały się znakomicie. Jakość rozmów Wideo ma trzy ustawienia: Jakość dynamiczna zapewniająca płynne oglądanie. Jakość zdjęcia – więcej szczegółów, a standardowa umożliwia standardowe oglądanie i jest moim zdaniem najlepsza w czasie krańcowych zasięgów sieci 3G.

Wbudowany zestaw głośnomówiący działa dobrze nawet w hałaśliwym otoczeniu Prowadzoną rozmowę można nagrać. Aby nagrać bieżącą rozmowę należy wybrać w opcjach funkcję Nagraj i nacisnąć Zapisz. Nagranie jest zapisane w folderze Muzyka. Dyktafon trochę zniekształca głos i moim zdaniem nagrywa zbyt cicho.

Trzecia generacja sieci komórkowych zapewnia szerokopasmowy dostęp do Internetu w telefonach. Posiadając ten model w Katowicach mogliśmy poruszać się po globalnej sieci z szybkością Download (2013 kbps) / Upload 1505 kbps.

Model K660 wyposażony jest też w funkcję ‘zakładki’, dzięki której jednym kliknięciem klawisza wraca na stronę startową lub strony ulubione oraz skrót „wpisz adres”. Surfując po necie bardzo przydają się podświetlane klawisze do skrótów i wyświetlane na ekranie wiadomości z możliwością zaplanowania czasu aktualizacji naszych ulubionych stron.

Zaimplementowana przeglądarka dość dobrze wyświetla strony w trybie kolumnowym jak i w układzie oryginalnym. Dla osób ze słabszym wzrokiem jest możliwość powiększenia tekstu, gdy zajdzie potrzeba możemy zaznaczyć tekst i zapisać go do późniejszego wykorzystania.

Telefon został wyposażony także w klawisz nawigacyjny, który służy jako „magnetyczny kursor myszy”, gdy telefon znajduje się w trybie internetowym. Wskazuje on również informacje, na które można kliknąć oraz miejsca, gdzie możliwe jest wstawienie tekstu. Można nawet powiększyć tekst czy obrazy, by widzieć je lepiej. Funkcja ta sprawuje się bardzo dobrze i znacznie ułatwia przeglądanie Internetu.

Komunikaty RSS umożliwiają przeglądanie najświeższych wiadomości oraz innych materiałów z wybranych witryn internetowych i blogów. Przeglądarka RSS jest prosta w obsłudze, a elementy RSS mogą być ciągle dostępne na wyświetlaczu. Rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla naszej kieszeni, wydaje się być zainstalowanie na potrzeby przeglądania globalnej sieci, komórkowej przeglądarki Opera Mini.

Dzięki funkcji Google Mapsfor Mobile z interaktywnymi mapami, które można powiększać, pomniejszać i przesuwać w każdym kierunku, telefon pozwala odnaleźć szukaną drogę. Można również wpisać obecną lokalizację oraz cel podróży i otrzymać wskazówki, jak tam dotrzeć. Funkcja dość szybko wyświetli nam potrzebne dane dobrze. Po wpisaniu danych w wyszukiwarce po około 1-2 minutach otrzymujemy potrzebne informacje z mapką dojazdu.

Zdaniem niektórych użytkowników większość nowych telefonów powinna już mieć wbudowane aparaty fotograficzne. Sony Ericsson K660i wyposażony jest w całkiem przyzwoity aparat fotograficzny pozwalający na wykonywanie zdjęć o wielkości 2-megapikseli i kręcenie filmów o rozdzielczości. Ta na przednim panelu służy tylko do rozmów wideo. Ustawienia kamerki do rozmów wideo dostępne są z menu Organizera. Aparat nie posiada diody doświetlającej i dlatego najlepiej wychodzą zdjęcia robione w dobrych warunkach oświetleniowych. Za sprawą paska menu i odpowiednich ikon obsługa trybu aparatu jest wygodna i intuicyjna. Pomocą w początkowym używaniu kamerki jest możliwość włączenia skrótów za pomocą klawisza z cyfrą „0” W funkcje fotograficzne wchodzi się prawie natychmiast po wciśnięciu klawisza na prawej ściance obudowy.

Podczas fotografowania można wybrać jeden z wielu efektów dodatkowych takich jak Panorama, ramka do zdjęcia – do wyboru 10 ustawień, niedostępna w największej rozdzielczości, dodatkowe motywy graficzne, sepia, negatyw itp. Zdjęcia zapisywane są w trzech rozdzielczościach 640×480, 1280 x 960 i 1600×1200 w tym trybie nie można stosować powiększenia. Miałem już możliwość testowania komórek, które na wyposażeniu miały 2-megapikselowe matryce. Moim zdaniem ten model można umieścić na samym szczycie jeżeli chodzi o jakość odwzorowania kolorów i ostrości zdjęcia w tym zakresie rynku. Fotki zrobione w słonecznym dniu są naprawdę w dobrej jakości biorąc pod uwagę, że to jednak telefon, a nie cyfrówka. Brak diody doswietlającej jednak wyklucza robienie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych i nie pomoże w tym nawet ustawienie w opcjach zdjęć nocnych. W razie potrzeby możemy ustawić na serię zdjęć lub skorzystać z Samowyzwalacza.
K660i umożliwia także zapisanie sekwencji wideo – ich długość ograniczona jest wielkością pamięci telefonu lub posiadanej karty pamięci.
Przykłady:
![]() |
![]() |
Na zewnątrz | W domu |
Przykład:
Dzięki wbudowanemu edytorowi grafiki PhotoDJ i obrazów ruchomych, mamy możliwość edycji naszych prac wykonanych kamerką. Uzupełniony naszymi pomysłami materiał zdjęciowo-filmowy możemy wysłać na nasz blog, MMS’em lub przesłać do komputera.

Multimedialna oferta modelu K660i to bogato wyposażony Media Player oraz radio FM z funkcją RDS, aplikacje znane już z opisywanego na naszym serwisie modelu T650.

Odtwarzacz multimedialny z opcją wyświetlania zarówno poziomo, jak i pionowo obsługuje zarówno pliki wideo, jak i MP3. Funkcja equalizera z funkcją Mega Bass pozwala na dostrojenie dźwięku do własnych preferencji. Korektor dźwięku ma kilka ustawień zaprogramowanych (Normalny, Basy, Głos, Wzmocnienia wysokie), dostrojenie dźwięku możemy także ustawić samodzielnie. Jakość dźwięku wydobywająca się za pomocą głośników umieszczonych w okolicy obiektywu aparatu, bądź słuchawek jest bardzo dobra.

K660i wykorzystuje także standard Bluetooth (profil A2DP). Podczas słuchania muzyki można używać innych funkcji dostępnych w telefonie.

Zestaw słuchawkowy telefonu pełni jednocześnie funkcję anteny. Wbudowane w telefon radio z obsługą RDS pozwala na zapisane automatycznie do 20 stacji w paśmie FM. Możemy także sami wybrać częstotliwości. Obsługa radia jest wygodna i szybka. Jakość odbioru jest dobra. Radia można słuchać poprzez słuchawki lub poprzez głośnik telefonu.

Podobnie jak kilka najnowszych telefonów firmy Sony Ericsson, K660i wyposażony jest w funkcję TrackID. Za pośrednictwem aplikacji TrackID można nagrać dowolną kilkusekundową sekwencję dźwiękową, a program w ciągu kilku sekund wyszuka nazwę utworu, wykonawcy i albumu.

Usługa jest ograniczona przede wszystkim dostępem do mobilnego internetu. Za użytkowanie owej funkcji nie jest pobierana żadna opłata (za wyjątwyszukuje kiem przesłanych danych, naliczanych wg. cennika taryfowego). Niestety o ile aplikacja dobrze dane utworów wykonywanych przez zagranicznych wykonawców z naszymi rodzimymi już ma spore problemy.

Funkcje multimedialne urządzenia uzupełniają znane już z innych modeli Sony Ericssona takie funkcje jak VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ, czyli aplikacje do edycji filmów wideo, zdjęć oraz tworzenia własnych dzwonków polifonicznych.

Na początek producent zainstalował trzy gry: „JC Does Texas”, „Rollercoaster Rush 3D” oraz „Quadra Pop”) może wystarczy, ale dla zapalonych graczy przyda się J2ME MIDP 2.0 i bogata oferta firm tworzących gry w tym standardzie.

Z dostępnych aplikacji zaimplementowanych w telefonie można wymienić jeszcze współpracę ze stroną AccuWeather, która na bieżąco informuje o stanie pogody w ponad 1000 miejsc na świecie, na które składają się m.in. aktualne warunki pogodowe i 5-dniowe przewidywania pogodowe, wymaga niestety specjalnej usługi u operatora.

Face Warp służącą zniekształcaniu zdjęć, dając śmieszny efekt, niczym z gabinetu luster. Do wyboru mamy 17 opcji zniekształceń twarzy lub tułowia.
Często poszukiwaną w aplikacją jest program Pamięć kodów, która w tym modelu standardowo jest dostępna w Organizerze. Aplikacja, jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania danych osobistych, takich jak numery kart kredytowych, hasel i innych tajnych informacji – dostęp do nich możliwy jest dopiero po podaniu zdefiniowanego wcześniej hasła.
Aplikacja PlayNow umożliwia pobieranie hitów muzycznych, klipów wideo, gier i obrazów do telefonu. Pobrane pliki mogą być używane jako dźwięki budzika, sygnały dzwonka, tapety i wygaszacze ekranu. Mogą być również użyte w aplikacji Kontakty. Wszystkie treści dostępne w usłudze PlayNow znajdują się w witrynie internetowej firmy Sony BMG Music Entertainment.

Podczas pisania wiadomości tekstowych SMS, multimedialnych MMS lub E-mail możemy skorzystać z pomocy słownika T9, który w tym modelu sprawuje się bardzo dobrze. Dostępna jest także opcja kopiowania i wklejania tekstu. Poczta elektroniczna obsługuje wiadomości wraz z załącznikami.

Organizer telefonu jest dość rozbudowany. Użytkownik może skorzystać z takich funkcji jak kalendarz, kalkulator, minutnik i stoper oraz dla użytkowników biznesowych taka usługa jak SyncML i Exchange AciveSync. Pozwala także na zapisanie spotkań, alarmów, notatek oraz zadań.

Książka telefoniczna uruchamiana przy pomocy prawego klawisza wyboru mieści do 1000 wpisów. Do jednego kontaktu możemy dodać numery telefonów (domu biura) i adresy E-mail, WWW oraz dane adresowe. Do kontaktu przypisać zdjęcie, dzwonek, komendę głosową oraz krótką notatkę i datę urodzin. Oczywiście kontakty możemy zsynchronizować z komputerem, za pomocą aplikacji Sync Station.
Prowadzony jest automatycznie rejestr wszystkich połączeń. K660i zapamiętuje ostatnio wybierane, odebranie i nieodebrane numery.
***** zlom.pies go jebal……..hahahaha wezcie mnie wywiescie
"Uroku K660i dodaje odporna na stłuczenia i zarysowania szybka ze szkła organicznego na całej szerokości telefonu"
oczywiscie jesli tel lezy w domu i robi za stacjonarny to sie zgdze zero rys czy zadrapan mo k660 ktory ptrzymalem do testow mpo jednym dniu miaj juz 4 ryski na wyswietlaczu a przeciez nie rzucalem nimo sciane 😀
"Wszystko jest bardzo dobrze spasowane w telefonie nic nie trzeszczy gdy trzymamy go w ręce"
nie zgadam sie z tym, tel trzeszczy i ma luzna kalpke od bateri
Sony Ericsson K660i
Strasznie inteligentny jesteś wracaj do jaskini.Nie zapomnij maczugi.
Mam pytanie modyfikowałeś softa że masz takie menu czy już było takie?
Telefon do testów, najczęściej przychodzi z softem producenta. Andrzej
Czy i jak moge dolozyc jezyk polski to tego telefonu. Szczegolnie zalezy mi na T9 do pisania SMS. Dzieki
ty jesteś chory mam ten tel. i działa ciagle bez żadnych usterek
cze
Mogę sprzedac Ci go. Na gwarancji do końca września 2010. Nie był używany. Leżał w pudełku, bo dostałem nokie e51 w prezencie. Ma simlocka z plusa. Za 250 PLN.
wystarczy nosic telefonik w pokrowcu i ryski nie ma. Mam tene tele. pół roku i żadnej najmniejszej ryski nie mam
saszaq możesz mi sprzedać…
mam go od wczoraj i jestem zadowolony wszytsko hula bardzo fajny i oczywiscie 3gp
Szanowny Panie Kisiała!
Chętnie zamienię mój egzemplarz K660i na Pański. Mój egzemplarz jest bardzo energożerny (przy ok. 12 min. średnio rozmów dziennie i 3 sms) bateria siada po 2-3 dniach, internetu i mms nie używam. Zasięg fatalny – w rejonie, gdzie telefony innej marki radzą sobie dobrze, K660i ciągle szuka sieci i jest na czerwonych kreskach, a bateria się zużywa (po 5 m-cach wymienili mi na gwarancji na nową i ta już – 4 miesiąc – ma początek agonii). Długość jednego sms z polskimi znakami, to ledwie 52-57 znaków w zależności od ich rodzaju!!! za dłuższy tekst trzeba płacić jak za 2-3 sms.
Literki tak małe, że szkoda komentować.
Dobrze, że nie pozbyłem się starej nokii 3510i, to gdy wspaniały K660i nie daje rady, mogę pogadać, a sms na 160 znaków piszę literami, jakimi chcę – duży rozmiar czcionki lub mały – bo mam możliwość przestawienia na wyświetlaczu. Gratuluję panu zadowolenia, a życzę zejścia na ziemię! Czy rzeczywiście za pieniądze można napisać każdą bzdurę?
ten telefon to totalny szmelc, nic nie słychac, jak się dzwoni to coś szumi, trzeszczy i strzela cholera wie co z nim… wiesza się długo się włacza, bateria jedynie coś daje jeszcze bo mozna podładowywać, ma mnustwo nie potrzebnych rzeczy ja nie wiem ale tel dostałem w prezencie i dobrze bo w rzyciu bym go nie kupił nie ma to jak nokia i tyle :] pozdr.
Nie mam tego telefonu, więc nie będę się o nim wypowiadał.
Sądzę jednak, że nie jest przeznaczony dla półanalfabetów,
którzy w jednej wypowiedzi zdążyli popełnić więcej błędów
ortograficznych i wulgaryzmów, niż ten telefon ma funkcji.
Jaki sens ma spieranie się na temat czy trzeszczy czy nie?
Autor testu miał w ręce nowy egzemplarz, wierzę że wtedy
nie trzeszczał, ale po roku używania być może, że trzeszczy.
Niestety nie jestem zadowolona z tego telefonu. Kupilam go nowy, w sieci era. Wciaz mam problem z baterią, przegrzewa sie, nagle telefon gasnie. ponowne wlaczenie nic nie daje. po staremu, wyjac baterie i dopiero zalapuje. Samoistne wylaczanie telefonu jest naprawde czeste. pozbywam sie go.multimedialnie jest wyczesany i fajny. tylez ze nagle wszystko gasnie i d…:)
czesc jak mozna otworzyc szybke a tym tel bo mam pelno kurzu . .
Witam ja do tej pory byłem zadowolony z tego aparatu niestety od jakiegoś czasu podczas rozmowy trzeszczy w nim głośnik i kiepsko słysze osobe która do mnie dzwomi i rozmawiamy może ktoś wie gdzie mogę kupić taki głośnik bo nikt nie może mi pomóc
Mam takie pytanie.
Czy można wymienić obudowę w Sony Ericsson K660i ???
bo mi się zgubiła „to” co zakrywa baterię…
to jak otwieramy jak chcemy coś zrobić z baterią
cześć . mam ten telefon od około 2 tygodni , jestem z niego zadowolona , jeden minus jest taki ze nie mozna obracać zdjęć . nie wiem czy mi sie wydaje ale chyba nie można .
😡 próbowałam wszystkiego zeby zdjecie obrócić i nie mogłam .
wczesniej mialam SE i bylam przyzwyczajona do nich , a samsunga mam pierwszy raz , w SE jak jest wejscie na sluchawki itd to nie bylo zamkniecia , a w sansungu tym m.in zawsze jak jestem w szkole i slucham muzyki przez sluchawki a telefon nosze w kieszeni boje sie że sie urwie to zamkniecie od wejścia , wydaje mi sie ono takie delikatne … :p
polecam go, moze jest troche ciezki ale to az tak nie przeszkadza .
ryba to ***** i palacz
LOL ale żeś zaj***ł .. :lol 0,118 kg to waga tego urządzenia … Ten SF jest po prostu rewelacyjny.
gdzie wkłada się karte pamięci ?:D
Ten telefon nie ma wysuwanej klawiatury.Posiada ją model Samsung CorbyPRO 😀
Witam! Mam problem z moim telefonem. Od 2 lat posiadam se K660i i nie narzekałam. Nie powiem że kilka razy mi nie upadł ale to były naprawde nie groźne upadki. Rok temu wgrywałam nowe oprogramowanie (oryginalne jak mnie zapewniano). Od jakiś 4 dni sam sie wyłacza, wyskakuje komunikat „włóż karte sim” (a karta jest w środku), czasami jak sie właczy i rozmawiam przez telefon poprostu sie zatnie i nie chce sie właczyc (a bateria jest cała) co mam zrobic????